porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dom inteligentny. Co to jest?  Galeria.
Dom inteligentny. Co to jest? Galeria. Każdy marzy o domu inteligentnym. Podajemy sprawdzonych producentów oraz systemy.

Jak dobrze pomalować ściany?

Jak dobrze pomalować ściany?

Pomalować ściany we własnym domu może każdy z nas.

fot.: Gettyimages.com
Pomalować swoje mieszkanie każdy może. Malowanie nie jest czynnością wymagającą specjalnych umiejętności. Warto jednak wiedzieć, jak to zrobić, by zrobić dobrze oraz jak ustrzec się błędów.

Jak wybrać farby? 

Często błędy robione są już na etapie kupowania farb. Warto czytać uważnie etykietki: do ścian nadają się emulsje (nie emalie! Trudno uwierzyć, ale wiele osób, wciąż je myli) lateksowe albo akrylowe.

Do kuchni i łazienki – czy w ogóle do pomieszczeń o podniesionej wilgotności polecane są specjalne farby odporne na wilgoć, a dodatkowo zawierające substancje grzybobójcze.

Kupując farby kupujemy też narzędzia. Jeśli nie mamy zamiaru przekwalifikować się na malarza pokojowego wystarczy nam sprzęt dla amatorów: duży wałek o miękkim a jednocześnie krótkim włosiu (to do malowania dużych powierzchni) i mały pędzel płaski (do malowania detali) albo zakrzywiony (do malowania kaloryferów). Do malowania szablonów najlepszy jest stempel z gąbki.

Przy zakupach „malarskich” warto też pamiętać o folii, którą zakryje się podłogę czy meble. Przytwierdza się ją taśmą malarską, o której też nie wolno zapomnieć. Taśmą malarską wyznaczamy też granice malowanej powierzchni. To ważne – bo rzadko kto jest w stanie tak precyzyjnie prowadzić pędzel, by nigdzie nim nie zboczyć.

Jak przygotować podłoże pod malowanie?

Zanim przystąpimy do malowania koniecznie trzeba sprawdzić stan ścian. Łuszcząca się stara farba musi zostać usunięta, pęknięcia i dziury zaszpachlowane.

Jeśli zależy nam na równych, gładkich powierzchniach, ściany lepiej zagruntować i wygładzić. Gruntować trzeba też koniecznie nowe ściany, które wchłaniają wodę (sprawdzić to można przykładając mokrą gąbkę do ściany, jeśli woda ścieka – w porządku, jeśli nie ścieka tylko wsiąka w ścianę, ściana koniecznie musi być zagruntowana).

Ale jeśli malujemy starą, nie absorbującą wody ścianę pokrytą już farbą (która się nie łuszczy), gruntowanie można sobie darować. Zamiast tego można zdecydować się na farbę podkładową, polecaną zwłaszcza jeśli ściana jest w mocnym kolorze, a my chcemy przemalować ją na pastelowo.

Warto też pamiętać, żeby nie malować ścian w upały (powyżej 25 stopni Celsjusza) i kiedy jest zimno (poniżej 18 stopni Celsjusza). I nie chodzi tu o komfort malowania, tylko o jakość nowej powłoki farby na ścianie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
MALOWANIE: ile kupić farby i jak malować? PORADNIK dla amatorów MALOWANIE: ile kupić farby i jak malować? PORADNIK dla amatorów

Samo malowanie ścian i sufitu nie jest trudne, trzeba tylko nabrać trochę wprawy. Remont mieszkania może być niezłą zabawą. Jak więc obliczyć potrzebną ilość farby i pomalować ściany? Te i inne...

MALOWANIE: Jak samodzielnie pomalować mieszkanie? Czy TANIEJ malować samemu czy wynająć ekipę? MALOWANIE: Jak samodzielnie pomalować mieszkanie? Czy TANIEJ malować samemu czy wynająć ekipę?

Bywa, że dla ratowania domowego budżetu decydujemy sie na remont we własnym zakresie. To duża oszczędność, a w dobie nowoczesnych farb i narzędzi nie jest tak trudne, jak by się zdawało. Wystarczy...

MALOWANIE - JAK POMALOWAĆ POKÓJ: Jak wybrać wałek do malowania? MALOWANIE - JAK POMALOWAĆ POKÓJ: Jak wybrać wałek do malowania?

Planując malowanie mieszkania zazwyczaj całą uwagę skupiamy na wyborze odpowiedniej farby. Bardzo mało czasu poświęcamy dobraniu wałka czy pędzla. Decyzja o jego wyborze bywa podjęta pochopnie,...

Aktualizacja: 15.07.2015 14:16
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Michał Szyba?

Mecz o brązowy medal mistrzostw świata w piłce ręcznej w ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.