porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Korozja w instalacji grzewczej. Jak zapobiec korozji chemicznej i elektrochemicznej w instalacji grzewczej? Czasami zdarza się, że instalacja grzewcza koroduje. Oznacza to, że ...
Moc elektryczna: jak ją oszacować? Co powinno się znaleźć we wniosku o przydział mocy?

Jak dobrze obliczyć zapotrzebowanie na moc elektryczną? Moc przyłączeniowa a współczynnik jednoczesności

Występując do zakładu energetycznego o przydział mocy elektrycznej, trzeba uwzględnić potrzeby zainstalowanych w nim urządzeń elektrycznych. Warto też przewidzieć pewien zapas, który w przyszłości umożliwi nam podłączenie jeszcze innych urządzeń bez konieczności przerabiania przyłącza. Jak to zrobić krok po kroku?

Co to jest moc przyłączeniowa? Jak ją obliczyć?

Moc przyłączeniowa, o której przydział staramy się w zakładzie energetycznym, teoretycznie jest sumą mocy wszystkich odbiorników energii elektrycznej zainstalowanych w domu, powiększoną o moc tych, które planujemy podłączyć niebawem. W praktyce jest jednak trochę mniejsza, ponieważ nie zdarza się, aby wszystkie urządzenia elektryczne pracowały jednocześnie. Dlatego do obliczenia faktycznego zapotrzebowania sumaryczną moc urządzeń mnoży się przez tak zwany współczynnik jednoczesności. W rezultacie otrzymuje się wartość mniejszą, ale wystarczającą do wygodnego korzystania z urządzeń elektrycznych. Współczynniki są podane w różnych publikacjach, normach sepowskich, książkach. Wynikają raczej z wiedzy i doświadczenie projektantów obserwacji niż z obliczeń.

Wniosek o przydział mocy: co w nim podajemy?

We wniosku o przydział mocy należy jeszcze podać przewidywane roczne zużycie energii elektrycznej, czyli iloczyn obliczonej mocy, średniego czasu użytkowania urządzeń w ciągu doby i liczby dni w roku.

Zawyżenie mocy w stosunku do obliczeń zwiększy koszty inwestycyjne, zaniżenie zaś uniemożliwi w przyszłości pobieranie takiej mocy, jaka będzie potrzebna.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dopuszczalne przerwy w dostawie energii elektrycznej. Co musisz wiedzieć?

Parametry jakościowe energii elektrycznej dostarczanej do odbiorców oraz dopuszczalne przerwy w jej dostawie zależą od grupy, do której są zaliczeni odbiorcy i są określone w przepisach.

Zmiana dostawcy energii elektrycznej. Na czym polega? JAK TO ZROBIĆ? Czy się opłaca? Zmiana dostawcy energii elektrycznej. Na czym polega? JAK TO ZROBIĆ? Czy się opłaca?

Już od kilku lat każdy odbiorca może zrezygnować z usług dotychczasowego zakładu energetycznego i podpisać umowę na zakup energii z innym sprzedawcą. Przesył energii elektrycznej od dostawcy do...

Jak doprowadzić prąd do działki? Doprowadzenie prądu na działkę a Prawo energetyczne

W domu i na działce instalujemy wiele (coraz więcej) urządzeń, które muszą być zasilane energią elektryczną, dlatego doprowadzenie prądu na działkę z sieci zewnętrznej jest jednym z pierwszych zadań,...

Aktualizacja: 06.05.2013 16:00
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Janusz Kaniewski, polski projektant ferrari. Kim był?
Janusz Kaniewski, polski projektant ferrari. Kim był?

Polski projektant Janusz Kaniewski zmarł 9 maja 2015 roku. Miał ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.