porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy warto zatrudnić ekipę remontową? Samodzielnie wykonany remont domu czy mieszkania może być źródłem satysfakcji. ...
Jak myć i odplamiać laminowane panele podłogowe?

Jak dbać o panele laminowane? Mycie i odplamianie paneli

Laminowane panele podłogowe pozwalają stosunkowo niskim kosztem wykonać podłogę wyglądającą jak drewniana bądź kamienna. Ale czy będzie ona trwała? To zależy od tego jak będziesz o nią dbać. Poznaj zasady pielęgnacji paneli laminowanych.

Zniszczonym panelom trudno przywrócić pierwotny wygląd, więc zaraz po zakupie warto pomyśleć o ich konserwacji. Drobne, ostre elementy mogą spowodować ścieranie laminatu i odkrycie niższych warstw podłogi, a kiedy to nastąpi, panele będą się nadawały tylko do wymiany. Zapobiegać temu należy, regularnie odkurzając panele, by usunąć z nich drobiny piasku i pyłu. W miejscu stale narażonym na ich obecność, na przykład w przedpokoju, powinno się ułożyć panele pokryte laminatem o wysokiej klasie ścieralności, na przykład AC4 lub AC5. Na wszelki wypadek lepiej też je zabezpieczyć, kładąc na nich chłonący wilgoć dywanik lub wycieraczkę do butów.

Jak i czym myć panele laminowane?

Myjąc całą podłogę z paneli laminowanych, powinno się maksymalnie ograniczyć ilość używanej do tego wody, bo jej nadmiar może spowodować odkształcenie paneli. Do wody można dodać nieco octu lub delikatnego środka czyszczącego, najlepiej przeznaczonego do paneli laminowanych. Jest on nieco inny od płynów do mycia płytek ceramicznych i drewna, których stosowania lepiej w tym wypadku unikać.

Żadnego ze środków czyszczących nie powinno się nakładać bezpośrednio na podłogę – najpierw trzeba je rozcieńczyć w wodzie. Panele laminowane są wrażliwe na działanie detergentów – użycie ich do usunięcia plamy może spowodować przebarwienie podłogi.

Usuwanie plam z paneli laminowanych

Jeśli coś nam się na podłogę z paneli wylało, trzeba jak najszybciej usunąć z nich płyn, żeby nie zdążył wniknąć do niższych warstw, mniej odpornych na niego niż laminat. Do wycierania są polecane chłonne papierowe ręczniki lub ścierki z mikrofibry. Zaschnięte plamy należy usuwać wilgotną, ale nie mokrą ścierką.

Panele łatwo też zniszczyć, myjąc je twardą szczotką, a użycie mydła, wosku lub środka nabłyszczającego może dać efekt odwrotny do zamierzonego. Tłuste, trudne plamy, na przykład z pasty do obuwia lub z czekolady, można usunąć benzyną ekstrakcyjną, a czerwone wino lub mleko - płynem do mycia naczyń.

>>> Jakie PANELE PODŁOGOWE wymagają najmniej zabiegów konserwujących? [KLIKNIJ]

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak położyć panele podłogowe? Montaż paneli KROK po KROKU Jak położyć panele podłogowe? Montaż paneli KROK po KROKU

Wbrew pozorom montaż paneli podłogowych nie jest taki trudny. Znając podstawowe zasady, uporasz się z nim w kilka godzin.

Jak dobrać panele podłogowe do pomieszczenia? Jak dobrać panele podłogowe do pomieszczenia?

Podłogi w mieszkaniu są na lata. Często na podłogi wybiera się panele podłogowe. Czy panele do kuchni to dobry pomysł? A panele do łazienki? Poznajmy ważne dane techniczne podłóg.

Jak może wyglądać posadzka z paneli podłogowych?

Wybór paneli, zarówno drewnianych, jak i laminowanych, może przyprawić o zawrót głowy. Różnią się nie tylko wzorem wierzchniej warstwy, ale także kształtem...

Aktualizacja: 28.05.2014 21:18
Autor: PL
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Duda: żona Agata, córka Kinga - co o nich wiemy?
Andrzej Duda: żona Agata, córka Kinga - co o nich wiemy?

Andrzej Duda zdobył najwięcej głosów w I turze wyborów prezydenckich ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.