porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie pokrycie dachowe jest najtańsze? Porównując ceny pokryć dachowych, nie możesz patrzeć jedynie na cenę ...
Low-tech to nurt promujący w budownictwie użycie najprostszych rozwiązań, najmniej przetworzonych materiałów, łatwo dostępnych i tanich urządzeń

Co to jest LOW-TECH? Jak wybudować EKOLOGICZNY DOM w duchu low-tech?

W technologii low-tech najlepiej sprawdzają się domy jednorodzinne, których gospodarze mogą mądrze budować, a potem gospodarować wodą, energią i odpadami. Chodzi o to, żeby materiały budowlane mogły być ponownie użyte do innych celów, a jeśli to niemożliwe, były łatwe do utylizacji.

Rozwiązania low-tech (przeciwieństwo high-tech, czyli najnowszych, skomplikowanych i drogich technologii przyczyniających się na przykład do energooszczędności budynku, jak klimatyzacja, elektroniczne urządzenia zarządzające budynkiem) oparte są w dużej mierze na tradycji i stosowanych od dawna praktykach budowlanych danego regionu. Ich poznanie i dostosowanie do współczesnych wymogów otwiera ogromne możliwości stworzenia taniego w budowie i eksploatacji, ekologicznego domu.

Najważniejsze zasady budownictwa low-tech opisać można za pomocą 3R – reduce (redukcja), reuse (ponowne wykorzystanie), recycle (ponowne przetworzenie).

Ważne jest miejsce – najlepiej takie, na którym stał już wcześniej budynek, żeby nie anektować nowych terenów. Teren wokół domu powinien być w minimalnym stopniu utwardzony, żeby mogły wsiąkać wody opadowe.

Wielkość budynku powinna być ograniczona do minimum, aby użyć do budowy minimum materiałów i aby po zbudowaniu dom zużywał minimum energii.

By wykorzystać energię słoneczną do nagrzewania wnętrza domu, pomieszczenia, w których najczęściej przebywają ludzie, powinny wychodzić na południe, wschód i zachód.

Zieleń i ukształtowanie terenu wokół domu (wały ziemne) mogą stanowić naturalny bufor i ochraniać budynek od strony, z której najczęściej wieje wiatr.

Ważne jest też powtórne wykorzystanie wody poprzez oczyszczanie jej w naturalnej, na przykład korzeniowej oczyszczalni i użycie np. w ogrodzie. Również gromadzone wody deszczowe służyć mogą w gospodarstwie.

W filozofii low-tech chodzi przede wszystkim o poszanowanie zasobów naturalnych zarówno w trakcie budowania domu – użycie naturalnych materiałów konstrukcyjnych i izolacyjnych, jak i w czasie jego eksploatacji – tworzenie obiegów zamkniętych w gospodarowaniu zasobami naturalnymi.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie materiały budowlane są ekologiczne?

Bardzo trudno uzyskać dane na temat tego, ile emisji CO2 i SO2 wiąże się z produkcją i rozkładem danego materiału budowlanego. Dlatego jeśli nie ma takich danych, lepiej wybierać materiały naturalne...

Jak prowadzić ekologiczną budowę?

Budowa w zgodzie z naturą - omawiamy 3 ważne cechy takiego budowania: planowanie, które pozwoli ograniczyć straty materiałów; ograniczenie ilości odpadów budowlanych i nadzór na każdym etapie, który...

Jak być eko i czy to się opłaca? Jak być eko i czy to się opłaca?

Dla niektórych ekologia oznacza przede wszystkich rezygnację z wygody i dotychczasowych przyzwyczajeń. Opinie te nie są pozbawione racji. Ekologia oznacza bowiem wpojenie sobie nowych nawyków, ale...

Aktualizacja: 17.04.2018 15:46
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Robert Rozmus? [KARIERA, RODZINA]

Robert Rozmus to aktor o wielu twarzach. To on podkładał ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.