porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co sprawdzić przed zakupem działki budowlanej? Kupując działkę budowlaną należy dokładnie zbadać kwestie własnościowe - czy ...
Kto płaci za remont balkonu? Czy na własnym balkonie można zamontować reklamę?

BALKON – do kogo należy? Co lokator może zrobić ze swoim balkonem?

BALKON – do kogo należy? Co lokator może zrobić ze swoim balkonem?

Kto zapłaci za remont balkonu – lokator czy wspólnota? A kto będzie czerpał zyski z reklamy umieszczonej na balustradzie?

fot.: Andrzej Szandomirski
Czy z balkonem, który przylega do mieszkania, lokator może zrobić wszystko? Ewentualny nieporządek na balkonie jest z pewnością sprawą mieszkańca, ale czy podobnie jest, gdy na balkonie zawiśnie baner reklamowy? Najwięcej problemów z tym mają wspólnoty mieszkaniowe.

W domach wielorodzinnych rozróżnia się lokale prywatne i część wspólną nieruchomości. A zatem w jakim stopniu balkon jest prywatną powierzchnią, skoro jest częścią konstrukcji budynku? Najwięcej wątpliwości wzbudza w tym przypadku balustrada balkonu. Co do balkonów nie ma jednoznacznych rozstrzygnięć prawnych, dlatego eksperci polecają, by odpowiednie zapisy umieszczać w statutach i regulaminach wspólnot mieszkaniowych. Wtedy będzie wiadomo, za co odpowiada lokator, co w odniesieniu do balkonów należy do obowiązków wspólnoty.

Do kogo należy balkon?

Na pewno balkon może użytkować wyłącznie lokator mieszkania, do którego on przylega. To go również zobowiązuje do utrzymywania na nim porządku. Ale należy określić, kto będzie odpowiadał za remont, gdy stan techniczny balkonu będzie zagrażał katastrofą i kto będzie odpowiedzialny przed sądem, gdy zdarzy się wypadek. Przy braku zapisów może dojść do lokatorskich nieporozumień, gdy ktoś na swoim balkonie wywiesi baner reklamowy. Wspólnota może uważać, że z tego tytułu też powinna partycypować w zyskach. Sąsiedzi mogą ponadto uważać, że reklama szpeci budynek – mogą zatem żądać jej zdjęcia.

W 2002 roku Sąd Najwyższy stwierdził, że balkon przylegający do lokalu mieszkalnego jest częścią składową tego lokalu. Jednak w 2008 pojawiła się kolejna interpretacja Sądu Najwyższego, która mówi, że te elementy konstrukcji balkonu, które są trwale połączone z bryłą budynku i na ogół usytuowane na zewnątrz, uznać należy za takie części budynku, które nie służą wyłącznie do użytku właściciela lokalu, czyli są częścią wspólną nieruchomości. Trzymając się więc tej drugiej opinii uznać należy, że remonty balkonów powinny obciążać wspólnotę, a nie lokatora. To samo dotyczy reklam na balustradzie, na którą wspólnota powinna wydać zgodę i otrzymać część zysku.

Co komu wolno na balkonie?

Skoro prawo nie jest jednoznaczne, dlatego w regulaminach czy statutach wspólnot powinno być jasno określone, za jakie rodzaje balkonowych remontów odpowiada wspólnota i czego nie wolno zrobić lokatorowi na własną rękę (chociażby pomalować ścian wokół balkonu na inny kolor niż kolor elewacji, czy czerpać korzyści z reklam). Zapisy obowiązujące całą wspólnotę będą wiążące również dla sądu, gdy jakiś konflikt sąsiedzki czy sprawa o odpowiedzialność trafią na wokandę.     

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jaka podłoga na balkon? Wymieniamy płytki i deski.

Gdy posadzka na balkonie lub tarasie jest niestabilna (ma popękane płytki, wykruszone fugi czy wypaczone deski), najwyższy czas ją wymienić. Mówimy, jak to zrobić. Szybko i profesjonalnie.

Elegancki balkon. Jak odnowić balustradę drewnianą, metalową, murowaną? Elegancki balkon. Jak odnowić balustradę drewnianą, metalową, murowaną?

Balustrada balkonowa, jak każdy element wykończenia elewacji, wymaga prac renowacyjnych. Zobacz, jakimi produktami i w jaki sposób pomalować barierkę na balkonie czy tarasie, aby odświeżyć jej wygląd...

KOLEKTORY SŁONECZNE, czy można zainstalować w mieszkaniu w bloku? KOLEKTORY SŁONECZNE, czy można zainstalować w mieszkaniu w bloku?

Słyszałeś o kolektorach słonecznych? Dzięki nim można mieć ciepłą wodę za darmo. Ale czy można je zainstalować w mieszkaniu w bloku? Czy to opłacalna inwestycja?

Aktualizacja: 12.11.2013 12:30
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Barbara Mularczyk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA
Barbara Mularczyk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA

Poznajcie Barbarę Mularczyk. Kim jest aktorka, która gra Mariolkę w ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.