porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Klimatyzator w domu. Jak wybrać klimatyzator? Jak działa to urządzenie?
Klimatyzator w domu. Jak wybrać klimatyzator? Jak działa to urządzenie? Klimatyzator w domu przestaje być luksusem – te urządzenia są ...
Jak wykonać i rozprowadzić instalację elektryczną? Czy zrobić to w rurkach instalacyjnych, czy może w listwach i kanałach instalacyjnych?

Instalacja elektryczna: jak rozprowadzić? Wszystko o domowej instalacji elektrycznej

Instalacja elektryczna: jak rozprowadzić? Wszystko o domowej instalacji elektrycznej

Sprawdź, jakie są możliwości, jeśli chodzi o rozprowadzenie instalacji elektrycznej

fot.: Andrzej Szandomirski
Jednym ze sposobów prowadzenia instalacji elektrycznej jest wciągnięcie jej do rurek instalacyjnych karbowanych lub gładkich (także z PCW). Tak wykonaną instalację można w razie potrzeby wymienić lub naprawić, wyciągając przewody z rurek bez niszczenia tynku. Mówimy, w jaki sposób można rozprowadzić instalację elektryczną.

Instalacja elektryczna w rurkach instalacyjnych

Średnica rurek (peszli) zależy od liczby prowadzonych wewnątrz przewodów i wynosi co najmniej 15 mm. Aby je ukryć pod tynkiem, trzeba wykuć bruzdę w ścianie, co podnosi koszt wykonania instalacji. Zastosowanie rurek bardzo ułatwia natomiast prowadzenie instalacji w domach szkieletowych oraz w ścianach z płyt gipsowo-kartonowych.

Rurki instalacyjne z przewodami elektrycznymi mogą być układane również pod podłogą w warstwie styropianu, pod warunkiem że jest niepalny (konieczne potwierdzenie atestem).

Zwykle rurki układa się, wciągając do nich jednocześnie pojedyncze przewody lub kabelki wielożyłowe. Jeśli zastosuje się rurki o średnicy o jeden lub dwa stopnie większej, ewentualne prace modernizacyjne w przyszłości powinny być łatwiejsze, nawet wtedy gdy rurki się lekko odkształcą. Rurki muszą być jednak bardzo starannie ułożone – bez ostrych zagięć i innych uszkodzeń.

Instalacja elektryczna w listwach i kanałach instalacyjnych

Najwięcej możliwości wprowadzania zmian w istniejącej instalacji, wymiany lub naprawy poszczególnych obwodów bez potrzeby niszczenia wnętrza daje ułożenie jej w listwach i kanałach instalacyjnych. Używa się do tego przewodów kabelkowych typu YDY. Nie jest to metoda popularna w domach jednorodzinnych, ale może być bardzo pomocna przy układaniu instalacji podczas prowadzenia prac remontowych lub modernizacyjnych w adaptowanych pomieszczeniach.

Listwy mają niewielkie wymiary i można je prowadzić po wierzchu ścian przy podłodze lub suficie oraz wzdłuż ościeży. Instalację elektryczną w listwach można zamontować po wykończeniu i pomalowaniu pomieszczeń. Można ją potem niemal dowolnie modyfikować, nie niszcząc ścian.

Wszystkie prace związane z wykonaniem instalacji elektrycznych należy powierzyć specjaliście z uprawnieniami SEP do 1 kV.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Włączniki i gniazda instalacyjne. Jak wybrać odpowiednie? Włączniki i gniazda instalacyjne. Jak wybrać odpowiednie?

Odpowiednia liczba i jakość oraz prawidłowe rozmieszczenie gniazd i włączników są warunkiem bezpiecznego i wygodnego korzystania z instalacji elektrycznych.

Jak zasilać urządzenia elektryczne na zewnątrz domu? Jak zasilać urządzenia elektryczne na zewnątrz domu?

Na zewnątrz domu mamy rozmaite urządzenia i instalacje (oświetlenie, napęd bramy, automatyczne podlewanie, narzędzia ogrodnicze), które wymagają zasilania energią elektryczną. Zewnętrzna instalacja...

Jak zabezpieczyć urządzenia przed przepięciami w sieci?

Większość urządzeń elektrycznych, z których korzystamy w domach wytrzymuje napięcie udarowe o wartości 1,5 kV, jednak przepięcia pojawiające się niespodziewanie w instalacji elektrycznej mogą tę...

Aktualizacja: 24.05.2013 16:41
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ryszard Petru - kim jest? KARIERA, RODZINA

Ryszard Petru głośno zaznaczył w mediach swoją obecność, gdy w ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.