porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Farba tablicowa. Co i jak malować farbą tablicową? Na wykończonych nią powierzchniach można pisać tak, jak na tablicy, ...
Tarcica wyższej jakości, czyli drewno czterostronnie strugane: jakie ma zalety? Jak wygląda?

Co to jest drewno czterostronnie strugane? Jakie ma zalety?

Drewno czterostronnie strugane jest droższe od tradycyjnej tarcicy. Ma wyższą odporność na ogień oraz na szkodniki. Co to jest drewno czterostronnie strugane? Jak powstaje? Jakie są inne zalety drewna czterostronnie struganego?

Do tartaku, prosto z lasu przywożone są ścięte pnie drzew. Najpierw poddaje się je wstępnemu przetarciu, w trakcie którego odcięta zostaje kora wraz z miękką, zewnętrzną warstwą drewna. Następnie pień kroi się na podłużne płaty tarcicy o jednakowej grubości. Przetarte drewno, po wysuszeniu, trafia do sprzedaży lub poddaje się je dalszej obróbce – struganiu, profilowaniu, impregnacji. Drewno nieobrzynane ma obrobione tylko dwie płaszczyzny, dwie pozostałe są nieprzycięte. Nie nadaje się ono do typowych celów konstrukcyjnych.

Najpopularniejsze jest drewno obrzynane. Ma wszystkie boki równo przycięte, dzięki czemu jego przekrój jest prostokątny bądź kwadratowy.

Większość tartaków, oferuje czterostronne struganie drewna. W trakcie takiej obróbki wszystkie cztery powierzchnie drewnianych elementów zostają wygładzone. Drewno czterostronnie strugane jest odporniejsze na ogień. Także w mniejszym stopniu jest atakowane przez owady, którym trudniej jest dostać się do środka przez gładką powierzchnię. Struganie może być wliczone w cenę drewna lub oferowane za dodatkową opłatą. W tartaku można także zamówić przycięcie drewna na wymiar oraz jego frezowanie, ryflowanie, wycinanie wrębów lub nawiercanie otworów.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 14:38
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Make Life Harder - kim są autorzy bloga - Maciej i Lucjan?
Make Life Harder - kim są autorzy bloga - Maciej i Lucjan?

Make Life Harder, czyli MLH powstał po to, by obśmiać ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.