porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak docieplić podłogę na gruncie? Ocieplać trzeba nie tylko fundamenty domu, ale również podłogę na ...
Impregnacja gresu. Na którym gresie można do woli brudzić?

Czy gres trzeba impregnować?

Gres jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych posadzek w domach i mieszkaniach. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że niektóre rodzaje gresu należy zaimpregnować przed położeniem. Przeczytaj, który gres trzeba impregnować.

Gres jest płytką ceramiczną, która powstaje z tzw. kamionki szlachetnej (mieszaniny kilku różnych surowców i minerałów). Po uformowaniu, płytka jest poddawana wypalaniu. Proces powstawania gresu sprawia, że jest on materiałem wykończeniowym bardzo odpornym na ścieranie, niskonasiąkliwym oraz mrozoodpornym. Na rynku można znaleźć kilka rodzajów tego materiału, np. gres szkliwiony, gres polerowany czy gres techniczny.

Gres dostępny jest w ogromnej gamie kolorów i wzorów, wybierać można także w kilku rozmiarach oraz teksturach. Jednak zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnego rodzaju gresu, musimy pamiętać, że w niektórych przypadkach gres należy zaimpregnować.

Który gres trzeba impregnować?

Impregnacji z pewnością wymaga gres polerowany. Polerowanie sprawia, że płytki wyglądają bardzo estetycznie i zapewnia im intensywność kolorów. Gres polerowany ma jednak porowatą strukturę co czyni go podatnym na zabrudzenia i rysowania powierzchni. Gres polerowany można zaimpregnować przed położeniem jak również po ułożeniu i zafugowaniu. Zabieg ten wymaga doboru odpowiedniego preparatu impregnującego. Zaleca się także wykonanie próby impregnacji, aby sprawdzić, czy wybrany środek nie spowoduje np. zmatowienia powierzchni płytki. 

Gres techniczny jest bardzo twardy, dzięki czemu ma małą podatność na ścieranie. Płytki gresu technicznego są także odporny na działanie kwasów i zasad. Zalety te nie zwalniają jednak nas z konieczności impregnacji gresu technicznego.

Gres nie wymagający impregnacji

Gres szkliwiony charakteryzuje się znikomą nasiąkliwością, co sprawia, że właściwie nie wymaga on impregnowania. Płytki gresowe wykańczane są jednak cienką warstwą szkliwa, które może się ścierać, dlatego lepiej układać je w miejscach o niezbyt dużym natężeniu ruchu. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Duże płytki ceramiczne. Co warto wiedzieć o wielkoformatowej glazurze, terakocie i innych? Duże płytki ceramiczne. Co warto wiedzieć o wielkoformatowej glazurze, terakocie i innych?

Płytki w dużych formatach są modne. Możemy je kupić w większości marketów budowlanych. Glazura i terakota wielkoformatowa prezentuje się bardzo efektownie, nie jest jednak łatwa do ułożenia.

Jaki gres jest odporny na plamy – polerowany czy szkliwiony? Jaki gres jest odporny na plamy – polerowany czy szkliwiony?

Najelegantszy wśród rodzajów gresu, polerowany gres porcelanowy, jest jednoczesnie najbardziej podatny za zaplamienie. Odporny na plamy gres szkliwiony łatwo z kolei uszkodzić.

KAFELKI, PŁYTKI, GLAZURA: Jakie są rodzaje płytek ceramicznych - CO WYBRAĆ? KAFELKI, PŁYTKI, GLAZURA: Jakie są rodzaje płytek ceramicznych - CO WYBRAĆ?

Płytki ceramiczne dzielimy na różne rodzaje, w zależności od technologii ich produkcji. Oczywiście każdy rodzaj płytek ma nieco inne właściwości. Zanim dokonamy zakupu, warto wiedzieć, czym się...

Aktualizacja: 21.03.2016 13:32
Autor: PRus
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Czesław Bielecki, mąż Ilony Łepkowskiej?

Kim jest Czesław Bielecki, mąż Ilony Łepkowskiej? Królowa polskich seriali ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.