-
zobacz więcej
Co to jest LOW-TECH? Jak wybudować EKOLOGICZNY DOM w duchu low-tech?
- Jakie koszty towarzyszą budowie domu, w zależności od rodzaju gruntu?
- Kiedy malować sufity i ściany? Wykończenie domu KROK PO KROKU
- Płytki na ścianę do kuchni i łazienki – które wybrać? PORADNIK...
- Jak zaplanować urządzenie garderoby? [SPRAWDZONE RADY]
- Jak położyć panele podłogowe? Montaż paneli KROK po KROKU
- Słońce i upał na poddaszu: jak się przed nimi chronić? AKCESORIA
- Jak dobrze pomalować ściany?
- Dom inteligentny. Co to jest? Galeria.
- Prace ogrodowe w lipcu: pielęgnacja drzew i krzewów owocowych
- Zaplecze gospodarcze w domu: gdzie powinny się znaleźć pomieszczenia...
Rozwiązania low-tech (przeciwieństwo high-tech, czyli najnowszych, skomplikowanych i drogich technologii przyczyniających się na przykład do energooszczędności budynku, jak klimatyzacja, elektroniczne urządzenia zarządzające budynkiem) oparte są w dużej mierze na tradycji i stosowanych od dawna praktykach budowlanych danego regionu. Ich poznanie i dostosowanie do współczesnych wymogów otwiera ogromne możliwości stworzenia taniego w budowie i eksploatacji, ekologicznego domu.
Najważniejsze zasady budownictwa low-tech opisać można za pomocą 3R – reduce (redukcja), reuse (ponowne wykorzystanie), recycle (ponowne przetworzenie).
Ważne jest miejsce – najlepiej takie, na którym stał już wcześniej budynek, żeby nie anektować nowych terenów. Teren wokół domu powinien być w minimalnym stopniu utwardzony, żeby mogły wsiąkać wody opadowe.
Wielkość budynku powinna być ograniczona do minimum, aby użyć do budowy minimum materiałów i aby po zbudowaniu dom zużywał minimum energii.
By wykorzystać energię słoneczną do nagrzewania wnętrza domu, pomieszczenia, w których najczęściej przebywają ludzie, powinny wychodzić na południe, wschód i zachód.
Zieleń i ukształtowanie terenu wokół domu (wały ziemne) mogą stanowić naturalny bufor i ochraniać budynek od strony, z której najczęściej wieje wiatr.
Ważne jest też powtórne wykorzystanie wody poprzez oczyszczanie jej w naturalnej, na przykład korzeniowej oczyszczalni i użycie np. w ogrodzie. Również gromadzone wody deszczowe służyć mogą w gospodarstwie.
W filozofii low-tech chodzi przede wszystkim o poszanowanie zasobów naturalnych zarówno w trakcie budowania domu – użycie naturalnych materiałów konstrukcyjnych i izolacyjnych, jak i w czasie jego eksploatacji – tworzenie obiegów zamkniętych w gospodarowaniu zasobami naturalnymi.
Bardzo trudno uzyskać dane na temat tego, ile emisji CO2 i SO2 wiąże się z produkcją i rozkładem danego materiału budowlanego. Dlatego jeśli nie ma takich danych, lepiej wybierać materiały naturalne...
Budowa w zgodzie z naturą - omawiamy 3 ważne cechy takiego budowania: planowanie, które pozwoli ograniczyć straty materiałów; ograniczenie ilości odpadów budowlanych i nadzór na każdym etapie, który...
Dom ekologiczny, czyli jaki? To dom budowany z ekologicznych materiałów, do tego kupionych niedaleko od miejsca budowy (ograniczamy transport!). Podajemy zestaw cech, którym można opisać dom...
Dławiący stres i zżerające nerwy prowadzą do poważnych schorzeń. Nerwica ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?
![Justyna Pochanke: kim jest? [KARIERA, RODZINA]](http://cdn6.mowimyjak.smcloud.net/s/photos/t/32047/justyna-pochanke-kim-jest-kariera-rodzina_720706.jpg)
Justyna Pochanke to jedna z bardziej cenionych prezenterek. Związana z ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?
PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat