porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Domofony czy wideodomofony - co wybrać i ile to kosztuje?
Domofony czy wideodomofony - co wybrać i ile to kosztuje? Domofon czy wideodomofon? Aby dokonać świadomego wyboru, musimy najpierw poznać ...
ŚCIANY OPOROWE oddzielają zagłębiony w terenie obszar zjazdu

Czy przy garażu potrzebne są ściany oporowe?

Zjazd do garażu zagłębionego w ziemi musi być zabezpieczony przed osuwaniem się gruntu. Zwykle dąży się do tego, by ściany przy zjeździe do garażu były do siebie równoległe. Jeśli potrzebne byłoby jego poszerzenie lub zaokrąglenie, wystarczy zakrzywić tylko jedną ze ścian. Przeczytaj, jak wysokie powinny być ściany przy zjeździe oraz z czego powinny być wykonane ściany oporowe? 

Jeżeli garaż jest zagłębiony na pełną kondygnację, siły parcia gruntu mogą być znaczne, zatem muszą być zbudowane ściany oporowe. Powinny być one zaprojektowane przez konstruktora.

Zwykle dąży się do tego, by ściany przy zjeździe do garażu były do siebie równoległe. Jeśli potrzebne byłoby jego poszerzenie lub zaokrąglenie, wystarczy zakrzywić tylko jedną ze ścian.

Jak wysokie są ściany przy zjeździe?

Ściany oporowe zwykle wynosi się około 15 cm ponad poziom terenu, żeby zapobiec przesypywaniu się gruntu w stronę zjazdu. Obrzeża zjazdu prowadzącego do głębokiego garażu warto zabezpieczyć przed wypadkiem, na przykład wpadnięciem do najniższej części zjazdu.

Ponadto należy wiedzieć, że trzeba je posadowić poniżej głębokości przemarzania gruntu, czyli od 0,8 do 1,4 m.

Jak się wykonuje ściany przy garażu?

Mogą mieć konstrukcję z betonu zbrojonego prętami stalowymi, która musi zostać określona dokładnie w projekcie.

Betonowanie ścian wykonuje się w deskowaniu: tradycyjnym drewnianym lub przestawnym, stalowym. Ściany betonowane na miejscu budowy wymagają starannego zagęszczania świeżo ułożonej mieszanki betonowej – najlepiej specjalnym wibratorem. Im lepiej zagęszczony beton, tym mniej będzie miał porów i tym mniejsza będzie jego nasiąkliwość, a tym samym – większa mrozoodporność konstrukcji.

Z czego jeszcze mogą być ściany oporowe?

Ściany oporowe można też zbudować z fundamentowych bloczków betonowych albo z gotowych betonowych elementów ogrodzeniowych, zazbrojonych i wypełnionych betonem (które umożliwiają umieszczenie specjalnych donic z kwiatami) bądź elementów palisadowych (o kształtach umożliwiających zazębianie się poszczególnych elementów).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Beton transparentny – co to jest? Gdzie i jak go stosować? Beton transparentny – co to jest? Gdzie i jak go stosować?

LiTraCon, transparentny beton, to rewolucja w nowoczesnym budownictwie i aranżacji wnętrz. Mnogość zastosowań tego niezwykłego materiału budowlanego wydaje się wręcz nieograniczona.

Beton samoczyszczący – co to jest?

Marzysz o wiecznie czystym domu i śnieżnych ścianach? Oto rozwiązanie dla Ciebie!

Z czego można zbudować fundamenty?

Do budowy ścian fundamentowych powinno się stosować materiały o dużej wytrzymałości na ściskanie, mrozoodporne i możliwie najmniej nasiąkliwe.

Aktualizacja: 17.04.2018 14:21
Autor: Zbuduj dom
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Robert Leszczyński nie żyje. Kim był? [KARIERA, RODZINA]
Robert Leszczyński nie żyje. Kim był? [KARIERA, RODZINA]

Robert Leszczyński nie żyje - ta wiadomość zasmuciła wiele osób nie ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.