porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak dbać o panele laminowane? Mycie i odplamianie paneli Laminowane panele podłogowe pozwalają stosunkowo niskim kosztem wykonać podłogę wyglądającą ...
Budowa tarasu z betonu na gruncie

Budowa tarasu betonowego - na co zwrócić uwagę?

Taras nie tylko umożliwia chwilę odpoczynku podczas ciepłych dni, może też nadać budynkowi oryginalny charakter. Najpopularniejsze są tarasy betonowe - przede wszystkim ze względu na duże możliwości wykończenia. Na co zwrócić uwagę i jakich błędów unikać przy budowie tarasu z betonu?

Prace związane z budową tarasów i balkonów powinny być wykonywane z dużą starannością. Naprawa krzywo wiszącego balkonu lub niewypoziomowanego tarasu jest kosztowna i czasochłonna. Ich trwałość zależy nie tylko od dokładności wykonanych prac, ale także od jakości wykorzystanych materiałów.

Budowa tarasu betonowego

Konstrukcja tarasu jest uzależniona przede wszystkim od jego przeznaczenia oraz rodzaju gruntu, na którym ma zostać zbudowany. Najpopularniejsze są tarasy betonowe - przede wszystkim ze względu na duże możliwości wykończenia powierzchni.

Przy budowie tarasu na gruncie pierwszym krokiem jest wytyczenie jego obszaru oraz pozbycie się wierzchniej warstwy ziemi - humusu. Teren należy wypełnić podbudową, czyli minimum 25-centymetrową warstwą zagęszczonego piasku. Przy takim podłożu nie trzeba wykonywać zbrojenia płyty konstrukcyjnej ani jej hydroizolacji, konieczne natomiast są dylatacje oraz wyprofilowanie powierzchni, tak aby mogła z niej spływać woda. Optymalnie spadek powinien wynosić 1,5-2%.

Tak przygotowaną powierzchnię można ogrodzić ścianką z betonu lub wymurowaną z bloczków. Wtedy podmurówkę trzeba posadowić na lekkim fundamencie usytuowanym na głębokości do 1 m (w przypadku gruntów piaszczystych głębokość posadowienia może być zmniejszona do ok. 50 cm).

Podłoga tarasu z betonu C25/30 powinna mieć grubość około 10 cm. Decydując się na zbrojenie, powinno się skorzystać z przeciwprężnych siatek z drutu o średnicy do 5 mm. Płytę trzeba zabezpieczyć przed wilgocią – najczęściej używa się do tego tak zwanej płynnej folii, na której bezpośrednio można mocować płytki ceramiczne. Bardzo istotne jest, żeby miały one niską nasiąkliwość i ścieralność oraz były mrozoodporne i antypoślizgowe.

>>> Jakie DRZWI NA TARAS wybrać? [KLIKNIJ]

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak ocieplić taras nad pomieszczeniem ogrzewanym? [SPRAWDZONE RADY] Jak ocieplić taras nad pomieszczeniem ogrzewanym? [SPRAWDZONE RADY]

Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym zawsze musi być starannie ocieplony. Dzięki temu ciepło nie będzie uciekało z wnętrza domu, a nawierzchnia tarasu będzie miała większa trwałość.

Zadaszenia tarasu – jakie plusy i minusy? Zadaszenia tarasu – jakie plusy i minusy?

Zadaszenie tarasu daje nam możliwość przebywania na świeżym powietrzu bez względu na warunki atmosferyczne. Jednak budowa dachu nad tarasem może nieść za sobą pewne wady. Przeczytaj, jakie są plusy i...

Jaka posadzka na balkon i taras? Gres, bruk, drewno, kompozyt... Co wybrać? [GALERIA] Jaka posadzka na balkon i taras? Gres, bruk, drewno, kompozyt... Co wybrać? [GALERIA]

Planujesz gruntowny remont balkonu lub tarasu? Zacznij od nowej posadzki. Z płytek, drewna naturalnego czy może kompozytu? Pomożemy ci podjąć dobrą decyzję.

Aktualizacja: 16.12.2013 12:12
Autor: PL
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Balli Marzec, muzułmanka, która chce wystartować w wyborach na prezydenta?

Brzmi zaskakująco, a jednak! Balli Marzec zdecydowała, że weźmie udział ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.