porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Klimatyzator w domu. Jak wybrać klimatyzator? Jak działa to urządzenie?
Klimatyzator w domu. Jak wybrać klimatyzator? Jak działa to urządzenie? Klimatyzator w domu przestaje być luksusem – te urządzenia są ...
Jak wykonać i rozprowadzić instalację elektryczną? Czy zrobić to w rurkach instalacyjnych, czy może w listwach i kanałach instalacyjnych?

Instalacja elektryczna: jak rozprowadzić? Wszystko o domowej instalacji elektrycznej

Instalacja elektryczna: jak rozprowadzić? Wszystko o domowej instalacji elektrycznej

Sprawdź, jakie są możliwości, jeśli chodzi o rozprowadzenie instalacji elektrycznej

fot.: Andrzej Szandomirski
Jednym ze sposobów prowadzenia instalacji elektrycznej jest wciągnięcie jej do rurek instalacyjnych karbowanych lub gładkich (także z PCW). Tak wykonaną instalację można w razie potrzeby wymienić lub naprawić, wyciągając przewody z rurek bez niszczenia tynku. Mówimy, w jaki sposób można rozprowadzić instalację elektryczną.

Instalacja elektryczna w rurkach instalacyjnych

Średnica rurek (peszli) zależy od liczby prowadzonych wewnątrz przewodów i wynosi co najmniej 15 mm. Aby je ukryć pod tynkiem, trzeba wykuć bruzdę w ścianie, co podnosi koszt wykonania instalacji. Zastosowanie rurek bardzo ułatwia natomiast prowadzenie instalacji w domach szkieletowych oraz w ścianach z płyt gipsowo-kartonowych.

Rurki instalacyjne z przewodami elektrycznymi mogą być układane również pod podłogą w warstwie styropianu, pod warunkiem że jest niepalny (konieczne potwierdzenie atestem).

Zwykle rurki układa się, wciągając do nich jednocześnie pojedyncze przewody lub kabelki wielożyłowe. Jeśli zastosuje się rurki o średnicy o jeden lub dwa stopnie większej, ewentualne prace modernizacyjne w przyszłości powinny być łatwiejsze, nawet wtedy gdy rurki się lekko odkształcą. Rurki muszą być jednak bardzo starannie ułożone – bez ostrych zagięć i innych uszkodzeń.

Instalacja elektryczna w listwach i kanałach instalacyjnych

Najwięcej możliwości wprowadzania zmian w istniejącej instalacji, wymiany lub naprawy poszczególnych obwodów bez potrzeby niszczenia wnętrza daje ułożenie jej w listwach i kanałach instalacyjnych. Używa się do tego przewodów kabelkowych typu YDY. Nie jest to metoda popularna w domach jednorodzinnych, ale może być bardzo pomocna przy układaniu instalacji podczas prowadzenia prac remontowych lub modernizacyjnych w adaptowanych pomieszczeniach.

Listwy mają niewielkie wymiary i można je prowadzić po wierzchu ścian przy podłodze lub suficie oraz wzdłuż ościeży. Instalację elektryczną w listwach można zamontować po wykończeniu i pomalowaniu pomieszczeń. Można ją potem niemal dowolnie modyfikować, nie niszcząc ścian.

Wszystkie prace związane z wykonaniem instalacji elektrycznych należy powierzyć specjaliście z uprawnieniami SEP do 1 kV.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ile może kosztować podłączenie domu do instalacji elektrycznej? Ile może kosztować podłączenie domu do instalacji elektrycznej?

Ile może kosztować podłączenie domu do instalacji elektrycznej? To zależy od powierzchni domu, jakości elementów instalacji elektrycznej, które trzeba kupić, a także od tego, ile za ich montaż zażąda...

Włączniki i gniazda instalacyjne. Jak wybrać odpowiednie? Włączniki i gniazda instalacyjne. Jak wybrać odpowiednie?

Odpowiednia liczba i jakość oraz prawidłowe rozmieszczenie gniazd i włączników są warunkiem bezpiecznego i wygodnego korzystania z instalacji elektrycznych.

Jak zasilać urządzenia elektryczne na zewnątrz domu? Jak zasilać urządzenia elektryczne na zewnątrz domu?

Na zewnątrz domu mamy rozmaite urządzenia i instalacje (oświetlenie, napęd bramy, automatyczne podlewanie, narzędzia ogrodnicze), które wymagają zasilania energią elektryczną. Zewnętrzna instalacja...

Aktualizacja: 24.05.2013 16:41
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bronisław Komorowski - kim jest? Jakie ma wykształcenie? Czy Komorowski działał w opozycji?
Bronisław Komorowski - kim jest? Jakie ma wykształcenie? Czy Komorowski działał w opozycji?

Kim był Bronisław Komorowski zanim objął funkcję prezydenta? Gdzie się ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.