porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co to jest projekt budowlany? Z czego się składa? Chcesz wybudować na swojej działce dom, garaż albo budynek gospodarczy? ...
Działka budowlana - na co zwrócić uwagę przed kupnem działki?

Co sprawdzić przed kupnem działki pod budowę domu?

Co sprawdzić przed kupnem działki pod budowę domu?

Status prawny, dostęp do mediów i drogi publicznej oraz planowane inwestycję w pobliżu nieruchomości - to wszystko warto dokładnie sprawdzić, zanim podejmie się decyzje o zakupie działki pod budowę domu. 

fot.: Andrzej Szandomirski
Pięknie położona działka pod budowę domu może okazać się pułapką, jeśli przed zakupem nie sprawdzimy, czy można na niej w ogóle budować. Szczególną ostrożność trzeba zachować, gdy skuszeni ceną myślimy o kupnie gruntu rolnego lub leśnego. Ważne jest też bezpieczeństwo transakcji zakupu działki budowlanej.

Sprawdź status prawny działki

Przed zakupem działki budowlanej musisz upewnić się, kto jest jej właścicielem/użytkownikiem wieczystym, czy nie jest ona obciążona hipoteką albo innymi prawami osób trzecich i jaka jest jej faktyczna wielkość. Zażądaj od sprzedającego okazania aktualnych dokumentów działki: wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów oraz odpisu z księgi wieczystej (jeśli to księga elektroniczna, znając jej numer, możesz ją przejrzeć w internecie pod adresem ekw.ms.gov.pl).

Sprawdź, czy można na niej budować

Jeśli dla terenu, na którym leży działka, gmina uchwaliła plan miejscowy, trzeba w nim sprawdzić przeznaczenie działki i wszelkie dotyczące jej zapisy planu (możliwości zabudowy i zagospodarowania). Jeżeli planu nie ma, konieczne będzie uzyskanie warunków zabudowy. Najlepiej by było, żeby sprzedający już dysponował taką decyzją, ponieważ jej wydanie może trwać kilka miesięcy.

Warto też przyjrzeć się wymiarom działki budowlanej pod kątem możliwości usytuowania na nim domu i innych obiektów. Na wąskiej działce trudno będzie zmieścić budynek, ponieważ przepisy nakazują zachowanie określonych odległości od granic działki i budynków położonych na działkach sąsiednich.

Bardzo ważną kwestią jest istniejące uzbrojenie terenu (w sieć wodociągową, kanalizacyjną, elektroenergetyczną, gazową) i dostęp działki pod budowę domu do drogi publicznej. Ich brak może uniemożliwić budowę lub znacznie podnieść jej koszty.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak tanio kupić działkę? Jak tanio kupić działkę?

Ceny działek są przeszacowane. Szukając okazji warto o tym pamiętać... Mówimy, jak tanio kupić działkę?

Jak rozplanować pomieszczenia w domu na działce z wjazdem od południa? Jak rozplanować pomieszczenia w domu na działce z wjazdem od południa?

Położenie działki względem drogi dojazdowej jest bardzo istotnym czynnikiem, który trzeba wziąć od uwagę przed wyborem projektu gotowego.

Jakie jest najdogodniejsze usytuowanie domu na działce budowlanej? Jakie jest najdogodniejsze usytuowanie domu na działce budowlanej?

Przed zakupem działki budowlanej trzeba wiedzieć, z czym wiąże się usytuowanie danej posesji w stosunku do stron świata. Podpowiadamy, jak najkorzystniej ulokować dom na działce budowlanej!

Aktualizacja: 17.04.2018 13:32
Autor: A.Witulska
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Marek Kalita - kim jest aktor i mąż Aleksandry Popławskiej? [KARIERA, RODZINA]
Marek Kalita - kim jest aktor i mąż Aleksandry Popławskiej? [KARIERA, RODZINA]

Marek Kalita jest nie tylko polskim aktorem teatralno- filmowym, ale ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.