porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ściany SZCZYTOWE. Jak budować ściany szczytowe domu?
Ściany SZCZYTOWE. Jak budować ściany szczytowe domu? Ściany szczytowe, czyli trójkątne fragmenty ścian zewnętrznych zamykające z boków ...
O czym warto pamiętać, budując przydomowy garaż

BUDOWA GARAŻU. Jak dobrze zbudować garaż?

BUDOWA GARAŻU. Jak dobrze zbudować garaż?
Jednym z czynników poprawiających komfort życia jest posiadanie garażu, warto więc zadbać o to, by został poprawnie zbudowany. fot.: Marcin Czechowicz
Komfortowy garaż to taki, z którego nie tylko będziemy wygodnie i bezpiecznie korzystać, ale taż taki, który zostanie odpowiednio zbudowany. Jak zbudować ściany wewnątrz garażu? Czy strop powinien być ocieplony? Jak wykonać podłogę w garażu?

Ściany garażu

Zewnętrzne ściany garażu mogą pozostać nieocieplone, jeśli garaż ma być nieogrzewany. Aby wyglądały tak samo jak ocieplone ściany domu, trzeba je obłożyć siatką i tynkiem cienkowarstwowym. Jeżeli chcemy, by garaż był ogrzewany, izolacja termiczna ścian garażu powinna być taka jak na ścianach zewnętrznych domu – ich współczynnik przenikania ciepła U nie powinien przekraczać 0,3 W/(m²·K).

Ściana znajdująca się między garażem a domem musi być zabezpieczona przed wyziębianiem mieszkalnej części domu. Dlatego trzeba ją ocieplić. Najlepiej wełną mineralną, bo jest niepalna i ma lepszą izolacyjność akustyczną od styropianu. Dobrze, jeśli ścianę w nieogrzewanym garażu ocieplimy 12 cm wełny mineralnej, a w ogrzewanym do niskich temperatur dodatnich – około 8 cm.

Ściany wewnątrz garażu powinny być odporne na zabrudzenia i łatwe do utrzymania w czystości, na przykład pomalowane farbami, które tworzą zmywalną powłokę. Ze względów praktycznych warto wykonać przy podłodze cokół o wysokości minimum 10 cm.

Sufit w garażu

Strop to przegroda, która zawsze powinna być ocieplona, także w nieogrzewanym garażu – przynajmniej 12 albo 15 cm wełny mineralnej. Gdy poddasze jest nieużytkowe, strop w garażu jest ocieplany po to, żeby zabezpieczyć pomieszczenie przed nagrzewaniem się w lecie. W takiej sytuacji między pasami dolnymi wiązarów dachowych umieszcza się wełnę mineralną, przykrywa paroizolacją i obudowuje płytami gipsowo-kartonowymi na ruszcie metalowym.

Podłoga w garażu

W nieogrzewanym garażu podłoga nie musi być ocieplona, ale trzeba wtedy pamiętać o różnicy poziomów posadzek w części mieszkalnej i w garażu. Jeśli jednak zdecydujemy się na izolację termiczną, powinien to być styropian, EPS100-038 Dach/Podłoga lub wełna mineralna, która wytrzyma duże obciążenia.

Gdy powierzchnia garażu ma kształt prostokąta i jest mniejsza niż 30 m², wystarczy zrobić dylatacje obwodowe – wokół ścian. Jednak samo wykonanie dylatacji nie gwarantuje jeszcze, że podłoga w garażu nie popęka. Ważne jest też, by posadzka została zrobiona z odpowiednio wytrzymałej zaprawy.

Drzwi do garażu

Pomiędzy domem a garażem trzeba zamontować ocieplone drzwi chroniące przed wymianą ciepła między pomieszczeniami, o odporności ogniowej co najmniej 30 minut. Ze względów bezpieczeństwa warto, by drzwi w garażu były antywłamaniowe.

Brama garażowa może być nieocieplona, gdy garaż jest nieogrzewany. W ogrzewanym zawsze trzeba zamontować bramę ocieplaną, która nie pozwoli na wyziębianie się garażu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Jak duży garaż warto zbudować?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Wentylacja garażu: jakie wymagania musi spełniać?

Każdy garaż powinien być wentylowany. Sposób wentylacji zależy od tego czy garaż jest, czy nie jest ogrzewany. Jaką wentylację powinien mieć każdy z tych rodzajów garażu?

NAPĘD do BRAMY automatycznej - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Na posesji często są dwie bramy: wjazdowa i prowadząca do garażu. Obie warto wyposażyć w automatyczny napęd, wtedy nie trzeba będzie wysiadać z samochodu, żeby je otworzyć. Na co należy zwrócić uwagę...

Bramy garażowe. Po czym poznać dobrą bramę do garażu? Bramy garażowe. Po czym poznać dobrą bramę do garażu?

Czym się kierować, wybierając bramę do garażu? Producenci bram garażowych dobrze wiedzą, że klienci zazwyczaj kierują się ceną. Warto jednak pamiętać także o koszcie niezbędnych lub przydatnych...

Aktualizacja: 17.04.2018 13:50
Autor: Zbuduj dom
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Daniel Olbrychski: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Daniel Olbrychski: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Daniel Olbrychski. Polski aktor filmowy i teatralny, jeden z ulubionych ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.