porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy w garażu musi być wentylacja? Potrzeba wentylowania pomieszczeń mieszkalnych jest dla większości osób oczywista, ale ...
ZAMARZA CI WODA W RURACH? PRZECZYTAJ, JAK SOBIE Z TYM PORADZIĆ

Co robić, żeby woda nie zamarzła w rurach?

Co robić, żeby woda nie zamarzła w rurach?

Rury chronimy przed wpływem chłodu za pomocą gotowych otulin.

fot.: ARMACELL
Na zamarzanie narażone są instalacje wodne prowadzone w pomieszczeniach nieogrzewanych lub ułożone poza budynkiem płytko pod powierzchnią gruntu. Jak do tego nie dopuścić? Mówimy, co robić, żeby woda nie zamarzła w rurach.

Jak ochronić rury przed zamarzaniem?

Aby ochronić instalacje wodne przed zamarzaniem, należy je zaizolować od zewnątrz materiałem termoizolacyjnym. Wybierając rodzaj izolacji, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim temperaturę czynnika krążącego w instalacji, temperaturę otoczenia oraz rodzaj materiału, z którego wykonane są rury. Nowoczesne materiały izolacyjne zachowują dobre parametry w szerokim zakresie temperatury, mają estetyczny wygląd, można je wielokrotnie wykorzystywać, a przy tym są łatwe w montażu.

Do wyboru są izolacje z pianki poliuretanowej, polietylenu spienionego lub kauczuku syntetycznego, a także wełny mineralnej, w postaci otulin, kształtek lub mat. Otulinę dopasowuje się do zewnętrznej średnicy rur.

Jak dobierać grubość otuliny?

Grubość otuliny trzeba obliczyć dla konkretnego przypadku indywidualnie. Zależy ona nie tylko od warunków zewnętrznych, ale też parametrów samej otuliny. Jej właściwości izolacyjne określa współczynnik przewodzenia ciepła - im jest niższy, tym lepiej. Izolacja z materiału o niższym współczynniku przewodzenia ciepła może mieć mniejszą grubość niż izolacja z materiału o wyższym współczynniku przewodzenia ciepła, a mimo to będzie miała takie same właściwości izolacyjne.

Dodatkową ochroną przed zamarzaniem wody w rurach jest zamontowanie pod izolacją elektrycznego kabla grzewczego.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie rury do wody? [SPRAWDZONE RADY] Jakie rury do wody? [SPRAWDZONE RADY]

W jaki sposób wykonuje się instalacje ciepłej i zimnej wody? Jakich rur do tego użyć i jak je rozprowadzić?

Współczynnik przenikania i współczynnik przewodzenia ciepła? Czym się różnią? Współczynnik przenikania i współczynnik przewodzenia ciepła? Czym się różnią?

Bardzo ważną cechą ścian zewnętrznych jest ich zdolność do powstrzymywania niekontrolowanej wymiany ciepła z otoczeniem. Do jej określenia używa się dwóch wskaźników często ze sobą mylonych:...

Jak głęboko należy zakopać rury wodociągowe i kanalizacyjne, żeby nie zamarzały?

Robienie wykopów, również tych pod instalacje wodociągowe i kanalizacyjne, jest pracochłonne i kosztowne, dlatego chętnie prowadzilibyśmy rury tuż pod powierzchnią gruntu. To nie jest jednak takie...

Aktualizacja: 05.12.2012 15:12
Autor: AK
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Geoffrey Lewis nie żyje. Kim był?
Geoffrey Lewis nie żyje. Kim był?

Amerykański aktor, znany z westernów i filmów akcji oraz współpracy ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.