porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Piec wolnostojący. Jak zamontować kozę?
Piec wolnostojący. Jak zamontować kozę? Piec wolnostojący, czyli tak zwana koza, może być efektownym i ...
Prawidłowe układanie rur centralnego ogrzewania w domu

Centralne ogrzewanie. Jak UKŁADAĆ RURY c.o. od kotła do grzejników?

Centralne ogrzewanie. Jak UKŁADAĆ RURY c.o. od kotła do grzejników?
W domu jednorodzinny na jedną kondygnację wystarcza para rozdzielaczy c.o. fot.: Mariusz Bykowski
Rury centralnego ogrzewania prowadzi się od źródła ciepła, najczęściej kotła, do grzejników. Prace te przeprowadza się jeszcze przed wykonaniem wylewki podłogowej. Jak rozprowadzić rury instalacji grzewczej po domu? Jakie są nowoczesne sposoby układania rur c.o.?

W nowych domach rury instalacji centralnego ogrzewania układa się najczęściej w podłodze. Do wyboru są dwa sposoby prowadzenia rur c.o. zasilających grzejniki.

Instalacja c.o. z rozdzielaczem

Pierwszy sposób układania rur c.o. to tak zwany system rozdzielaczowy. Polega na tym, że rury zasilającą i powrotną prowadzi się od źródła ciepła (najczęściej kotła) do rozdzielacza c.o., a dalej od rozdzielacza c.o. prowadzi się rury zasilającą i powrotną oddzielnie do każdego grzejnika. Instalację grzewczą od rozdzielacza do grzejników wykonuje się z jednego odcinka rury, aby uniknąć wykonywania połączeń w podłodze. Rozdzielacz umieszcza się w miarę możliwości centralnie, tak aby jego odległość od każdego z grzejników na danej kondygnacji była podobna. Przyjmuje się, że jedną kondygnację obsługuje jeden rozdzielacz c.o., zwykle jeden może zasilać maksymalnie 12 grzejników. W domach o bardzo dużej powierzchni, w których grzejników może być więcej, konieczne mogą okazać się dwa rozdzielacze.

Instalacja c.o. z trójnikowa

Drugi sposób układania rur c.o. to system trójnikowy. Od kotła prowadzi się główne rury zasilające i powrotne, na nich montuje trójniki, do których podłącza się rury zasilającą i powrotną do poszczególnych grzejników. W tym rozwiązaniu bardzo ważne jest, aby szczelnie i trwale połączyć rury c.o. z trójnikami. Zostaną one bowiem przykryte warstwą wylewki podłogowej.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Centralne ogrzewanie. Jak doprowadzić rury c.o. do grzejników?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Miedziana instalacja grzewcza – jak pomaga oszczędzać energię? Miedziana instalacja grzewcza – jak pomaga oszczędzać energię?

Wszyscy chcemy, aby nasz dom był efektywny energetycznie. Oszczędzamy energię, stosując termoizolację oraz wybierając odpowiednią technikę grzewczą. Często jednak zapominamy, że sporo zaoszczędzić...

ILE KOSZTUJE POMPA CIEPŁA? Koszt, cena, opłacalność pompy ciepła?

Nie da się ukryć, że pompa ciepła kosztuje więcej, niż kocioł na paliwa stałe, gaz czy olej. A ile konkretnie musisz na nią wydać, by móc się cieszyć z niskich kosztów ogrzewania domu? Jak...

Po co izolować rury? Czy wiesz dlaczego jest to konieczne? Sprawdź!

Instalacje sanitarne trzeba izolować. Powody, dla których powinno się to robić są bardzo różne. Izolacja musi być odpowiednio dobrana do rodzaju osłanianej nią instalacji i funkcji, jaką ma pełnić....

Aktualizacja: 10.10.2012 09:56
Autor: AK
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Aleksandra Popławska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Aleksandra Popławska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Aleksandra Popławska zagra jedną z głównych ról w nowym serialu ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.