porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie akcesoria przydadzą się do poprawnego wykończenia dachu? Dachówki to nie wszystko. Aby poprawnie wykończyć dach trzeba jeszcze ...
Zastosowanie płyt drewnopochodnych. Gdzie sprawdzą się płyty OSB, a gdzie MFP?

Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?

Płyty OSB oraz budowlane płyty MFP należą rodziny płyt drewnopochodnych i składają się z wiórów drzewnych, sprasowanych i zespolonych żywicami. Różnią się układem wiórów, co sprawia, że mają nieco inne zastosowanie.

Płyty OSB i MFP różnią się przede wszystkim budową wewnętrzną, czyli układem wiórów w płycie. Wióry w płycie OSB są ułożone w jednym kierunku - w warstwach zewnętrznych równolegle do długości płyty, a w warstwach wewnętrznych prostopadle. Dzięki temu płyta OSB jest bardziej wytrzymała wzdłuż swojej dłuższej osi.

W płycie budowlanej MFP wióry są ułożone w różnych kierunkach w całym przekroju płyty, co sprawia, że jej wytrzymałość na zginanie jest jednakowa wzdłuż obu osi.

Gdzie sprawdzą się płyty OSB, a gdzie MFP?

Płyta MFP jest nieco bardziej odporna na wilgoć niż OSB. Można ją zastosować w jako wykończenie ścian również w pomieszczeniach mokrych. Pod wpływem wilgoci lekko, prawie niezauważalnie pęcznieje, ale szybko wraca do dawnego kształu.

MFP jest nieco trudniej zapalna niż OSB dzięki zawartości melaminy. Płyta OSB ma szersze zastosowanie jako materiał konstrukcyjny, natomiast we wnętrzach lepiej sprawdzi się budowlana MFP.

Obie płyty można wykańczać tapetami, natomiast pod farbę lepiej nadaje się płyta budowlana MFP ze względu na gładką powierzchnię.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie są rodzaje płyt OSB i czym się różnią? Jakie są rodzaje płyt OSB i czym się różnią?

Płyty OSB szeroko wykorzystuje się w budownictwie. Są zbudowane w 90 proc. z drewna. Materiał do produkcji tych płyt pozyskuje się głównie z przecinek pielęgnacyjnych lasów.

PŁYTY MEBLOWE. Jakie są ich rodzaje, czym się różnią? Alfabet płyt drewnopochodnych

Obecnie niewiele mebli zrobionych jest z litego drewna, najczęściem ich budulcem są różne płyty przypominające drewno. Co kryje się za nazwami płyt drewnopochodnych: pilśniowych (MDF, HDF, LDF),...

Materiały drewnopochodne: jakie do budowy domów drewnianych? Płyty wiórowe i płyty pilśniowe

Podczas budowy domu z drewna możemy wykorzystać wiele materiałów, które są jego pochodnymi. Na przykład z odpadów tartacznych powstają płyty wiórowe i płyty pilśniowe. Są niezbędne na budowie domów...

Aktualizacja: 17.04.2018 12:56
Autor: "Murator"
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Renata Kaczoruk i Kuba Wojewódzki: będzie ślub?

Renata Kaczoruk, znana szczerzej jako dziewczyna Kuby Wojewódzkiego. Nieśmiała modelka ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.