porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Czy budowanie domu bez wentylacji mechanicznej to błąd? Wentylacja grawitacyjna, której siłą napędową jest różnica temperatury powietrza w ...
Dom powinien stać w odpowiedniej odległości od sąsiadów, byśmy mogli zachować prywatność

Działka budowlana. Jaka powinna być wielkość działki, na której ma stanąć dom? Wymiary działki a budowa domu

Działka budowlana powinna mieć takie wymiary, by dom zachowywał odpowiednią odległość od sąsiadów. Jaka wielkość działki pod budowę jest najodpowiedniejsza? Wszystko o działce budowlanej.

Dla domu jednorodzinnego wolno stojącego, piętrowego o powierzchni mieszkalnej około 200 m², który wraz z garażem i tarasem zajmuje zwykle około 160 m² terenu (np. prostokąt ok. 11x15 m), minimalna powierzchnia działki to ok. 500 m² (na przykład prostokąt o szerokości 19x27 m). Wówczas do granic z sąsiadami po bokach będziemy mieli po 4 m.

Od linii rozgraniczającej, czyli ogrodzenia od ulicy, z reguły dom jest odsunięty 5 m. Z kolei do sąsiada na wprost tarasu (czyli od strony ogrodu, a nie ulicy) będzie nie więcej niż około 6-7 m, co jest odległością minimalną dla zachowania prywatności. Tak więc minimalną powierzchnią działki dla domu wolno stojącego jest właśnie około 500 m². Jeśli taki dom o powierzchni około 180 m² ma garaż lub wiatę na samochód i jest parterowy, to ta powierzchnia powinna być nieco większa – ok. 600 m².

Zalecaną powierzchnią działki dla domu jednorodzinnego, pozwalającą w pełni korzystać z zalet mieszkania na swoim własnym kawałku ziemi, jest działka 10-arowa, czyli o powierzchni 1000 m². Wtedy możemy na niej wygodnie urządzić ogród i nie będziemy czuli na sobie wzroku sąsiadów.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak tanio kupić działkę? Jak tanio kupić działkę?

Ceny działek są przeszacowane. Szukając okazji warto o tym pamiętać... Mówimy, jak tanio kupić działkę?

Jak rozplanować pomieszczenia w domu na działce z wjazdem od południa? Jak rozplanować pomieszczenia w domu na działce z wjazdem od południa?

Położenie działki względem drogi dojazdowej jest bardzo istotnym czynnikiem, który trzeba wziąć od uwagę przed wyborem projektu gotowego.

Jakie jest najdogodniejsze usytuowanie domu na działce budowlanej? Jakie jest najdogodniejsze usytuowanie domu na działce budowlanej?

Przed zakupem działki budowlanej trzeba wiedzieć, z czym wiąże się usytuowanie danej posesji w stosunku do stron świata. Podpowiadamy, jak najkorzystniej ulokować dom na działce budowlanej!

Aktualizacja: 17.04.2018 14:12
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Robert Leszczyński nie żyje. Kim był? [KARIERA, RODZINA]
Robert Leszczyński nie żyje. Kim był? [KARIERA, RODZINA]

Robert Leszczyński nie żyje - ta wiadomość zasmuciła wiele osób nie ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.