porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak prowadzić ekologiczną budowę? Budowa w zgodzie z naturą - omawiamy 3 ważne cechy ...
Zalety budowy domu na łonie natury to mit!

Dlaczego warto budować na terenie już zurbanizowanym?

Wszyscy gonią za działką w pięknym miejscu na łonie natury, a my namawiamy do... zostawienie resztek natury w stanie dziewiczym. Buduj tam, gdzie teren jest zabudowany.

Chociaż się z tą radą może nie zgodzisz, buduj na terenach zabudowanych lub odzyskuj zdewastowaną przestrzeń! Tam, gdzie jest teren poprzemysłowy czy nieużytek, może stanąć piękny dom z ogrodem. Nie wolno zajmować terenów dziewiczych – zostawmy je przyszłym pokoleniom! To hasło u nas nierespektowane, na przykład u Niemców jest obwarowane prawem – plany miejscowe bezwarunkowo ograniczają powierzchnię pod budownictwo mieszkaniowe zwykle do terenów już zurbanizowanych, które można dogęścić.

Dobra działka - z dostępem do mediów

Dobra lokalizacja to miejsce, które oferuje dostęp do mediów. Nie tylko do prądu, ale też wodociągu i kanalizacji, telefonu czy Internetu. Dostaje się punkt za możliwość zainstalowania kolektora, czyli wybór miejsca z nieograniczonym dostępem do słońca. Liczy się też unikanie terenów zagrożonych powodzią. Niepożądany jest szybki spływ wody deszczowej na posesji (szczególnie łatwo o to, gdy duży obszar nawierzchni jest utwardzony i nieprzepuszczalny), bo przyczynia się do powstawania lokalnych podtopień. Lepiej zatrzymywać i zbierać wodę na działce, by nie spływała do kanalizacji burzowej. Warto wykorzystać potem wodę deszczową i szarą do spłukiwania toalet.

Dobra działka - blisko przystanku, stacji kolejowej i ścieżek rowerowych

Dobra proekologiczna lokalizacja to także bliskość komunikacji zbiorowej i ścieżek rowerowych. Niedaleko do szkoły, miejsca pracy, sklepu, biblioteki, dostęp do komunikacji zbiorowej. Tutaj pojawia się ważny pojazd – rower. Jego zasięg obliczono na 5 km (80% dziennych przejazdów samochodem jest poniżej 80 km, z tego 40% poniżej 5 km). W tej odległości powinny być ważne obiekty dla mieszkańców, takie jak szkoła, sklep czy przychodnia. Podróż w te nieodległe miejsca samochodem „jest zabroniona”... chyba że z wizytą do lekarza.

Pamiętaj, dom daleko od centrów życia, skazujący na ciągłe dojazdy, choćby stał w pięknym miejscu, nie jest ekologiczny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak tanio kupić działkę? Jak tanio kupić działkę?

Ceny działek są przeszacowane. Szukając okazji warto o tym pamiętać... Mówimy, jak tanio kupić działkę?

Dlaczego mieszczuchy budują dom na wsi i chcą żyć na wsi? Jak sprawić, by ta decyzja była szczęśliwa? Dlaczego mieszczuchy budują dom na wsi i chcą żyć na wsi? Jak sprawić, by ta decyzja była szczęśliwa?

Życie na łonie przyrody z widokiem na nieskażoną zieleń, życie daleko od ludzi - nie zawsze jest sielanką.

Jakie cechy ma idealna działka budowlana? Jakie cechy ma idealna działka budowlana?

Działka idealna ułatwia wybór projektu, a potem daje więcej radości mieszkańcom. Wstają od wschodu, ogród mają od południa, wjazd od północy.

Aktualizacja: 26.04.2015 19:11
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Nie żyje Alberta Watson. Kim była?
Nie żyje Alberta Watson. Kim była?

Alberta Watson (Faith Susan Alberta Watson) - kanadyjska aktorka urodzona 6 ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.