porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czym jest dom aktywny? [DEFINICJA] Dom aktywny realizuje ideę niskiego zużycia energii i zapewnienia mieszkańcom ...
Jak dbać o wykładziny tekstylne i z PCW? Lepiej czyścić na sucho czy na mokro?

CZYSZCZENIE wykładzin NA SUCHO czy NA MOKRO? Jak prać wykładziny?

CZYSZCZENIE wykładzin NA SUCHO czy NA MOKRO? Jak prać wykładziny?

Samo odkurzanie wykładzin nie wystarczy. Co 3-4 miesiące trzeba przeprowadzić czyszczenie specjalistyczne.

fot.: Andrzej Szandomirski
Jak często prać wykładziny i jakie metody czyszczenia stosować, aby długo nam służyły i ładnie wyglądały? Specjalistyczne czyszczenie wykładzin tekstylnych - na sucho lub na mokro - najlepiej przeprowadzać co 3-4 miesiące, a wykładzin z PCW - dwa razy w roku.

Wykładziny - czyszczenie i konserwacja

Regularne czyszczenie wykładzin jest konieczne, jeżeli chcemy zachować ich estetyczny wygląd. Większość producentów zaleca, aby wykładziny czyścić nie rzadziej niż raz w roku. Zalecamy jednak robić to raz na 3-4 miesiące, co pozwali zachować nie tylko walory estetyczne wykładziny, a także użytkowe.

Bieżące odkurzanie i czyszczenie wykładzin z drobnych zanieczyszczeń to sprawa oczywista. Warto jednak pokusić się raz na jakiś czas o czyszczenie specjalistyczne. Wykładziny tekstylne można czyścić na dwa sposoby.

Czyszczenie wykładzin na sucho

Metoda na sucho (metoda suchej piany, kapsułkowania, bonnetowania). Czyszczenie wykładziny odbywa się przez naniesienie środka czyszczącego i wcieranie go maszyną tarczową w runo wykładziny. Środek krystalizuje się i wiąże brud, który w ostatniej fazie należy tylko odkurzyć. Ta metoda pozwala na szybkie wyczyszczenie wykładziny, dzięki czemu można ją od razu użytkować. 

Czyszczenie wykładzin na mokro

Drugą metodą jest dogłębne czyszczenie wykładzin na mokro. Jest to czyszczenie wyjątkowo skuteczne. Środek piorący jest nanoszony na powierzchnię wykładziny, rozpuszcza i wiążę brud, a następnie jest odsysany za pomocą ekstraktora. Jest to metoda nieco droższa od czyszczenia na sucho. Warto zlecić ją wykwalifikowanej firmie. Mankamentem tego typu czyszczenia jest wyłączenie na kilka godzin pomieszczenia z wykładziną (do momentu aż wykładzina wyschnie).

Czyszczenie wykładzin z PCW

Wykładziny z PCW również należy regularnie czyścić. Zaleca się, aby specjalistyczne czyszczenie przeprowadzać dwa razy w roku. Na początku należy dokładnie oczyścić wykładzinę maszyną szorującą z zastosowaniem specjalnego środka czyszczącego. Odzyskujemy w ten sposób pierwotny kolor wykładzin i usuwamy brud oraz drobne zarysowania. Kolejnym etapem jest nałożenie powłok akrylowych na wykładzinę. Na końcu wykładzina jest polerowana w celu utwardzenia powłoki i zwiększenia połysku.

Wykładziny – ważny dobór w zależności od przeznaczenia

W mieszkaniach prywatnych: salonach, sypialniach, pokojach dzieci, a także pomieszczeniach biurowych można stosować wykładziny dywanowe w różnych rodzajach: pętelkowe, welurowe, igłowane lub płytki dywanowe, które umożliwiają stworzenie oryginalnych wzorów na podłodze. Z kolei do kuchni oraz pomieszczeń socjalnych użyteczności publicznej warto zastosować wykładziny z PCW.


MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak przygotować podłoże do klejenia wykładziny?

Nawet jeśli wylewka podłogowa jest dość równa i solidna nie można zbagatelizować miejscowych pęknięć. Podłoże, na którym będziesz układał wykładzinę, powinno być przede wszystkim równe i stabilne....

Aktualizacja: 24.05.2014 23:43
Autor: Ania Kania
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jacek Żakowski - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Jacek Żakowski to szanowany polski publicysta. Obecnie związany jest z ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.