porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak produkuje się beton? Czy cement, piasek i woda wystarczą? Większość z nas wie, że beton to cement, piasek i ...
Modernizacja instalacji grzewczej. CO TO JEST POMPA OBIEGOWA?

Dlaczego warto zainstalować pompę obiegową?

Obecnie w instalacjach grzewczych standardowo montuje się pompy obiegowe? Jakie korzyści daje zastosowanie pomp centralnego ogrzewania?

Dlaczego trzeba stosować pompy obiegowe?

Dawniej w domowych instalacjach grzewczych nie montowano pomp centralnego ogrzewania. Instalacje te nazywane grawitacyjnymi – woda krążyła w nich od kotła do grzejników dzięki różnicy w temperaturze wody zasilającej i powrotnej. Ze względu na niskie ciśnienie rury powinny mieć stosunkowo duże średnice. Jednak po pewnym czasie na ściankach rur może odkładać się kamień kotłowy, który utrudnia przepływ wody w instalacji grzewczej. Może to ograniczać dostarczanie wody do grzejników – szczególnie tych najbardziej oddalonych od kotła c.o. Efektem jest niedogrzanie poszczególnych pomieszczeń.

Zalety pomp obiegowych

Obecnie standardowym wyposażeniem instalacji centralnego ogrzewania są pompy obiegowe. To stosunkowo proste i niedrogie rozwiązanie może znacznie poprawić sprawność systemu grzewczego. Obieg wody wymusza pompa, która wytwarza ciśnienie dużo wyższe niż grawitacyjne. Dzięki temu nie trzeba obawiać się o opory przepływu. Rury mogą mieć mniejsze średnice niż w instalacji grawitacyjnej i łatwo się je układa. W instalacji z pompą obiegową kocioł można umieścić również na najwyższej kondygnacji. Można też bez obaw zamontować zawory termostatyczne, które stawiają duży opór przepływającej wodzie (i w instalacji grawitacyjnej trudno by było zainstalować), a które umożliwiają łatwą i szybka regulację systemu ogrzewania przyczyniając się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak wybrać kocioł do małego domu bez komina?

Każde urządzenie grzewcze podczas spalania paliwa wytwarza dym lub spaliny, których trzeba się jakoś pozbyć. Potrzebny jest więc komin. Jak sobie poradzić, kiedy w domu go niema? Jak wybrać kocioł do...

Jak efektywnie ogrzewać dom? Ogrzewanie z ciepłowni. Instalacja wodna i centralnego ogrzewania

Dom ogrzewany ciepłem pochodzącym z ciepłowni to chyba najwygodniejszy i najtańszy sposób zapewnianie komfortu cieplnego w budynku. Z czym ono się wiąże? Mówimy jakie są zalety centralnego ogrzewania.

KOLEKTORY SŁONECZNE - Co oprócz nich wchodzi w skład instalacji solarnej? KOLEKTORY SŁONECZNE - Co oprócz nich wchodzi w skład instalacji solarnej?

Kolektory słoneczne to najważniejszy element instalacji solarnej. Jednak nie wystarczy zamontować kilka kolektorów słonecznych na dachu lub ścianie domu, aby korzystać z darmowej energii słonecznej....

Aktualizacja: 11.01.2012 14:37
Autor: AK
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Renata Kaczoruk i Kuba Wojewódzki: będzie ślub?

Renata Kaczoruk, znana szczerzej jako dziewczyna Kuby Wojewódzkiego. Nieśmiała modelka ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.