porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy piwnica musi być pod całym domem? Zwolenników piwnic wciąż jest wielu. Warto o niej pomyśleć, gdy ...
Nie tylko wełna i styropian nadają się do termoizolowania dachów

Czym docieplać dach płaski, a czym skośny?

Remont dachu lub poddasza to okazja na zwiększenie izolacyjności cieplnej tej części domu. Zobacz, czym i jak docieplać dach, by uciekało przez niego jak najmniej ciepła?

Jak dobiera się ocieplenie do stropodachu wentylowanego?

Dach płaski, czyli stropodach, może być wentylowany lub niewentylowany. Od tego zależy sposób jego izolacji cieplnej. Wentylowany ma daszek nad stropem, a pod nim sporo miejsca na materiał ociepleniowy. Warto układać tam materiały o małej gęstości, dobrze wypełniające puste przestrzenie. Poleca się więc:

 • miękką wełnę mineralną, zwłaszcza w postaci mat,
 • granulat wełniany,
 • granulat styropianowy
 • granulat celulozowy.

Te sypkie materiały najbardziej docenisz wtedy, gdy daszek stropodachu oparty jest na skomplikowanej więźbie wiązarowej, między elementami której niełatwo układa się płyty lub maty.

Jak dobiera się materiał ociepleniowy do stropodachu niewentylowanego?

Stropodach niewentylowany nie ma daszku. Izolacja układana jest na stropie, a na niej wykonuje się hydroizolację z papy, folii EPDM lub innego tworzywa pełniącego funkcję pokrycia i jednocześnie chroniącego dom przed deszczem i śniegiem. Do ocieplania stosuje się tu najtwardsze materiały:

 • styropian,
 • polistyren ekstrudowany,
 • piankę PIR,
 • twarde płyty z wełny mineralnej, czasem łączone z płytami o mniejszej gęstości.

Czym ociepla się dachy skośne?

Do ocieplania dachów skośnych można wykorzystać niemal wszystkie produkty termoizolacyjne, grunt żeby nie były nadmiernie ciężkie. Zależy to jedynie od tego, gdzie chcesz umieścić izolację. Jeśli poddasze jest nieużytkowe, ociepleniem wypełnisz przestrzenie między krokwiami dachowymi a także podwiesisz materiał izolacyjny od spodu krokwi. Można do tego użyć:

 • wełny mineralnej o najmniejszej gęstości,
 • metalizowanej folii termoizolacyjnej.

Dopuszczalna jest oczywiście kombinacja tych materiałów. Podczas izolacji poddasza nieużytkowego możesz też zrezygnować z ocieplania połaci, a jedynie rozłożyć ocieplenie (miękką wełnę lub granulat termoizolacyjny) na stropie.

Podczas termomodernizacji budynku z poddaszem użytkowym, najczęściej dokłada się ocieplenie od strony zewnętrznej, demontując wcześniej pokrycie dachowe. Przy takim rozwiązaniu najlepiej sprawdza się:

 • polistyren ekstrudowany.
 • płyty z pianki PIR, mocowane na krokwiach.

Zwiększa się tym sposobem grubość dachu, ale tak najłatwiej jest ocieplić połacie eliminując przy tym mostki termiczne jakimi byłyby niezaizolowane krokwie. Oczywiście nie trzeba też wówczas demolować zabudowanego poddasza, by dostać się od spodu do krokwi.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak zaizolować termicznie dach skośny? Jak zaizolować termicznie dach skośny?

Niemalże regułą jest ocieplanie takich dachów wełną mineralną, umieszczana między krokwiami. Wymogi dotyczące izolacyjności połaci wymuszają też dołożenie dodatkowej warstwy pod krokwiami – zazwyczaj...

Jak zaizolować podłogę na gruncie? Jak zaizolować podłogę na gruncie?

Przez podłogę i ewentualnie ściany piwnic domu traci się przeciętnie 8% energii dostarczanej do jego ogrzewania. Ale stosunkowo niewielkim kosztem można te straty znacznie ograniczyć. Jak?

Ciepła ściana dwuwarstwowa: z czego ją zbudować?

Warstwa termoizolacji nawet w 85% decyduje o „ciepłocie” ścian, jednak pogrubianie ocieplenia w pewnym momencie przestaje być opłacalne, bo koszt wykonania takiej warstwy staje się dużo wyższy niż...

Aktualizacja: 17.04.2018 13:48
Autor: "Murator"
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Olga Wasilewska, autorka artykułu o Kamilu Durczoku

Olga Wasilewska to dziennikarka która wstrząsnęła środowiskiem madialnym za sprawą ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.