porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak odnowić kaloryfer? Jak pomalować grzejnik? SPRAWDZONE RADY
Jak odnowić kaloryfer? Jak pomalować grzejnik? SPRAWDZONE RADY Co prawda kaloryfery najlepiej odnawiać przed sezonem grzewczym, ale jak ...
Co to jest , jak działa biokominek?

Co to jest biokominek i ile kosztuje?

  • ZOBACZ ZDJĘCIA
Co to jest biokominek i ile kosztuje?

Biokominek umożliwia spełnienie marzeń o żywym ogniu również mieszkańcom bloków .

fot.: Marcin Czechowicz
Kominek to nie tylko źródło ciepła, lecz także element wystroju wnętrza, który nadaje pomieszczeniu niepowtarzalny klimat i sprawia, że cieszą nas długie, zimowe wieczory. Dzięki biokominkom teraz również mieszkańcy bloków mogą spełnić swoje marzenie o żywym ogniu.

Co to jest biokominek?

Biokominek to rodzaj kominka, w którym zamiast tradycyjnego paliwa (drewna) stosuje się bezwonne i bezdymne paliwo w postaci płynnej lub żelowej. Dzięki temu pomieszczenie, w którym się znajduje nie musi spełniać określanych norm, nie potrzebny jest również przewód dymowy, którym odprowadzane są spaliny z tradycyjnych kominków. Wystarczy, by pomieszczenie było odpowiednio wentylowane, a biokominek usytuowany był w bezpiecznej odległości od materiałów łatwopalnych.

Z jakich materiałów wykonany jest biokominek?

Do wykonania biokominka stosuje się stal nierdzewną, szkło, MDF, kamień oraz beton. Na rynku spotkać można również biokominki z aluminium, ale tego rozwiązania ze względów estetycznych i bezpieczeństwa, jednak nie polecam. Obudowa, mimo że nie ma bezpośredniego kontaktu z paleniskiem, musi być odporna na wysoką temperaturę, a jej konstrukcja stabilna i bezpieczna dla użytkowników. Palenisko wykonane jest ze stali nierdzewnej, jego konstrukcja składa się z dwóch warstw, dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa wycieku paliwa. Wyposażone jest w zasuwę, która umożliwia regulowanie intensywności płomienia. Kierunek strumienia ciepłego powietrza regulowany jest za pomocą deflektora. Producenci oferują również biokominki sterowane za pomocą pilota.

Na co zwrócić uwagę, wybierając biokominek?

Tak jak w przypadku wszystkich urządzeń należy zwrócić uwagę na jakość jego wykonania i zastosowane materiały. Kierując się tylko ceną, możemy nabyć produkt tani, ale niebezpieczny, który zamiast dostarczyć nam przyjemnych wrażeń, będzie stanowił zagrożenie. Musimy również podjąć decyzję, czy chcemy kominek mobilny (wolno stojący lub zintegrowany ze stolikiem), czy naścienny. Kolejnym elementem, który wpływa na wybór konkretnego modelu jest rodzaj spalanego przez biokominek paliwa. Dostępne są modele, w których wykorzystuje się gotowe wkłady z żelem lub z paleniskiem uzupełnianym zżelowanym płynem bądź z paliwem płynnym z większego zbiornika. Urządzenia mogą być wyposażone w zainstalowany na stałe zbiornik na olejek eteryczny lub mieć możliwość jego umieszczenia. Istnieje również możliwość wykonania biokominka wg projektu klienta.

Jakie paliwo stosować do biokominka i jaka jest jego cena?

Paliwo do biokominków powinno mieć atest Państwowego Zakładu Higieny. Produkt bez atestu może nieprzyjemnie pachnieć i być niebezpieczny. W zależności od modelu biokominka możemy kupić gotowe wkłady z porcją żelu (zazwyczaj w puszce) lub większe zbiorniki z żelowanym płynem lub paliwem płynnym – bioetanolem. Dobrej jakości żele podczas palenia dają wysoki, żółto-pomarańczowy płomień, a dźwięki dochodzące z kominka są podobne do palącego się drewna. Bioetanol jest paliwem ekologicznym, produkowanym na bazie alkoholu z surowców pochodzenia roślinnego. Podczas spalania nie wydzielają się spaliny i nie powstaje popiół, wytwarza się tylko w niewielkich ilościach para wodna i CO2. W zależności od regulacji płomienia biokominek spala 1l biopaliwa w czasie od 2 do 5 godzin, czyli 1 godzina spalania kosztuje nas od kilku do kilkunastu złotych.

Ile kosztuje biokominek?

Bikominek kosztuje od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Na cenę wpływa m. in. jakość wykonania, materiał, wielkość urządzenia, oryginalność wzoru. Najistotniejsze jest jednak bezpieczeństwo, produkt złej jakości może być zagrożeniem dla naszego życia.

Biokominki nie są w stanie ogrzać pomieszczenia. Stanowią raczej element aranżacji wnętrz, który w niewielkim stopniu je dogrzeje. Modele mobilne można również umieścić na zewnątrz budynku – będą stanowiły unikalne wyposażenie tarasu, ogrodu lub altanki.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania? PRAKTYCZNE RADY Jak zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania? PRAKTYCZNE RADY

Koszty ogrzewania mieszkania czy domu możemy nieco zredukować, stosując się do prostych zasad i zmieniając nieco nasze codzienne nawyki. Jak łatwo zaoszczędzić na ogrzewaniu? Jak zmniejszyć rachunki...

Jak działa BIOKOMINEK? ZALETY, WADY biokominków? Czy jest BEZPIECZNY? Jak działa BIOKOMINEK? ZALETY, WADY biokominków? Czy jest BEZPIECZNY?

Największą zaletą biokominków jest możliwość zainstalowania ich tam, gdzie tradycyjny kominek nie jest możliwy. Biokominek umożliwi nam zaaranżowanie przestrzeni i ogrzewanie domu. Zobacz, jakie są...

Kiedy warto wybrać kocioł dwufunkcyjny?

Kocioł dwufunkcyjny przygotowuje ciepłą wodę na potrzeby ogrzewania (zasila instalację grzewczą) i wodę użytkową, z której korzystamy w łazienkach i kuchni. Ma on wiele zalet, ale i pewne...

Aktualizacja: 24.10.2013 16:36
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Oscary 2015. Agata Trzebuchowska, aktorka z Idy - kim jest?
Oscary 2015. Agata Trzebuchowska, aktorka z Idy - kim jest?

Agata Trzebuchowska to młoda polska aktorka, któregoś dnia wypatrzona przez ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.