porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Zalety blachodachówki. Jak oszacować koszty pokrycia dachu blachadachówką?

TANIE POKRYCIE DACHU. Ile kosztuje blachodachówka?

TANIE POKRYCIE DACHU. Ile kosztuje blachodachówka?
Blachodachówka brązowa fot.: M.Dąbrowska
Blachodachówka jest najbardziej popularnym pokryciem wśród blach dachowych. Zyskała popularność ze względu na swój ciekawy kształt i wygląd na dachu. Przeczytaj, jakie są zalety tego pokrycia.

Najczęściej stosowane blachodachówki  imitują dachówki zakładkowe, karpiówki i esówki, a lokalnie – takie, które przypominają pokrycia regionalne. Występują zarówno w wielu odcieniach nawiązujących do naturalnych pokryć (np. czerwonym, brązowym, szarym, zielonym), jak i tych niestandardowych (niebieskim, żółtym itp.). Pojawiły się również blachodachówki z cieniowanymi powierzchniami, które mają wygląd pokrycia o charakterze rustykalnym.

Zalety blachodachówki

Blachodachówka zawdzięcza popularność wielu swoim zaletom:

 • jest pokryciem bardzo lekkim  (2–10 kg/m2) – ma to bezpośredni wpływ na więźbę dachu, której konstrukcja może być lżejsza i prostsza, co ogranicza koszty wykonania całego dachu,
 • dostępna jest w arkuszach lub wielkowymiarowych pasach, które ułatwiają i przyspieszają krycie dachu,
 • w zależności od zastosowanej powłoki jest odporna na warunki atmosferyczne panujące w różnych klimatach,
 • jest oferowana w bogatej palecie kolorów i w różnych kształtach,
 • koszt krycia dachu blachodachówką jest zdecydowanie niższy niż w przypadku pokryć ceramicznych i cementowych

Przeczytaj >> Na co zwrócić uwagę kupując blachodachówkę?

Jaka jest cena blachodachówki?

Blachodachówka niewątpliwie jest jednym z najtańszych pokryć dachowych. Jej cena uzależniona jest od:

 • rodzaju blachy (stal, miedź, cynk lub aluminium),
 • liczby, grubości i rodzaju powłok zewnętrznych, zabezpieczających blachę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych; alucynk, poliester, plastizol, PVDF, pural, posypki ceramiczne lub mineralne,
 • producenta oraz od tego, czy dany wyrób jest aktualnie nowością rynkową,
 • oferowanego przez producenta okresu gwarancji, który również zależy od rodzaju powłoki.

Trzeba jednak pamiętać, iż szacując koszty pokrycia  dachu, oprócz ceny samego pokrycia należy wziąć pod uwagę koszty dodatkowe, wynikające z konieczności zastosowania obróbek i elementów specjalnych.
W związku z powyższym blachodachówka nie ma sobie równych, gdyż jej ceny kształtują się w granicach od 20 do 40 zł/m2 pokrycia. Krycie dachu blachodachówką eliminuje konieczność zakupu drogich elementów wyposażenia dachu, jak ma to miejsce w przypadku dachówek cementowych i ceramicznych.

I tak na przykład:

 •  od 2 zł za szt. zapłacimy za dachówkę karpiówkę, ale należy pamiętać, że jej mały wymiar i kształt powodują duże zużycie na 1 m2 pokrycia - aż 36 sztuk. Zatem 1 m2 pokrycia może nas kosztować około 70 zł,
 • od 3,5 nawet do 10 zł za szt. zapłacimy za różnego rodzaju dachówki zakładkowe. Ich zużycie, w zależności od wielkości dachówki, może wynosić od 8 do 14 szt/m2. W związku z tym cena pokrycia dachówką zakładkową może być porównywalna z ceną blachodachówki (od 35 zł/m2), ale może być również kilkukrotnie wyższa (do około 140 zł/m2),
 • w przypadku pokrycia dachu dachówkami należy liczyć się z dużymi kosztami elementów dodatkowych, takich jak gąsiory początkowe i zwykłe, dachówki wentylacyjne, dachówki szczytowe, łączniki gąsiorów itp. Za takie elementy będziemy musieli zapłacić od 15 do 140 zł za sztukę!

Po podsumowaniu kosztów okazuje się, że różnica pomiędzy ceną pokrycia  z blachodachówki a dachówki cementowej lub ceramicznej może być znacząca, przy dachu wielkości około 200 m2 sięgnie nawet kilkunastu tysięcy złotych!

Na jaki dach blachodachówka?

Najwygodniej i w sposób najbardziej ekonomiczny blachodachówkę układa się na dachach prostych (np. dwuspadowych). Wtedy montaż trwa krótko i nie ma wiele odpadów, gdyż wielkowymiarowych arkuszy prawie nie trzeba docinać. Przy dachach skomplikowanych, z wieloma lukarnami i załamaniami, arkusze blachy trzeba dopasować do kształtu dachu (należy je dociąć przy wklęsłych koszach i wypukłych narożach). Blachodachówki należą do pokryć bardzo lekkich (2–10 kg/m2), w związku z tym w niektórych przypadkach można ją nawet ułożyć na istniejącym pokryciu, np. w przypadku renowacji dachów pokrytych papami lub gontami bitumicznymi.

Blachodachówki używane są do krycia dachów o różnych kształtach zarówno budynków parterowych, jak i tych z poddaszem. W przypadku budynków z poddaszem warto zastanowić się nad wyciszeniem dachu wełną mineralną lub nad wyborem blachodachówki z posypką mineralną, która tłumi hałas, np. padającego deszczu. Latem zapobiega ona przegrzaniu się pokrycia, a zimą – zsuwaniu się z niego śniegu.

Podłoże pod blachodachówki stanowi ruszt z łat i kontrłat. Pionowe łaty przybija się w rozstawie dostosowanym do długości pojedynczego modułu dachówek wytłoczonych na arkuszu blachy. Niektóre firmy oferują blachodachówki samonośne z wbudowaną łatą nośną. Blachodachówki układa się na dachach o pochyleniu połaci powyżej 9°, w innym wypadku należy zastosować sztywne poszycie z desek z papą podkładową jako uszczelnienie połaci.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czym jest gont bitumiczny? Czym jest gont bitumiczny?

Jak w skrócie scharakteryzować gonty? To kawałki najlepszej jakościowo papy bitumicznej z rdzeniem z włókna szklanego, ozdobione z wierzchu kolorową posypką lub folią metalową, które mają fabrycznie...

Na czym polega samowulkanizacja gontów? Na czym polega samowulkanizacja gontów?

Montaż gontów bitumicznych jest prosty. Wystarczy młotek i gwoździe. Uszczelnienie pokrycia, czyli samowulkanizacja, nastąpi bez twojego udziału.

Jakie błędy mogą zostać popełnione przy kryciu dachu blachodachówką?

Kupiłeś blachę dachową lub blachodachówkę i zamierzasz pokryć nią dach? Zobacz, jakie błędy mogą zostać przy tym popełnione. Sprawdź to, żeby wiedzieć jak skontrolować pracę dekarzy.

Aktualizacja: 08.10.2015 15:47
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?

Jan Kulczyk nie żyje, jednak jego gigantyczna fortuna ma się ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.