porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie pokrycie dachowe jest najtańsze? Porównując ceny pokryć dachowych, nie możesz patrzeć jedynie na cenę ...
Low-tech to nurt promujący w budownictwie użycie najprostszych rozwiązań, najmniej przetworzonych materiałów, łatwo dostępnych i tanich urządzeń

Co to jest LOW-TECH? Jak wybudować EKOLOGICZNY DOM w duchu low-tech?

W technologii low-tech najlepiej sprawdzają się domy jednorodzinne, których gospodarze mogą mądrze budować, a potem gospodarować wodą, energią i odpadami. Chodzi o to, żeby materiały budowlane mogły być ponownie użyte do innych celów, a jeśli to niemożliwe, były łatwe do utylizacji.

Rozwiązania low-tech (przeciwieństwo high-tech, czyli najnowszych, skomplikowanych i drogich technologii przyczyniających się na przykład do energooszczędności budynku, jak klimatyzacja, elektroniczne urządzenia zarządzające budynkiem) oparte są w dużej mierze na tradycji i stosowanych od dawna praktykach budowlanych danego regionu. Ich poznanie i dostosowanie do współczesnych wymogów otwiera ogromne możliwości stworzenia taniego w budowie i eksploatacji, ekologicznego domu.

Najważniejsze zasady budownictwa low-tech opisać można za pomocą 3R – reduce (redukcja), reuse (ponowne wykorzystanie), recycle (ponowne przetworzenie).

Ważne jest miejsce – najlepiej takie, na którym stał już wcześniej budynek, żeby nie anektować nowych terenów. Teren wokół domu powinien być w minimalnym stopniu utwardzony, żeby mogły wsiąkać wody opadowe.

Wielkość budynku powinna być ograniczona do minimum, aby użyć do budowy minimum materiałów i aby po zbudowaniu dom zużywał minimum energii.

By wykorzystać energię słoneczną do nagrzewania wnętrza domu, pomieszczenia, w których najczęściej przebywają ludzie, powinny wychodzić na południe, wschód i zachód.

Zieleń i ukształtowanie terenu wokół domu (wały ziemne) mogą stanowić naturalny bufor i ochraniać budynek od strony, z której najczęściej wieje wiatr.

Ważne jest też powtórne wykorzystanie wody poprzez oczyszczanie jej w naturalnej, na przykład korzeniowej oczyszczalni i użycie np. w ogrodzie. Również gromadzone wody deszczowe służyć mogą w gospodarstwie.

W filozofii low-tech chodzi przede wszystkim o poszanowanie zasobów naturalnych zarówno w trakcie budowania domu – użycie naturalnych materiałów konstrukcyjnych i izolacyjnych, jak i w czasie jego eksploatacji – tworzenie obiegów zamkniętych w gospodarowaniu zasobami naturalnymi.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie materiały budowlane są ekologiczne?

Bardzo trudno uzyskać dane na temat tego, ile emisji CO2 i SO2 wiąże się z produkcją i rozkładem danego materiału budowlanego. Dlatego jeśli nie ma takich danych, lepiej wybierać materiały naturalne...

Jak prowadzić ekologiczną budowę?

Budowa w zgodzie z naturą - omawiamy 3 ważne cechy takiego budowania: planowanie, które pozwoli ograniczyć straty materiałów; ograniczenie ilości odpadów budowlanych i nadzór na każdym etapie, który...

Jak być eko i czy to się opłaca? Jak być eko i czy to się opłaca?

Dla niektórych ekologia oznacza przede wszystkich rezygnację z wygody i dotychczasowych przyzwyczajeń. Opinie te nie są pozbawione racji. Ekologia oznacza bowiem wpojenie sobie nowych nawyków, ale...

Aktualizacja: 17.04.2018 15:46
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim był Henryk Kulczyk, ojciec Jana Kulczyka?

Henryk Kulczyk, ojciec najbogatszego Polaka, Jana Kulczyka zmarł rano 19 ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.