porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
WSZYSTKO O KOMINACH. Czym się różnią przewody dymowe od spalinowych? Dym, to nie to samo co spaliny, dlatego musi być ...
Jakie są koszty ogrzewania domu kotłem gazowym?

Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?

Jaką ilość gazu zużyje kocioł? Można to obliczyć, choć będą to oczywiście rozważania teoretyczne. Ale na pewno pomogą ocenić, ile trzeba wydać na ogrzewanie domu. Żeby obliczyć zużycie gazu, musisz znać wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzania domu. Sprawdź, gdzie możesz znaleźć ten wskaźnik i jak obliczyć ilość i cenę gazu (ziemnego i propan-butanu) potrzebnego do ogrzania domu.

Najłatwiej obliczyć, ile gazu potrzeba na cały sezon grzewczy, bo są opracowane metody obliczania sezonowego zapotrzebowania budynku na ciepło do jego ogrzewania. A te łatwo przeliczyć na ilość paliwa, które spala kocioł gazowy i z którego uzyskuje się ciepło do ogrzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie domu na ciepło?

Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło E można znaleźć w projekcie budowlanym domu. Jeśli go tam nie ma, trzeba go obliczyć - najłatwiej przy pomocy jednego z ogólnie dostępnych programów komputerowych. Nie jest to zadanie bardzo proste, więc najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty: architekta, audytora energetycznego, projektanta instalacji grzewczych. Informacja o zapotrzebowaniu na ciepło znajduje się także w świadectwie energetycznym, które od początku 2010 roku powinno być sporządzone dla każdego nowego budynku.

W przybliżeniu zapotrzebowanie na ciepło można określić także posługując się wskaźnikiem przyjętym orientacyjnie: dla standardowo ocieplonych domów jest to 100-180 kWh/(m2·rok), dla tych o lepszym od standardowego ociepleniu 50-100 kWh/(m2·rok) i zaledwie 15 kWh/(m2·rok) dla specjalnie zaprojektowanych domów nazywanych pasywnymi.

Jak obliczyć ilość i cenę gazu potrzebnego do ogrzania domu - PRZYKŁAD

W przypadku domu o powierzchni 150 m2 ocieplonego standardowo (wskaźnik 120 kWh/(m2·rok)), zapotrzebowanie na ciepło wynosi 150 x 120 = 18 000 kWh/rok. Wartość opałowa gazu ziemnego wysokometanowego (z sieci) to około 9,6 kWh/m3, skroplonego propanu (z przydomowego zbiornika) 7,3 kWh/l. Można założyć, że sprawność instalacji grzewczej z kotłem gazowym wynosi 90%. Ilość gazu ziemnego potrzebnego do ogrzewania takiego domu wynosi wtedy:

18 000/(9,6 x 0,9) = 2083 m3,

a propanu:

18 000/(7,3 x 0,9) = 2740 l.

Przy cenie gazu ziemnego 2 zł/m3 oznacza to wydatek 4166 zł rocznie, a propanu 2,9 zł/l - 7946 zł rocznie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak podłaczyć dom do sieci gazowej? Budowa przyłącza gazowego

Gaz ziemny pozwala bardzo wygodnie ogrzewać dom, podgrzewać wodę i gotować. Nie jest najtańszym nośnikiem energii, ale konkurencję z prądem, gazem płynnym czy olejem opałowym wygrywa bez kłopotu. By...

Gdzie zamontować kocioł gazowy? Jakie warunki powinno spełniać pomieszczenie na kocioł gazowy? Gdzie zamontować kocioł gazowy? Jakie warunki powinno spełniać pomieszczenie na kocioł gazowy?

Pomieszczenie na kocioł gazowy powinno spełniać kilka ważnych warunków. Urządzenie to nie może być instalowane w jakimkolwiek miejscu. Podpowiadamy, gdzie najlepiej zamontować kocioł gazowy w domu.

Ile kosztuje PODŁĄCZENIE domu do INSTALACJI GAZOWEJ? Czy warto mieć gaz w domu? Ile kosztuje PODŁĄCZENIE domu do INSTALACJI GAZOWEJ? Czy warto mieć gaz w domu?

Gaz ziemny wprawdzie nie jest paliwem najtańszym spośród powszechnie stosowanych, ale jeśli weźmiemy pod uwagę komfort - nie ma sobie równych. Dlaczego ogrzewanie gazem jest ekologiczne i ile...

Aktualizacja: 21.03.2016 12:48
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Magda Prokopowicz: kim była?
Magda Prokopowicz: kim była?

Magdalena Prokopowicz zachorowała na raka w wieku 27 lat. Nie ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.