porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
DOMY Z BALI - jakie WADY i ZALETY?
DOMY Z BALI - jakie WADY i ZALETY? Drewniane bale wykorzystywano do budowy domów od setek lat. Tak, ...
Czym zamalować rysy, obtłuczenia i zacieki na ścianach?

Jak naprawić drobne USZKODZENIA ŚCIAN: rysy, zacieki, obtłuczone narożniki, dziury po gwoździach?

Jak naprawić drobne USZKODZENIA ŚCIAN: rysy, zacieki, obtłuczone narożniki, dziury po gwoździach?
Wzdłuż rysy należy odskrobać odstające warstwy farby i tynku. W powstały w ten sposób rowek wciskamy masę szpachlową. Łatę wygładzamy, a następnie zaklejamy siatkową taśmą. Całość ponownie szpachlujemy lub wykańczamy białą gładzią do ścian. Gdy lekko podeschnie, powierzchnię wygładzamy klockiem obłożonym filcem i malujemy. fot.: Piotr Mastalerz
Przed remontem należy bezwzględnie usunąć wszystkie uszkodzenia i ubytki na ścianach i sufitach. Podpowiadamy, jak samemu naprawić drobne uszkodzenia ściany: zarysowania, zacieki, obtłuczone narożniki czy dziury po gwoździach.

Dziury po gwoździach

Ubytki tynku uzupełniamy gotową masą szpachlową, np. Stuccolini. Masę nanosimy metalową szpachelką, starając się wcisnąć ją jak najgłębiej. Postaraj się nie pobrudzić ściany wokół otworu, by reperacja była jak najmniej widoczna. Po przeschnięciu ścianę przecieramy wilgotną szmatką lub drobnym papierem ściernym.

Pęknięcia ściany

Wzdłuż rysy należy odskrobać odstające warstwy farby i tynku. W powstały w ten sposób rowek wciskamy masę szpachlową. Łatę wygładzamy, a następnie zaklejamy siatkową taśmą. Całość ponownie szpachlujemy lub wykańczamy białą gładzią do ścian. Gdy lekko podeschnie, powierzchnię wygładzamy klockiem obłożonym filcem i malujemy.

Pęknięcia przy oknach i drzwiach naprawiamy masą silikonową, która jest bardziej elastyczna niż masa szpachlowa. Pakowana jest w pistolety, które ułatwiają dokładne wypełnienie szczelin.

Zacieki na ścianie

Plamy powstałe w wyniku zalania czy nieszczelności instalacji wodno-kanalizacyjnej należy najpierw wysuszyć. Spuchniętą farbę zeskrobujemy, a następnie ścianę pokrywamy preparatem przeciw wykwitom solnym lub grzybom. Potem malujemy powierzchnię specjalną, gęstą farbą do pokrywania plam. Gdy wyschnie, malujemy na czysto - farbą emulsyjną lub akrylową.

Obtłuczone narożniki

Na obtłuczony narożnik za pomocą zaprawy szpachlowej typu Cekol przyklejamy specjalną aluminiową listwę. Potem nanosimy grubą warstwę masy, tak aby przykryła listwę i jej wypukłą krawędź. Po wyschnięciu szlifujemy papierem ściernym.

Narożnik można także zabezpieczyć siatkową taśmą, którą również trzeba grubo zaszpachlować i zanim całkiem wyschnie, przetrzeć klockiem oklejonym filcem. Na koniec całość malujemy farbą.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Malowanie mieszkania. O czym pamiętać przed remontem? Malowanie mieszkania. O czym pamiętać przed remontem?

Zanim chwycisz za pędzel i przemalujesz pokój lub całe mieszkanie, przygotuj sobie warsztat malarski. Podpowiemy ci, jaki.

Malowanie wnętrz. Na co zwracać uwagę? [10 SPRAWDZONYCH RAD] Malowanie wnętrz. Na co zwracać uwagę? [10 SPRAWDZONYCH RAD]

Malowanie ścian i sufitów to najprzyjemniejszy moment wykańczania lub remontu wnętrz. Głównie dlatego, że jest to prawie ostatnia praca, ale także dlatego, że wreszcie pomieszczenia nabierają...

Zniszczone tynki wewnętrzne. Jak je naprawić? Zniszczone tynki wewnętrzne. Jak je naprawić?

Zanim przystąpimy do malowania ścian w dawno nieremontowanym wnętrzu, musimy często zlikwidować spękania tynku. Jak zrobić to poprawnie?

Aktualizacja: 13.08.2012 12:21
Autor: bibika
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Mateusz Lisiecki — kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Mateusz Lisiecki — kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Na Balu Dziennikarzy, u boku Magdaleny Waligórskiej, aktorki znanej z ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.