porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Budować dom z poddaszem użytkowym czy nieużytkowym? Poddasze w domu jest urokliwe. Zyskuje się sporo miejsca. Ale ...
Kominy w domu. Kiedy można nie budować komina?

Wszystko co o kominie trzeba wiedzieć. Czy dom może nie mieć komina?

Mówi się, że w domach ogrzewanych przez kotły z zamkniętą komorą spalania, z których spaliny są odprowadzane przez przewody powietrzno-spalinowe wyprowadzone przez ścianę oraz w domach ogrzewanych pompą ciepła, można oszczędzić i zrezygnować z budowy kominów. Czy to prawda?

Bez komina taniej

Rzeczywiście jedną z zalet ogrzewania kotłem z zamkniętą komora spalania z odprowadzeniem spalin przez ścianę, czy też pompą ciepła, jest możliwość rezygnacji z budowy kominów. Chodzi jednak o przewód spalinowy, czyli jedynie tę część komina, która odprowadza spaliny z urządzeń grzewczych. Nowoczesne kotły wytwarzają spaliny o stosunkowo niskiej temperaturze. Aby nie niszczyły one komina trzeba go wyposażyć we wkład ze stali nierdzewnej, a nawet – w przypadku kotłów kondensacyjnych – kwasoodpornej. Dlatego komin jest drogim elementem instalacji grzewczej i dzięki rezygnacji z niego można nieco zaoszczędzić.

A co z wentylacją?

Rezygnacja z komina nie może jednak oznaczać rezygnacji z wentylowania domu, czyli zainstalowania kanałów wywiewnych przynajmniej w kuchni, łazience, pomieszczeniu gospodarczym i pomieszczeniach bez okien. Kanały wentylacyjne nie muszą być jednak murowane. Jeśli zrobi się je na przykład z tworzywa, można nie budować murowanego komina.
Dom może w ogóle nie mieć komina (również tej jego części, w której są prowadzone kanały wentylacyjne), jeśli zamiast wentylacji grawitacyjnej zrobi się mechaniczną.  

PRZECZYTAJ >> Czym się różnią przewody dymowe od spalinowych?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Grzejniki elektryczne – jakie są ich rodzaje? Grzejniki elektryczne – jakie są ich rodzaje?

Ogrzewanie pomieszczeń odbywa się dzięki wymianie ciepła między grzejnikiem a otoczeniem. Może ona zachodzić na różne sposoby, dlatego jest kilka rodzajów grzejników elektrycznych.

Ile kominów musi być w domu? Ile kominów musi być w domu?

Jeden, dwa, a może więcej – ile kominów potrzebnych jest w domu? Od czego zależy liczba przewodów kominowych w domu? Czy może w ogóle nie być kominów?

Jak wybrać kocioł do małego domu bez komina?

Każde urządzenie grzewcze podczas spalania paliwa wytwarza dym lub spaliny, których trzeba się jakoś pozbyć. Potrzebny jest więc komin. Jak sobie poradzić, kiedy w domu go niema? Jak wybrać kocioł do...

Aktualizacja: 17.04.2018 18:31
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Popek?
Kim jest Popek?

Coraz większą popularność zdobywa Popek Monster, czyli samozwańczy Król Albanii ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.