porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy możliwe są ZMIANY W PROJEKCIE GOTOWYM? Co można zmienić w projekcie gotowym? Nawet decydując się na projekt gotowy domu można wprowadzić do ...
Problem z kominkiem. Co zrobić, gdy kominek dymi? Jak rozwiązać problem z dymiącym kominkiem

Dlaczego KOMINEK DYMI? Co zrobić, aby kominek nie dymił?

Dlaczego KOMINEK DYMI? Co zrobić, aby kominek nie dymił?

Przyczyną dymiącego kominka może być niedrożny przewód dymowy.

fot.: Photos.com
Masz problemy z dymiącym kominkiem? Dymi podczas rozpalania? Dym cofa się do pomieszczenia zamiast ulatywać przez komin? Przeczytaj koniecznie co może być powodem twoich kłopotów i jak je zlikwidować.

Niektóre z przyczyn nieprawidłowości w działaniu kominka można zlikwidować od ręki, inne wymagają wizyty kominiarza, a jeszcze inne poważniejszej ingerencji fachowca.

Co sprawdzić, gdy kominek dymi?

Pierwszą rzeczą, którą trzeba sprawdzić, gdy kominek dymi jest drożność przewodu kominowego. Trzeba ustalić czy nic nie utknęło w kominie oraz w przewodzie łączącym kominek z kominem. Najlepiej wezwać kominiarza, który sprawdzi drożność przewodu dymowego w kominie.

Po drugie trzeba sprawdzić, czy szyber nie jest zamknięty. Jeśli jest, trzeba go otworzyć. Jeśli kominek dymi powinno się też sprawdzić czy do paleniska dopływa wystarczająco dużo powietrza potrzebnego do spalania drewna. W tym celu obejrzyjmy przewód, którym powietrze dopływa do paleniska, a także zapewnijmy skuteczną wentylację pomieszczenia (napływ świeżego powietrza).

Dlaczego kominek dymi?

Ale przyczyny dymienia kominka mogą być poważniejsze. Należy do nich źle zbudowany komin. Może być zbyt niski albo mieć zbyt mały przekrój, aby wytworzyć odpowiedni ciąg kominowy. Zakłócenia w pracy kominka, w tym to, że kominek dymi mogą być spowodowane niedostatecznym ociepleniem komina w miejscu przejścia przez strop lub na odcinkach, gdzie komin przechodzi przez nieogrzewane pomieszczenia. Z kolei niepoprawnie wykonanie zwieńczenia komina może również powodować cofanie się dymu do pomieszczenia. Konieczne może okazać się na przykład zamontowanie nasady kominowej.

Wszystkie prace związane z przebudową komina powinno się powierzyć fachowcom, a przede wszystkim można je będzie wykonać wtedy, gdy pozwolą na to warunki atmosferyczne. Do tego czasu korzystanie z kominka jest ryzykowne i trzeba liczyć się, że kominek zamiast przyjemnej atmosfery dostarczy raczej kłopotów.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> AKCESORIA DO KOMINKA. Czego potrzebujemy do kominka?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jaki komin do kominka? [SPRAWDZONE RADY] Jaki komin do kominka? [SPRAWDZONE RADY]

W kominku powstaje dym, który musi być usuwany na zewnątrz przez komin. Kominy mogą być wykonane z różnych materiałów. Jaki jest odpowiedni do kominka?

Koza, czyli wolno stojący piec kominkowy – warunki instalacji Koza, czyli wolno stojący piec kominkowy – warunki instalacji

Zgodnie z przepisami piece kominkowe można instalować w domach jednorodzinnych i szeregowych oraz w wielorodzinnych, ale mających nie więcej niż 12 m, czyli maksimum cztery kondygnacje.

Czy można zamontować kominek w domu drewnianym? Czy można zamontować kominek w domu drewnianym?

Czy można montować kominek w domu z drewna? Nie da się ukryć, że kominek w domu drewnianym zwiększa ryzyko pożarowe. Do zapłonu drewna może bowiem dojść już w temperaturze 90°C. Jednak są sposoby na...

Aktualizacja: 04.01.2013 14:47
Autor: AK
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paulina Jaroszewicz: kim jest partnerka Andrzeja Chyry i matka jego dziecka?

Paulina Jaroszewicz to 26-letnia asystentka kierownika produkcji. Przy jednej z ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.