porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak umyć sufit podwieszany?
Jak umyć sufit podwieszany? Jak zabrudzi nam się sufit malowany farbą, wiadomo - szorowanie ...
JAK ZAFUGOWAĆ PARAPET? POZNAJ ZASADY FUGOWANIA

Jak i czym zafugować parapet z płytek ceramicznych?

Parapet oklejony płytkami ceramicznymi sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Jego brzeg można wykończyć profilowanymi listwami albo specjalnymi płytkami brzegowymi. Okładzina może imitować zarówno kamień, jak i drewno. Pełnię zamierzonego efektu pomogą osiągnąć odpowiednio dobrane fugi.

Wypełnianie spoin fugą możesz rozpocząć dopiero po związaniu kleju, którym były przyklejone do podłoża. Zazwyczaj jest to następny dzień po klejeniu.

Jaką fugę wybrać?

Warto wybrać fugę szybkowiążącą o przedłużonej trwałości koloru (np. Fuga Artis). Można też użyć innej fugi do wąskich spoin (bo takie zazwyczaj się robi na parapetach). Jeżeli kolor fugi będzie zbliżony do koloru płytek, uzyskasz efekt jednolitej okładziny. Jeśli natomiast kolor fugi będzie kontrastował z kolorem okładziny, podkreśli kształt jej elementów i ich kolorystykę. Pamiętaj, że na jasnych a zwłaszcza na białych fugach bardziej widać zanieczyszczenia, więc wybieraj wtedy zaprawy ze środkami utrwalającymi kolor i o zmniejszonej nasiąkliwości.

Zasady fugowania

Zaprawę wprowadź głęboko i szczelnie do spoiny za pomocą pacy lub szpachelki gumowej. Następnie wytrzyj całą powierzchnię lekko wilgotną gąbką, czyszcząc wstępnie styki i usuwając nadmiar fugi ze spoin. Miejsca styku parapetu ze ścianą i z ramą okna wypełnij silikonem albo gotową masą akrylową. Jeśli decydujesz się na silikon, wybierz ten, który jest odporny na działanie grzybów i pleśni. Jego kolor dobierz do koloru fugi. Jeżli decydujesz się na masę akrylową nie musisz aż tak przejmować się jej kolorystycznym dopasowaniem do fug - w przeciwieństwie do silikonu daje się pomalować farbą.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak fugować płytki ceramiczne? [SPRAWDZONE RADY] Jak fugować płytki ceramiczne? [SPRAWDZONE RADY]

Wykończenie ścian i podłóg płytkami ceramicznymi to wciąż najpopularniejsze rozwiązanie w łazience czy kuchni. Na estetykę okładziny z płytek ceramicznych duży wpływ mają fugi. Należy nie tylko...

FUGI – kolor zbliżony do barwy płytek czy kontrastowy? [SPRAWDZONE RADY] FUGI – kolor zbliżony do barwy płytek czy kontrastowy? [SPRAWDZONE RADY]

Myśląc o wykończeniu ściany i podłogi w łazience, zwykle skupiamy się na wyborze koloru płytek. Dopiero w drugiej kolejności myślimy o zaprawie do spoinowania, czyli o fudze. Niewłaściwie jednak...

Drewniane parapety. Jak wybrać, jak zamontować?

Gdy masz drewniane podłogi, schody, drzwi – także parapety powinny być zrobione z leśnego surowca. Staną się wtedy dopełnieniem całości.

Aktualizacja: 12.01.2012 15:03
Autor: MURATOR
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Beata Szydło: rodzina [mąż, dzieci]
Beata Szydło: rodzina [mąż, dzieci]

Polityczną karierę Beata Szydło zawdzięcza sobie, rodzinie, która ją wspiera ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.