porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co to jest instalacja odgromowa? Nie da się ochronić domu przed uderzeniem pioruna, ale można ...
Jakie są głębokości przemarzania gruntu w Polsce? Zobacz, w jakiej strefie klimatycznej jest twój dom

Jak głęboko należy zakopać rury wodociągowe i kanalizacyjne, żeby nie zamarzały?

Robienie wykopów, również tych pod instalacje wodociągowe i kanalizacyjne, jest pracochłonne i kosztowne, dlatego chętnie prowadzilibyśmy rury tuż pod powierzchnią gruntu. To nie jest jednak takie proste. Należy je zakopywać na określonej głębokości, żeby je chronić przed zimnem i uszkodzeniem mechanicznym.

Jaka jest głębokość strefy przemarzania w Polsce?

Minimalna głębokość prowadzenia przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych, dająca pewność, że płynące w nich woda i ścieki nie zamarzną, zależy od głębokości przemarzania gruntu. W Polsce wyodrębniono cztery strefy klimatyczne o różnej głębokości strefy przemarzania - Hz.

Pierwsza (Hz = 0,8) obejmuje zachodnią część Polski do linii Słupsk-Bydgoszcz–Konin-Opole, druga (Hz = 1,0) centralną część kraju ograniczoną od północnego wschodu przez Olszyn i Ostrołękę, a od południa linią biegnącą nieco powyżej Nowego Sącza, Krosna i Przemyśla, z wyjątkiem okolicy Kielc należącej do strefy trzeciej (Hz = 1,2). Strefa czwarta Hz = 1,4 to północno-wschodnie krańce kraju. Reszta obszaru należy do strefy trzeciej.

Na jakiej głębokości układać rury wodociągowe, a na jakiej kanalizacyjne?

Najbardziej narażone na zamarzanie są rury wodociągowe, dlatego należy je układać 40 cm poniżej głębokości przemarzania gruntu, licząc od rzędnej terenu do wierzchu przewodu. Warstwa przykrywająca rury kanalizacyjne powinna być o 10-20 cm większa od głębokości przemarzania, czyli wynosić 1-1,5 m.

Jeżeli wymagania dotyczące głębokości ułożenia przewodu ze względu na przemarzanie nie mogą być spełnione, przewód należy dodatkowo zabezpieczyć na przykład otuliną ochronną lub kablem grzejnym.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Rury PEX. Czemu zawdzięczają swoją popularność?

Rury PEX są wytrzymałe, elastyczne i odporne na zarastanie kamieniem. Słabo przewodzą ciepło, więc wychłodzenie transportowanej nimi cieczy jest niewielkie. Koszt wykonanej z nich instalacji jest...

Jak zrobić próbę ciśnieniową instalacji wodociągowej w domu?

Próbę ciśnieniową powinno się wykonać przed zamontowaniem armatury sanitarnej (kotła, baterii, zaworów, naczyń wzbiorczych itp.). Dzięki jej przeprowadzeniu będziemy mieć pewność, że instalacja...

Odpowietrzanie pionu kanalizacyjnego. Jak to zrobić?

Kłopoty z instalacją kanalizacyjną mogą wynikać z niewłaściwego odpowietrzania i napowietrzania pionów kanalizacyjnych. Jakie są zasady wykonania wentylacji instalacji kanalizacyjnej?

Aktualizacja: 17.04.2018 13:22
Autor: "Murator"
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Janusz Korwin-Mikke - kim jest [RODZINA, KARIERA]
Janusz Korwin-Mikke - kim jest [RODZINA, KARIERA]

Janusz Korwin-Mikke od lat budzi wiele kontrowersji w świecie polityki ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.