porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak efektywnie rozprowadzić ciepło z kominka za pomocą systemu DGP? Kominek potrafi ogrzać dom, jeśli ma DGP - dystrybucję gorącego ...
Ile kosztują poszczególne etapy budowy domu?

Jak obliczyć koszt budowy domu?

Budowa domu to bardzo poważna decyzja, która wymaga poważnego przemyślenia. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego projektu domu, należy skrupulatnie obliczyć, czy nas na niego stać. Podpowiadamy, jak obliczyć koszt budowy domu.

Coraz więcej Polaków decyduje się na budowę własnego domu. Wychodzą z założenia, że lepiej samodzielnie wybudować dom niż kupować już gotowy budynek. Nic dziwnego, wszak w ten sposób można mieć kontrolę nad samym projektem domu, dostosować go do wybranej działki, wybrać technologię budowania oraz mieć wpływ na ostateczny wygląd. Ale to niejedyny powód – jak utrzymują specjaliści, samodzielna budowa domu jest również tańsza niż kupno nowego.

Ile kosztują etapy budowy domu?

Eksperci z dziedziny budownictwa wskazują, że cały proces budowy domu (już po zakupie działki budowlanej) można podzielić na 4 etapy: stan zerowy, surowy otwarty, stan surowy zamknięty oraz roboty wykończeniowe. Wskazują również, że można wyodrębnić procentowo, ile każdy z nich pochłonie środków przeznaczonych na całą budowę. I tak stan zerowy (czyli roboty ziemne, fundamenty, ściany podziemia oraz stropy nad podziemiem i schody, izolacje przeciwwilgociowe) to około 12%, stan surowy otwarty (czyli m.in., ściany, stropy, schody i podesty, konstrukcja dachu, izolacje) - 30%, stan surowy zamknięty (stolarka okienna i drzwiowa) - 23%, zaś roboty wykończeniowe to szacunkowo 35% całego kosztu budowy domu.

Jak wyliczyć koszt budowy domu?

Jak to się przekłada na ostateczną kwotę, którą musimy posiadać? Eksperci zgodnie przyznają, że średnio przyjmuje się, że koszty budowy 1 m2 domu to około 2500 złotych. Oznacza to, że np. na dom o powierzchni 150 m2 musimy przeznaczyć około 375 000 złotych. Rzecz jasna, jeśli zdecydujemy się na bardziej zaawansowany architektonicznie, z wieloma detalami, z droższymi materiałami budowlanymi i wykończeniowymi – wówczas koszt budowy domu wzrośnie. A jak oszacować to ewentualne podniesienie kosztów? Przede wszystkim trzeba sporządzić kosztorys, którego warunkiem jest uprzedni tzw. przedmiar. Przedmiar to wyliczenie zapotrzebowania na poszczególne materiały na podstawie projektu technicznego, który otrzymujemy razem z projektem gotowym domu. Następnie na podstawie obmiaru oraz tzw. Katalogów Nakładów Rzeczowych (tzw. KNR-ów) sporządza się kosztorys. W praktyce jest to katalog z zawartymi normami zużycia materiałów, sprzętu, nakładami robocizny na poszczególne prace budowlane.

Kalkulator ci pomoże

Jeżeli boimy się, że samodzielne obliczenie kosztów może okazać się zbyt dużym wyzwaniem, wówczas można skorzystać z gotowych kalkulatorów budowlanych. Gdzie można je znaleźć? Wiele biur projektowych lub nawet deweloperów udostępnia na swoich stronach internetowych narzędzie kalkulacyjne, które pozwoli nam poznać szacunkowy koszt budowy domu. Szacunkowy, ponieważ w trakcie samej budowy mogą się pojawić okoliczności (np. potrzeba utwardzenia lub podniesienia poziomu gruntu, zmiana technologii budowlanej, zmiana wyposażenia), które dodatkowo podniosą koszt budowy domu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie jest najdogodniejsze usytuowanie domu na działce budowlanej? Jakie jest najdogodniejsze usytuowanie domu na działce budowlanej?

Przed zakupem działki budowlanej trzeba wiedzieć, z czym wiąże się usytuowanie danej posesji w stosunku do stron świata. Podpowiadamy, jak najkorzystniej ulokować dom na działce budowlanej!

Jak znaleźć dobrego ARCHITEKTA, który zaprojektuje dom twoich marzeń?

Dobry architekt to skarb – jeśli znajdziemy z nim wspólny język, na pewno zaprojektuje nam dom naszych marzeń. Jak jednak znaleźć dobrego architekta?

BUDOWA DOMU: co jest najtrudniejsze? Jak zaplanować budowę domu?

Budowa domu nie musi być trudna. To powtarzalne, dobrze przemyślane przedsięwzięcie. Najtrudniejsze w budowie domu jest być odpowiedzialnym inwestorem, czyli takim, który zaplanował i realizuje plan....

Aktualizacja: 08.08.2014 12:27
Autor: PRus
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Helmut Kohl, były kanclerz Niemiec : kim jest? [Osiągnięcia, kariera]
Helmut Kohl, były kanclerz Niemiec : kim jest? [Osiągnięcia, kariera]

Helmut Kohl to polityk znany przede wszystkim z tego, że ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.