porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ile łazienek zaplanować w domu? Ile łazienek urządzić w domu?
Ile łazienek zaplanować w domu? Ile łazienek urządzić w domu? Ile łazienek zaplanować w domu? Ile łazienek urządzić w domu? Czy ...
Poddasze bez stropu a wentylacja. Wentylacja poddasza. Czy wentylacja poddasza liczy się bardziej niż ocieplenie poddasza?

Wentylacja poddasza: jak dobrze wentylować poddasze, czy na poddaszu cyrkulacja powietrza jest ważna?

Poddasze a wentylacja - w domu lub mieszkaniu o więcej niż jednej kondygnacji wentylację naturalną należy zapewnić nie tylko w łazienkach, kuchni czy pomieszczeniach gospodarczych bez okien, jak to jest wymagane w przypadku domów parterowych, lecz we wszystkich pomieszczeniach na górnej kondygnacji, także w pokojach. Wentylacja poddasza - wszystko na temat wentylacji poddasza.

Prawidłowa wentylacja poddasza

Zgodnie z przepisami w domu z wentylacją naturalną wszystkie pomieszczenia na poddaszu należy wyposażyć w kratki (kanały) wywiewne. W projekcie nowo budowanego mieszkania (domu) trzeba przewidzieć odpowiednio dużą ich liczbę. Kanały wentylacyjne muszą być wyprowadzone ponad dach, więc jeśli jest ich dużo, to nawet gdy zostaną zgrupowane i razem obudowane, nie udaje się ich zazwyczaj zmieścić w jednym kominie.

Jak dobrze wentylować poddasze?

Problem wentylowania poddasza często pojawia się podczas adaptowania go na cele mieszkalne. Jeśli w istniejącym kominie nie ma wolnych kanałów, które umożliwiałyby wentylowanie pomieszczeń na poddaszu poprowadzić nowe, na przykład z rury stalowej lub z tworzywa. Należy je prowadzić pionowo, bez załamań, a w razie potrzeby ocieplić i obudować, na przykład płytą g-k. Od wlotu w pomieszczeniu do wylotu nad dachem nie mogą krótsze niż 2 m, bo będą bezużyteczne.

Trzeba tez zapewnić dopływ świeżego powietrza z zewnątrz (przez nawiewniki w oknach lub ścianie) i możliwość jego przemieszczania się, bo tylko wtedy wentylacja grawitacyjna będzie działała.

Zbyt słaby ciąg w przewodach wentylacyjnych można poprawić, instalując nasadę na szczycie kanału wentylacyjnego albo wentylator na wlocie do niego.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak prawidłowo wykonać wentylację grawitacyjną w łazience?

Po kąpieli w łazience ściany jeszcze długo mogą być mokre. To oznaka nieefektywnego działania wentylacji, które prowadzi do zagrzybienia ścian. Co zrobić, żeby uniknąć tego w swoim domu?

Jak poprawić nieskuteczną wentylację?

Złe samopoczucie użytkowników pomieszczeń, grzyby i pleśń na ścianach, odpadanie tapet, zaburzenia procesu spalania w urządzeniach z otwartymi paleniskami. Te i inne objawy mogą świadczyć o braku...

Ile kanałów wentylacyjnych powinno być w domu?

Odpowiednia wentylacja jest warunkiem dobrego samopoczucia mieszkańców domu, ale także właściwej kondycji elementów budynku i wyposażenia, które pod wpływem jednego z głównych zanieczyszczeń...

Aktualizacja: 14.04.2013 10:01
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Nie żyje Alberta Watson. Kim była?
Nie żyje Alberta Watson. Kim była?

Alberta Watson (Faith Susan Alberta Watson) - kanadyjska aktorka urodzona 6 ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.