porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak odnowić starą wannę? Czym ją odnowić? Jak samodzielnie wykonać renowację wanny?
Jak odnowić starą wannę? Czym ją odnowić? Jak samodzielnie wykonać renowację wanny? Co zrobić, gdy twoja stara wanna jest już zniszczona? Czy ...
Murowanie ścian z betonu komórkowego

Jak murować ŚCIANY Z BETONU KOMÓRKOWEGO? Na cienkie czy grube spoiny?

Jak murować ŚCIANY Z BETONU KOMÓRKOWEGO? Na cienkie czy grube spoiny?

Wykonanie cienkiej spoiny ułatwia użycie specjalnej kielni.

fot.: YTONG
Beton komórkowy to wdzięczny materiał dla początkujących fachowców – samodzielna praca z bloczkami nie jest skomplikowana i daje sporą satysfakcję. Warunkiem powodzenia są staranność, przestrzeganie określonych technik murowania i używanie odpowiednich narzędzi. Podpowiadamy, jak murować ściany z betonu komórkowego. Jakie spoiny zastosować?

Bloczki z betonu komórkowego murowane na cienkie spoiny

Do murowania bloczków na cienkie spoiny, czyli na zaprawę klejową, potrzebne są paca i strug do szlifowania oraz specjalna kielnia o szerokości takiej, jak grubość ściany. Pierwszą warstwę bloczków z betonu komórkowego układa się zawsze na grubej zaprawie (1,5 cm), na papie, która pełni funkcję warstwy poślizgowej między bloczkami betonowymi a fundamentem. Górną powierzchnię bloczków szlifuje się strugiem lub pacą, a powstały pył zmiata szczotką. Następnie rozprowadza się zaprawę cienkowarstwową – specjalna kielnia zapewnia uzyskanie spoiny o odpowiedniej grubości.

Po ustawieniu bloczka z betonu komórkowego delikatnie koryguje się jego położenie gumowym młotkiem. Bloczki do murowania na cienką spoinę mają zazwyczaj krawędzie wyprofilowane do łączenia na wpust i wypust, zatem równe murowanie kolejnych bloczków nie jest trudne. Wystarczy dobrze dopasować wyżłobienia. Ważne, aby dostawiać bloczki z góry, nie przesuwając ich po zaprawie, aby nie wciskała się ona w spoiny pionowe.

Murowanie z betonu komórkowego na tradycyjne spoiny

Murowanie na grubą spoinę, czyli na tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną albo ciepłochronną, jest wbrew pozorom trudniejsze niż na klejową. Bloczki z betonu komórkowego mają mniejszą dokładność wymiarową i nie są tak gładkie, na grubej zaprawie trzeba je dłużej poziomować, trudniej też utrzymać równe lico ściany. Warstwa zaprawy powinna mieć grubość około 1,5 cm, ale nakłada się ją nieco grubiej, bo ściska się podczas korygowania położenia bloczka. Nadmiar zaprawy wystający poza spoinę trzeba zgarnąć kielnią, zanim stwardnieje. Sprawne murowanie na grubą spoinę wymaga wprawy, dlatego początkowo prace posuwają się wolniej.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Ściany z BETONU KOMÓRKOWEGO. Jakie są ograniczenia przy budowaniu z bloczków z betonu komórkowego?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy warto budować dom z betonu komórkowego? Wady i zalety betonu komórkowego

Z betonu komórkowego budujemy, gdy zależy nam na tempie wznoszenia domu. Sięgnijmy po niego, jeśli zamierzamy murować dom samodzielnie.

Ściana jednowarstwowa - czy spełnia wymagania nowych warunków technicznych? Ściana jednowarstwowa - czy spełnia wymagania nowych warunków technicznych?

Podczas budowy domu jedną z ważniejszych decyzji jest wybór materiału na ściany zewnętrzne. Jedną z możliwości jest beton komórkowy reklamowany jako nadający się do wykonywania tanich ścian...

Czym obudować, jak obmurować wannę? Dlaczego zamiast gotowej obudowy warto wybrać ściankę? Czym obudować, jak obmurować wannę? Dlaczego zamiast gotowej obudowy warto wybrać ściankę?

Choć do wielu wanien można dokupić gotowe obudowy, to wiele osób decyduje się na obmurowanie wanny, bo nie jest to trudne, a potem można ją ciekawie wykończyć. Mówimy, jak obmurować wannę.

Aktualizacja: 17.04.2018 19:06
Autor: MURATOR
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zuzanna Borucka, youtuberka – kim jest? KARIERA, RODZINA
Zuzanna Borucka, youtuberka – kim jest? KARIERA, RODZINA

Kim jest Zuzanna Borucka? Oto, co trzeba wiedzieć o popularnej ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.