porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak reklamować wadliwy materiał budowlany?
Jak reklamować wadliwy materiał budowlany? Wadliwy materiał budowlany - koszmar każdego, kto poświęcił dużo czasu ...
Jak na wiosnę odświeżyć i zabezpieczyć balustradę?

Elegancki balkon. Jak odnowić balustradę drewnianą, metalową, murowaną?

Elegancki balkon. Jak odnowić balustradę drewnianą, metalową, murowaną?

Jak na wiosnę odświeżyć i zabezpieczyć balustradę?

fot.: thinkstockphotos.com
Balustrada balkonowa, jak każdy element wykończenia elewacji, wymaga prac renowacyjnych. Zobacz, jakimi produktami i w jaki sposób pomalować barierkę na balkonie czy tarasie, aby odświeżyć jej wygląd i zabezpieczyć ją na dłuższy czas.

Balustrada balkonowa to zwykle jeden z ostatnich elementów do odświeżenia, jaki mamy na swojej liście prac konserwacyjnych. Bywa również tak, że regularna konserwacja tego elementu umyka nam całkowicie i latami balustrada naszego balkonu, logii czy tarasu jest nieodświeżana. Od późnej wiosny do jesieni zwykle nam to nie przeszkadza, bo jej brzydotę przesłaniamy kwiatami rosnącymi w doniczkach, zimą wychodzimy z założenia, że nie ma sensu jej odnawiać, a wczesną wiosną nie mamy na to czasu.

>>> Jak naprawić popękaną podłogę na balkonie i tarasie? [KROK po KROKU – KLIKNIJ!]

Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że długo niekonserwowane barierki drewniane mogą zgnić, a metalowe skorodować (zardzewieć) i zamiast zwykłego malowania, czekać nas będzie ich całkowita wymiana. A tak naprawdę, na wyczyszczenie i pomalowanie balustrady potrzebujemy niewiele czasu i nieco tylko pieniędzy.

Czym konserwować balustradę balkonową?

Zanim zaczniesz malować barierki na balkonie, dobrze wybierz preparat. Inny bowiem będzie do drewna, inny do metalu, a inny do murków. Wielu producentów oferuje środki do różnych podłoży i to byłaby najlepsza opcja. Jeśli jednak masz kłopot z wybraniem odpowiedniego preparatu do pomalowania swojej balustrady, wybierz farbę, którą można stosować zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz, a dodatkowo przeznaczoną do wszystkich rodzajów podłoża: drewno, metal, aluminium i powierzchnie mineralne. Warto upewnić się, że producent gwarantuje, iż powłoka powstała w efekcie naniesienia takiej farby będzie odporna na czynniki atmosferyczne i trwała nawet przez kilka lat. Po jednym sezonie nie powinna więc pękać i łuszczyć się.

Jak przygotować balustradę do malowania?

Jeśli chcesz, by twoja balustrada nie wymagała corocznych konserwacji musisz zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża przed jej malowaniem. Tylko dzikie temu będziesz mieć pewność, że nowa powłoka będzie trwała i jednolita.

Drewnianą barierkę balkonową starannie oczyść szczotką, a następnie wygładź papierem ściernym. Może ci się również przydać szpachla do drewna, którą zalepisz wszelkie ubytki. Zanim przystąpisz do właściwego malowania dokładnie odkurz powierzchnie balustrady, a następnie zagruntuj ją odpowiednim preparatem.

Balustradę z metalu musisz oczyścić z rdzy i łuszczących się kawałków farby, a następnie oczyścić ją i odtłuścić benzyną lub rozpuszczalnikiem. Zanim przystąpisz do właściwego malowania, na metalową barierkę powinieneś nanieść podkład, czyli środek antykorozyjny.

Jak malować, by balustrada była elegancka przez długi czas?

Wszelkie prace związane z malowaniem należy przeprowadzać przy odpowiedniej temperaturze, czyli nie mniejszej niż 5°C i wilgotności nie większej niż 80 proc. Samą farbę trzeba dobrze wymieszać, a następnie nanosić na powierzchnię balustrady krótkimi pociągnięciami pędzla. Należy nanieść 2 warstwy farby. Drugą po dokładnym wyschnięciu pierwszej.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jaka podłoga na balkon? Wymieniamy płytki i deski.

Gdy posadzka na balkonie lub tarasie jest niestabilna (ma popękane płytki, wykruszone fugi czy wypaczone deski), najwyższy czas ją wymienić. Mówimy, jak to zrobić. Szybko i profesjonalnie.

BALKON – do kogo należy? Co lokator może zrobić ze swoim balkonem? BALKON – do kogo należy? Co lokator może zrobić ze swoim balkonem?

Czy z balkonem, który przylega do mieszkania, lokator może zrobić wszystko? Ewentualny nieporządek na balkonie jest z pewnością sprawą mieszkańca, ale czy podobnie jest, gdy na balkonie zawiśnie...

Jaka posadzka na balkon i taras? Gres, bruk, drewno, kompozyt... Co wybrać? [GALERIA] Jaka posadzka na balkon i taras? Gres, bruk, drewno, kompozyt... Co wybrać? [GALERIA]

Planujesz gruntowny remont balkonu lub tarasu? Zacznij od nowej posadzki. Z płytek, drewna naturalnego czy może kompozytu? Pomożemy ci podjąć dobrą decyzję.

Aktualizacja: 01.03.2015 15:47
Autor: int
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Pola Pospieszalska, wokalistka: kim jest?

Pola Pospieszalska to polska wokalistka, która robi międzynarodową karierę. Kim ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.