porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
JAK ODPOWIETRZYĆ KALORYFERY? Jak odpowietrzyć grzejniki? Możesz to zrobić SAMODZIELNIE! Powietrze, które dostanie się do instalacji na przykład podczas jej ...
Wentylacja w kuchni. Jak działa okap-pochłaniacz, a jak okap-wyciąg? Jak podłączyć okap

Czy okap kuchenny można podłączyć do wentylacji?

Zadaniem okapu jest zintensyfikowanie wentylacji w kuchni w czasie gotowania, kiedy wydziela się duża ilość pary wodnej i do powietrza dostają się rozmaite zapachy oraz drobinki tłuszczu z przygotowywanych potraw. Jak prawidłowo podłączyć okap kuchenny? Czym różni się okap-pochłaniacz od wyciągu kuchennego? Kiedy do podłączenia okapu potrzebny jest osobny kanał wentylacyjny?

Czy okap kuchenny można podłączyć do wentylacji?

Kuchnia musi mieć dobrą wentylację. Jeżeli jest wyposażona w kuchenkę gazową – powinna mieć wentylację grawitacyjną, jeśli w kuchenkę elektryczną, powietrze może być z niej usuwane grawitacyjnie lub mechanicznie. Musi być także nawiew świeżego powietrza przez nawiewniki zamontowane w kuchni lub w sąsiednich pomieszczeniach. Dodatkowo zwykle montuje się w kuchni okap. Może być wyposażony w zestaw filtrów i pracować jako pochłaniacz albo podłączony do kanału wentylacyjnego i działać jak wyciąg.

Osobny kanał wentylacyjny lub specjalna kratka

Okap-pochłaniacz można zamontować w każdej kuchni, okap-wyciąg bez problemu tylko tam, gdzie jest dostęp do wolnego kanału wentylacyjnego. W kuchni z kuchenką gazową nie może to być jedyny kanał, bo w ten sposób pozbawi się kuchnię wentylacji grawitacyjnej wymaganej przepisami. Jeżeli nie ma dodatkowego kanału, który da się wykorzystać do podłączenia wyciągu, można zamontować specjalną podwójną kratkę wentylacyjną. Wyciąg podłącza się do górnej części kratki, dolna służy do wentylacji grawitacyjnej, gdy okap nie pracuje.

UWAGA! W domu, w którym instaluje się wyciąg, nie powinno być kominka opalanego drewnem ani innego urządzenia z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, na przykład kotła lub podgrzewacza gazowego z otwartą komorą spalania.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy w domu może nie być komina?

Spaliny z kotłów kondensacyjnych można w pewnych warunkach wyprowadzać specjalnymi przewodami przez ściany domów, a pompy ciepła nie wytwarzają spalin, które trzeba byłoby usuwać. Czy to znaczy, że w...

Wentylacja garażu: jakie wymagania musi spełniać?

Każdy garaż powinien być wentylowany. Sposób wentylacji zależy od tego czy garaż jest, czy nie jest ogrzewany. Jaką wentylację powinien mieć każdy z tych rodzajów garażu?

Prawidłowa wentylacja łazienki - jaka powinna być? Prawidłowa wentylacja łazienki - jaka powinna być?

Łazienka to pomieszczenie, w którym jest wiele źródeł wilgoci. Ze względu na to zjawisko, niezwykle ważna jest prawidłowa wentylacja łazienki. Sprawnie działająca wentylacja to także bezpieczne...

Aktualizacja: 21.03.2016 14:21
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kamila Nicpoń, dziewczyna Rafała Maślaka. Kim jest?

Rafał Maślak właśnie wrócił z konkursu Mister International, gdzie zdobył ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.