porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Izolacja cieplna stropu. Jak kolor pokrycia wpływa na izolacyjność dachu? Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kolor pokrycia dachowego ma ...
Ile kosztuje przyłącze gazowe w 2012 r.?

Ile kosztuje PODŁĄCZENIE domu do INSTALACJI GAZOWEJ? Czy warto mieć gaz w domu?

Ile kosztuje PODŁĄCZENIE domu do INSTALACJI GAZOWEJ? Czy warto mieć gaz w domu?

Ogrzewanie domu gazem ziemny należy do najtańszych sposobów ogrzewania.

fot.: Wiktor Greg
Gaz ziemny wprawdzie nie jest paliwem najtańszym spośród powszechnie stosowanych, ale jeśli weźmiemy pod uwagę komfort - nie ma sobie równych. Dlaczego ogrzewanie gazem jest ekologiczne i ile kosztuje przyłącze gazowe w 2012 roku?

Ogrzewanie gazem ziemnym kosztuje zdecydowanie mniej niż gazem płynnym (skroplonym propanem lub propanem-butanem) czy olejem opałowym. Za paliwa stałe (węgiel, drewno i inne pochodzenia roślinnego) płaci się co prawda mniej, ale uciążliwa obsługa zasilanych nimi kotłów zniechęca do ich stosowania, zwłaszcza osoby spędzające dużo czasu poza domem.

Dlaczego ogrzewanie gazem jest ekologiczne?

Gaz ziemny składa się przede wszystkim z metanu. Spalające go kotły nie emitują substancji mających duży wpływ na zanieczyszczenie środowiska - sadzy, dwutlenku siarki, popiołu. Także emisja dwutlenku węgla - jednego z gazów cieplarnianych - jest mniejsza niż w przypadku spalania oleju opałowego, a tym bardziej węgla. Nie bez znaczenia jest też sposób przesyłu gazu - nie korzysta się ze środków komunikacji, co w istotny sposób korzystnie wpływa na ilość spalin trafiających do atmosfery oraz na stan naszych dróg.

Ile kosztuje przyłącze gazowe?

Cena za przyłączenie do sieci gazowej zależy od rejonu, w którym wykonywane są prace (każda spółka gazownictwa ma inną taryfę). Są to opłaty zryczałtowane, mniejsze od kosztów rzeczywistych. Wysokość opłaty zależy od średnicy i długości przyłącza (odległości domu od istniejącej sieci), a także od materiałów i technologii jego wykonania. Orientacyjnie za pierwsze 15 metrów przyłącza wykonanego z rury o średnicy 25 mm trzeba zapłacić około 2000 zł, a każdy następny metr to wydatek rzędu 80 zł (w 2012 roku).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak przyłączyć dom do gazociągu? [KROK po KROKU] Jak przyłączyć dom do gazociągu? [KROK po KROKU]

Gaz ziemny jest bezpiecznym, komfortowym i ekologicznym paliwem. Możliwość korzystania z sieci gazowej jest więc pożądana przez inwestorów rozważających sposób ogrzewania domu, ale dla wielu...

Czy kominek gazowy może konkurować z tradycyjnym?

Ma zazwyczaj mniejsze wymiary niż tradycyjny, jest łatwiejszy do zamontowania, bezobsługowy i bezpieczny. Czy takie zalety wystarczą, by pokonać opalanego drewnem konkurenta?

Jak podłaczyć dom do sieci gazowej? Budowa przyłącza gazowego

Gaz ziemny pozwala bardzo wygodnie ogrzewać dom, podgrzewać wodę i gotować. Nie jest najtańszym nośnikiem energii, ale konkurencję z prądem, gazem płynnym czy olejem opałowym wygrywa bez kłopotu. By...

Aktualizacja: 17.04.2018 13:36
Autor: PL
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Andrzej Bargiel?

Himalaista, narciarz wysokogórski, biegacz. Rywalizuje z najlepszymi i ma w ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.