porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak kupować wełnę mineralną?
Jak kupować wełnę mineralną? Producenci oferują różne rodzaje wełny mineralnej – rzeczywistymi różnicami pomiędzy ...
Wentylacja mechaniczna - zawsze świeże powietrze

WENTYLACJA MECHANICZNA. Dlaczego warto wybrać wentylację mechaniczną? Zalety i wady

Wentylacja mechaniczna to najskuteczniejszy sposób na zapewnienie ciągłej wymiany powietrza w domu. Od wyboru konkretnego rozwiązania zależeć będzie nasz komfort i wysokość rachunków za ogrzewanie. Dlaczego warto wybrać wentylację mechaniczną?

Problem niedostatecznej cyrkulacji powietrza może rozwiązać wentylacja mechaniczna. Jej działanie polega na automatycznym wymuszeniu obiegu powietrza w domu, dzięki czemu świeże napływa do niego, a zużyte jest usuwane systematycznie, bez względu na panujące wewnątrz i na zewnątrz warunki.

Takie rozwiązanie sprawia, że latem, gdy w domach z wentylacją grawitacyjną wymiana powietrza nierzadko ustaje, w tych z wentylacją mechaniczną jego cyrkulacja odbywa się w sposób ciągły. Również zimą korzyści z wentylacji mechanicznej są większe – bardziej zaawansowane systemy pozwalają bowiem ograniczyć napływ chłodnego powietrza, które do domów wyposażonych w wentylację grawitacyjną przedostaje się w sposób niekontrolowany. W domach z wentylacją mechaniczną powietrze to może być uprzednio ogrzewane, tak aby do poszczególnych pomieszczeń napływało już ciepłe.

Wentylacja mechaniczna opiera się głównie na działaniu wentylatorów, które wymuszają ruch powietrza. Ich zastosowanie umożliwia również precyzyjne dostosowanie wentylacji domu do chwilowych potrzeb mieszkańców (np. pozwala zwiększyć wymianę powietrza na czas gotowania).

Decydując się na wentylację mechaniczną, inwestorzy często stają przed dylematem – czy wybrać jej najprostszą i jednocześnie najmniej kosztowną wersję, czyli wentylację wywiewną, czy też bardziej skomplikowaną i droższą, ale też bardziej komfortową wentylację nawiewno-wywiewną z rekuperatorem, czyli urządzeniem do odzysku ciepła. Niezależnie od tego, jaki jej rodzaj wybierzemy, jeśli decyzję o zastosowaniu wentylacji mechanicznej podejmiemy już na etapie projektowania domu, będziemy mogli zrezygnować z kominów wentylacyjnych, co znacznie obniży koszt budowy domu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie wymagania powinna spełniać wentylacja w mieszkaniu? Jakie wymagania powinna spełniać wentylacja w mieszkaniu?

Działanie wentylacji polega na wymianie w pomieszczeniach określonej ilości powietrza. Jak ją ustalić? Jakie wymagania powinna spełniać wentylacja domu?

Nasada hybrydowa: co to jest i do czego służy?

Nasady hybrydowe montuje się na wylocie kanałów wentylacyjnych. W większości domów mieszkalnych jest wentylacja grawitacyjna, której działanie zależy od warunków atmosferycznych, przez co jej...

Wentylacja mieszkania. Jak sprawdzić i poprawić jej działanie?

Wentylacja jest jak szara eminencja. Choć prawie jej nie widać, wywiera duży wpływ na twoje samopoczucie i klimat we wnętrzu. Sprawdź, jak działa wentylacja w twoim mieszkaniu.

Aktualizacja: 26.06.2012 09:38
Autor: Zbuduj dom
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Łukasz Warzecha - kim jest?

Łukasz Warzecha: dziennikarz, publicysta, komentator sportowy, członek rady redakcyjnej „Międzynarodowego ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.