-
zobacz więcej
Jak głęboko należy zakopać rury wodociągowe i kanalizacyjne, żeby nie zamarzały?
Jaka jest głębokość strefy przemarzania w Polsce?
Minimalna głębokość prowadzenia przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych, dająca pewność, że płynące w nich woda i ścieki nie zamarzną, zależy od głębokości przemarzania gruntu. W Polsce wyodrębniono cztery strefy klimatyczne o różnej głębokości strefy przemarzania - Hz.
Pierwsza (Hz = 0,8) obejmuje zachodnią część Polski do linii Słupsk-Bydgoszcz–Konin-Opole, druga (Hz = 1,0) centralną część kraju ograniczoną od północnego wschodu przez Olszyn i Ostrołękę, a od południa linią biegnącą nieco powyżej Nowego Sącza, Krosna i Przemyśla, z wyjątkiem okolicy Kielc należącej do strefy trzeciej (Hz = 1,2). Strefa czwarta Hz = 1,4 to północno-wschodnie krańce kraju. Reszta obszaru należy do strefy trzeciej.
Na jakiej głębokości układać rury wodociągowe, a na jakiej kanalizacyjne?
Najbardziej narażone na zamarzanie są rury wodociągowe, dlatego należy je układać 40 cm poniżej głębokości przemarzania gruntu, licząc od rzędnej terenu do wierzchu przewodu. Warstwa przykrywająca rury kanalizacyjne powinna być o 10-20 cm większa od głębokości przemarzania, czyli wynosić 1-1,5 m.
Jeżeli wymagania dotyczące głębokości ułożenia przewodu ze względu na przemarzanie nie mogą być spełnione, przewód należy dodatkowo zabezpieczyć na przykład otuliną ochronną lub kablem grzejnym.
Przyłącze kanalizacyjne musi być zakopane dość głęboko w ziemi. Ten wymóg często przysparza problemów i bywa ignorowany, co może być powodem przykrych konsekwencji podczas użytkowania instalacji...
![Jak się łączy rury kanalizacyjne? [SPRAWDZONE RADY]](http://cdn13.mowimyjak.smcloud.net/s/photos/t/33436/jak-sie-laczy-rury-kanalizacyjne-sprawdzone-rady_750116.jpg)
Instalacja kanalizacyjna jest jednym z prostszych domowych systemów, który z powodzeniem można wykonać bez pomocy fachowca. Podstawa to prawidłowe połączenie rur.

Wyspa w kuchni to efektowne i wygodne rozwiązanie. Aby jednak można było na niej gotować lub zmywać, trzeba doprowadzić do niej instalacje. Jak to zrobić, aby wyspa nie straciła na atrakcyjności?
Robienie wykopów, również tych pod instalacje wodociągowe i ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?
Łukasz Masiak, znany mławski dziennikarz, został zamordowany w toalecie w ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?
PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat