porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jaki blat kuchenny wybrać do nowoczesnej kuchni?
Jaki blat kuchenny wybrać do nowoczesnej kuchni? Wybór blatów kuchennych jest bardzo duży. Mogą być one wykonane ...
Drewno sezonowane zapewni lepsze spalanie i więcej ciepła

Drewno sezonowane. Jak przygotować drewno do suszenia?

Drewno sezonowane. Jak przygotować drewno do suszenia?
Wilgotność drewna można sprawdzić wilgotnościomierzem, który można kupić w sklepach oferujących kominki. fot.: sxc.hu
Drewno sezonowane to drewno, które powinniśmy wybierać do palenia w kominku, kozie czy kotle na drewno. Dlaczego? Głównie z uwagi na wysoką jakością opału, która zwiększa się dzięki sezonowaniu. Co zrobić, aby drewno było odpowiednio suche?

W drewnie tuż po ścięciu drzewa jest aż 50-70% wody. Zależy to od gatunku drzewa i od pory roku, w którym zostało ścięte (drzewa ścinane zimą mają jej mniej). Takie wilgotne drewno niezbyt nadaje się na opał – źle płonie, daje mało ciepła, dymi, a spaliny o dużej zawartości pary wodnej łatwo się osadzają na ściankach kominka i w przewodach kominowych, skracając ich żywotność. Większe są też straty ciepła, bo żeby móc spalić wilgotne drewno, trzeba zwiększyć ciąg powietrza, a to oznacza otwarty szyber. Temu może zapobiec sezonowanie drewna, czyli pozostawione go na jakiś czas, żeby wyschło.

Jak sezonować drewno opałowe?

Aby wysezonować drewno opałowe najlepiej połupać je na szczapy – tak przygotowane szybciej schnie. Przez co najmniej rok, a najlepiej dwa lata, drewno należy przechowywać w pryzmach pod zadaszeniem. W tym czasie wilgotność drewna spada do 15-20%. Szczapy nie powinny leżeć bezpośrednio na ziemi, żeby nie chłonęły z niej wilgoci. Lepiej ułożyć je na legarach lub ruszcie. To zapewni ich izolację od gruntu i dobrą cyrkulację powietrza. Wilgotnego drewna nie należy składować w nieprzewiewnych pomieszczeniach, bo może się zaparzać i pleśnieć.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Jakim drewnem palić w kominku?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czym palić w kominku? Jaki opał do kominka wybrać?

Najpopularniejszym i bardzo dobrym paliwem do kominka jest twarde drewno z drzew liściastych. Jakie powinno mieć właściwości? Jakim drewnem palić w kominku?

Jakim DREWNEM najlepiej PALIĆ W KOMINKU? Ceny drewna kominkowego Jakim DREWNEM najlepiej PALIĆ W KOMINKU? Ceny drewna kominkowego

Aby drewno do kominka dobrze się paliło i zapewniało dużo ciepła, powinno spełniać pewne wymagania. Palenie niewłaściwym drewnem może powodować powstawanie dużych ilości dymu i nieekonomiczne...

Aktualizacja: 30.10.2012 15:29
Autor: MURATOR
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Popek?
Kim jest Popek?

Coraz większą popularność zdobywa Popek Monster, czyli samozwańczy Król Albanii ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.