porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ciepła woda z pompy ciepła. Jak tanio ogrzewać wodę pompą ciepła?
Ciepła woda z pompy ciepła. Jak tanio ogrzewać wodę pompą ciepła? Pompy ciepła to komfortowe, ekologicznego i niedrogie w eksploatacji urządzenia ...
Instalacja c.o. to nie tylko kocioł czy grzejniki. To także rury, od których zależy lepszy przepływ wody

Centralne ogrzewanie. Jak doprowadzić rury c.o. do grzejników?

Centralne ogrzewanie. Jak doprowadzić rury c.o. do grzejników?
Rury instalacji c.o. podłącza się do skrzynki rozdzielczej i ukrywa w warstwie wylewki. fot.: Marcin Czechowicz
Domowa instalacja centralnego ogrzewania może być wykonana z różnych rodzajów materiałów, które zapewnią, że będzie ona bezpieczna. Wybór materiału na przewody łączące kocioł z grzejnikami powienien być uzależniony m.in. od miejsca ułożenie rur. Podpowiadamy, jak ułożyć rury c.o.

Z jakich rur wykonuje się instalację c.o.?

Jeśli w budynku zaplanowano rozprowadzenie przewodów instalacji centralnego ogrzewania w systemie rozdzielaczowym, mosiężne rozdzielacze trzeba umieścić w stalowych szafkach natynkowych po jednej na każdej kondygnacji.

Przewody prowadzące od kotła do rozdzielaczy należy wykonać z rur polipropylenowych stabilizowanych wkładką aluminiową lub włóknem szklanym, łączonych przez zgrzewanie. W obrębie kotłowni jednak, odcinek na długości 1 m od kotła, musi być wykonany z rur stalowych czarnych (ze szwem) Dn25 lub miedzianych Dn28.

Podejścia od rozdzielaczy do grzejników powinny być wykonane z rur PE-X 16x2 mm z warstwą antydyfuzyjną, połączonych poprzez zaciskowe złączki skręcane.

Jak prowadzi się rury c.o.?

Przewody instalacji centralnego ogrzewania trzeba poprowadzić w podłodze, podejścia do grzejników zaś wykonuje się najczęściej w bruzdach ściennych. Dla rur ułożonych w podłodze minimalne przykrycie wylewką betonową wynosi 4 cm, dla rur umieszczonych w bruzdach ściennych wystarczą 3 cm tynku wzmocnionego siatką tynkarską.

Rury trzeba zamocować do konstrukcji (do podłogi lub do ścian) za pomocą obejm z tworzywa, a te, które są prowadzone w kotłowni – obejmami metalowymi z wkładką gumową. Przewody c.o. powinny być zaizolowane otuliną z pianki poliuretanowej lub prowadzone w peszlu. W obrębie kotłowni trzeba je zaizolować pianką poliuretanową z płaszczem winylowym.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Ogrzewanie podłogowe i grzejniki - czy można mieć w domu i jedno i drugie?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co pierwsze – ocieplenie czy modernizacja instalacji grzewczej? Co pierwsze – ocieplenie czy modernizacja instalacji grzewczej?

Remont domu wymaga dużych nakładów finansowych. Nie zawsze wszystko udaje się zrobić od razu. Od czego zacząć, gdy prace trzeba podzielić na etapy: ocieplać dom czy modernizować instalację grzewczą?

Miedziana instalacja grzewcza – jak pomaga oszczędzać energię? Miedziana instalacja grzewcza – jak pomaga oszczędzać energię?

Wszyscy chcemy, aby nasz dom był efektywny energetycznie. Oszczędzamy energię, stosując termoizolację oraz wybierając odpowiednią technikę grzewczą. Często jednak zapominamy, że sporo zaoszczędzić...

Jakie wybrać grzejniki stalowe czy aluminiowe aby pasowały do charakteru i wystroju wnętrza?

Jeśli mamy projekt instalacji c.o. znajdziemy w nim informację o tym, jakie zastosowano w niej grzejniki. Można je oczywiście zastąpić innymi, pod warunkiem, że zostaną dobrane do rodzaju i...

Aktualizacja: 08.10.2012 14:10
Autor: Zbuduj dom
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Urszula Jasik-Turowska, prokurator, która będzie oskarżać Dariusza K.? Co o niej wiemy?

Urszula Jasik-Turowska to prokurator, która oskarża Dariusza K. w czasie ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.