porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie są rodzaje kostek brukowych. Czym się różnią? Z kostki brukowej układanej zazwyczaj na podłożu z ubitego piasku ...
Co mogę wybudować na działce rolnej?

Co można postawić na działce? Zanim kupimy działkę...

Zanim zdecydujemy się na działkę warto sprawdzić co na niej możemy postawić. Altanę, czy domek letniskowy, sedes chemiczny, czy szambo? Czy potrzeba zgody na hydrant i szklarnię. Warto wiedzieć co stawiamy samowolnie, a do czego potrzebujemy specjalnych zezwoleń.

Altana i dom letniskowy

Od ponad stu lat oficjalnie na terenie ogródków PZD w miastach nie wolno budować domów letniskowych ani całorocznych. Ale jest sposób, aby nie zadzierać z prawem budowlanym i mieć mini domek letniskowy na działce. Wszystko zależy od powierzchni zabudowy altany, która nie powinna przekraczać 25 m. kw. w mieście, poza miastem 35 m. kw. Wysokości dachu płaskiego do 4 m, dachu stromego do 5 m. Taka powierzchnia wystarcza do tego, aby 4 - osobowa rodzina spędziła na działce weekend, czy całe lato.

 

Na postawienie altany nie jest potrzebne pozwolenie na budowę, ani zgłoszenie do gminy. Trzeba jednak zgłosić zamiar budowy i złożyć rysunek altany do zarządu ogrodu, który sprawdza, czy jest zgodna z obowiązującymi przepisami. Zarząd nie wydaje zgody na budowę, ale gdy stwierdzi, że przekracza dopuszczalne wymiary nakazuje wstrzymanie budowy i może zgłosić taką samowolę do nadzoru budowlanego. Uwaga budowa altan przekraczających dopuszczalne wymiary to samowola budowlana i podlega rozbiórce oraz karze finansowej.

Szambo, woda, gaz

 

W ogródkach miejskich jest doprowadzona kanalizacja miejska. Szambo może być tylko na działkach poza miastem. Wybudowanie instalacji podlega przepisom budowlanym i sanitarnym. Warto wiedzieć, że kanalizacja to bardzo droga rzecz. Jeśli chcesz mieć własną toaletę na działce, najlepiej zainstalować wymienny sedes chemiczny. Prawie wszystkie ogrody posiadają wodę miejską lub własne studnie głębinowe. Jeśli jednak zapragniesz własnej studzienki, masz prawo ją wywiercić. Ogrody nie mają takiego celu, żeby w nich potrzeby był gaz. Na działkach nie można mieszkać, a do zwykłego korzystania z altany w sezonie jest on niepotrzebny. W większości ogrody są zelektryfikowane, a więc na doraźne potrzeby można wykorzystywać energię elektryczną, a działki poza miastem wyposażać w kominek.

Jak się za to zabrać

 

Wszystkim tym, którzy mają smykałkę do prac budowlanych gorąco polecamy książkę „Moja Piękna Działka dla niego”, która we wtorek 12 kwietnia, ukaże się wraz z naszą gazetą. Z poradnika, za który zapłacisz zaledwie 4,99 zł, dowiesz się w jaki sposób ogrodzić działkę, wykonać na niej ścieżki, czy postawić altanę.

 

UWAGA!

 

Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: oczek wodnych o powierzchni do 30 m. kw., pochylni dla niepełnosprawnych, hydrantu, szklarni i tuneli foliowych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak zaplanować efektowne i energooszczędne oświetlenie zewnętrzne? Część I – światło na posesji Jak zaplanować efektowne i energooszczędne oświetlenie zewnętrzne? Część I – światło na posesji

Światło na zewnątrz domu jest potrzebne przede wszystkim ze względów praktycznych. Oświetlona po zmroku strefa wejścia i ogrodu daje nam również poczucie bezpieczeństwa. Jak zaplanować oświetlenie...

Aktualizacja: 01.05.2012 21:49
Autor: MB
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Pola Pospieszalska, wokalistka: kim jest?

Pola Pospieszalska to polska wokalistka, która robi międzynarodową karierę. Kim ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.