porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Na czym polega WARSTWOWY MONTAŻ OKNA? Warstwowy montaż okna polega na takim uszczelnieniu spoiny między oknem a ...
Ocieplenie stropu pod nieużytkowym poddaszem: Jakim materiałem? Jak układać ocieplenie?

Jak ocieplić PODDASZE NIEUŻYTKOWE? Jak ocieplić strop WEŁNĄ?

Poddasza nieużytkowe pełnią zazwyczaj funkcję strychu. Czasem w ogóle nie są wykorzystywane. Na pewno jednak nie są przeznaczone do zamieszkania, dlatego ocieplenie układa się tam najczęściej na stropie ostatniej kondygnacji.

Ocieplanie stropu na poddaszu nieużytkowym

Materiał termoizolacyjny rozkłada się po prostu na całej powierzchni, dbając jedynie, aby zachowana została odpowiednia grubość – 25-30 cm oraz żeby szczelnie wypełnił on całą powierzchnię stropu.

Ponieważ nieużytkowe poddasze nie musi być przestronne i wygodne, możesz umieścić tam bardzo grubą warstwę ocieplenia i nie przejmować się zmniejszeniem kubatury. Jeśli strop jest drewniany, ocieplenie układa się między belkami konstrukcyjnymi, podobnie jak między krokwiami. Wtedy trzeba zrobić dodatkową warstwę ocieplenia, aby osłonić od góry belki.

Na stropach betonowych ocieplenie układa się jedną grubą warstwą. Jeśli chcesz na ociepleniu zrobić podłogę z desek lub płyt OSB, musisz mieć do czego je przybijać. Ostatnia warstwa ocieplenia musi być wtedy ułożona między elementami drewnianego rusztu, do którego będziesz później przybijać drewnianą podłogę. Pamiętaj jednocześnie o zasadzie, że ocieplenie ścian zewnętrznych musi łączyć się z ociepleniem stropu.

Jakim materiałem ocieplać strych?

Najwygodniejszym materiałem do ocieplenia poddasza nieużytkowego są lekkie, sprężyste maty z wełny mineralnej. Ich gęstość rzadko przekracza 26 kg/m3. Sprzedaje się je zwinięte w bele szerokości od 20 do 125 cm. Mają długość od 2 do 18 m. Po odpakowaniu i rozwinięciu muszą przez kilka minut się rozprężać, aby osiągnąć deklarowaną przez producenta grubość. Ich grubość po rozprężeniu wynosi od 5 do 20 cm. Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła przez maty wynosi od 0,033 do 0,042 W/(m.K).

Można też ułożyć wełniane płyty. Styropian jest tu rzadko stosowany, chyba że izolację wykonuje się na betonowym stropie, wówczas lekki i łatwy w obróbce styropian jest korzystnym rozwiązaniem. Trzeba go jednak układać w dwóch warstwach, z zachowaniem przesunięcia spoin.

Czy folia będzie konieczna?

Warstwy ocieplenia na strychu nie trzeba zabezpieczać od środka folią opóźniającą przepływ pary wodnej (folią paroizolacyjną), gdyż na nieogrzewanym poddaszu para nie będzie się koncentrować w takim stopniu jak na poddaszu ogrzewanym.

Czy opłaca się izolować połacie?

Zamiast stropu ostatniej kondygnacji można zaizolować połacie dachu. W przypadku poddasza nieużytkowego będzie to jednak pomysł nieekonomiczny, który pociągnie za sobą większe zużycie materiału i większy koszt robocizny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak zaizolować termicznie dach skośny? Jak zaizolować termicznie dach skośny?

Niemalże regułą jest ocieplanie takich dachów wełną mineralną, umieszczana między krokwiami. Wymogi dotyczące izolacyjności połaci wymuszają też dołożenie dodatkowej warstwy pod krokwiami – zazwyczaj...

Wełna mineralna. Wełna szklana a wełna skalna – czym się różnią? Wełna mineralna. Wełna szklana a wełna skalna – czym się różnią?

Często wełnę mineralną traktuje się jako jeden i ten sam produkt, nie zdając sobie sprawy, że tak naprawdę wełna szklana i wełna skalna to dwa różne wyroby o nieco odmiennych właściwościach.

Jak ocieplić ściany od wewnątrz domu?

Ocieplanie domu od wewnątrz powinno być prowadzone jedynie wówczas, gdy nie ma innej możliwości. Jest to bowiem metoda trudna i znacznie mniej wydajna niż ocieplanie od zewnątrz.

Aktualizacja: 10.04.2015 11:03
Autor: "Murator"
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Afera Durczoka - kim jest Elżbieta W.?
Afera Durczoka - kim jest Elżbieta W.?

Trwa dziennikarskie i policyjne śledztwo w sprawie przedmiotów odnalezionych w ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.