porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak produkuje się beton? Czy cement, piasek i woda wystarczą? Większość z nas wie, że beton to cement, piasek i ...
Modernizacja instalacji grzewczej. CO TO JEST POMPA OBIEGOWA?

Dlaczego warto zainstalować pompę obiegową?

Obecnie w instalacjach grzewczych standardowo montuje się pompy obiegowe? Jakie korzyści daje zastosowanie pomp centralnego ogrzewania?

Dlaczego trzeba stosować pompy obiegowe?

Dawniej w domowych instalacjach grzewczych nie montowano pomp centralnego ogrzewania. Instalacje te nazywane grawitacyjnymi – woda krążyła w nich od kotła do grzejników dzięki różnicy w temperaturze wody zasilającej i powrotnej. Ze względu na niskie ciśnienie rury powinny mieć stosunkowo duże średnice. Jednak po pewnym czasie na ściankach rur może odkładać się kamień kotłowy, który utrudnia przepływ wody w instalacji grzewczej. Może to ograniczać dostarczanie wody do grzejników – szczególnie tych najbardziej oddalonych od kotła c.o. Efektem jest niedogrzanie poszczególnych pomieszczeń.

Zalety pomp obiegowych

Obecnie standardowym wyposażeniem instalacji centralnego ogrzewania są pompy obiegowe. To stosunkowo proste i niedrogie rozwiązanie może znacznie poprawić sprawność systemu grzewczego. Obieg wody wymusza pompa, która wytwarza ciśnienie dużo wyższe niż grawitacyjne. Dzięki temu nie trzeba obawiać się o opory przepływu. Rury mogą mieć mniejsze średnice niż w instalacji grawitacyjnej i łatwo się je układa. W instalacji z pompą obiegową kocioł można umieścić również na najwyższej kondygnacji. Można też bez obaw zamontować zawory termostatyczne, które stawiają duży opór przepływającej wodzie (i w instalacji grawitacyjnej trudno by było zainstalować), a które umożliwiają łatwą i szybka regulację systemu ogrzewania przyczyniając się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co pierwsze – ocieplenie czy modernizacja instalacji grzewczej? Co pierwsze – ocieplenie czy modernizacja instalacji grzewczej?

Remont domu wymaga dużych nakładów finansowych. Nie zawsze wszystko udaje się zrobić od razu. Od czego zacząć, gdy prace trzeba podzielić na etapy: ocieplać dom czy modernizować instalację grzewczą?

Czy garaż w domu powinien być ogrzewany?

Wielu inwestorów budując dom z garażem zadaje to pytanie i ma kłopot z uzyskaniem jednoznacznej odpowiedzi. Nie ma bowiem przepisów, które by to nakazywałyby, tak jak w przypadku pomieszczeń...

Czym się różni regulator pokojowy od pogodowego? Czym się różni regulator pokojowy od pogodowego?

Automatyka instalacji grzewczej ma bardzo duży wpływ na oszczędność energii. Właściwe funkcjonowanie przygrzejnikowych zaworów i głowic termostatycznych uzależnione jest w dużej mierze właśnie od...

Aktualizacja: 11.01.2012 14:37
Autor: AK
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krzysztof Hołowczyc - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Krzysztof Hołowczyc - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Krzysztof Hołowczyc, kim jest kierowca rajdowy? Co o nim wiemy?

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.