porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kiedy w instalacji wodnej potrzebny jest HYDROFOR? Pompa pompująca wodę do instalacji nie powinna się włączać zbyt ...
Jaka oczyszczalnia ścieków sprawdzi się na małej działce?

Jak OCZYSZCZAĆ ŚCIEKI na MAŁEJ DZIAŁCE? Co zamiast oczyszczalni z drenażem rozsączającym?

Masz małą działkę, ale marzy ci się własna oczyszczalnia ścieków? Nie poddawaj się za szybko. To, że na działce nie da się ułożyć drenażu rozsączającego, nie musi wcale oznaczać, że będziesz skazany na szambo. Jakie oczyszczalnie sprawdzą się na małej działce?

Oczyszczalnie z drenażem rozsączającym są najpopularniejsze i najtańsze, ale nie jedyne. Jeżeli nie ma na działce dostatecznie dużo miejsca na ułożenie drenażu rozsączającego, warto rozważyć zainstalowanie oczyszczalni ze złożem biologicznym albo bioreaktora z osadem czynnym. Oba typy oczyszczalni nie wymagają ani dużej powierzchni, ani szczególnych warunków gruntowo-wodnych, czyli niskiego poziomu wody gruntowej czy dobrze przepuszczalnego gruntu. W tym przypadku procesy oczyszczania zachodzą w całkowitym odizolowaniu od otoczenia – w szczelnych zbiornikach.

Złoże biologiczne

To zbiornik z naturalnym lub sztucznym materiałem filtracyjnym, na powierzchni którego rozwija się błona biologiczna (złoże) z mikroorganizmów. Podczas przepuszczania przez nie ścieków mikroorganizmy absorbują rozpuszczone związki organiczne. Oczyszczone ścieki odprowadza się do rowów melioracyjnych, rzek albo – przez studnie chłonne – do gruntu.

Praca oczyszczalni może być w pełni zautomatyzowana, co wymaga jednak doprowadzenia do niej energii elektrycznej. Oczyszczalnia zużywa jej 1-1,5 kWh/dobę. Złoże trzeba raz w roku przepłukać.

Bioreaktor

W bioreaktorze nie ma złoża, lecz swobodnie pływają w nim mikroorganizmy (osad czynny), ze szczepu bakterii zaszczepionego w zbiorniku przy uruchamianiu oczyszczalni, które rozkładają zanieczyszczenia. Osad czynny zwiększa objętość i tworzy kłaczki, które opadają na dno zbiornika, a oczyszczone ścieki odprowadza się do wód powierzchniowych lub gruntu. Osad z dna bioreaktora zawraca oddzielnym przewodem do osadnika gnilnego. W czasie wakacji czy urlopu, kiedy do bioreaktora dopływa mniej ścieków, urządzenie powinno się przestawić na pracę w tak zwanym trybie wakacyjnym.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak obliczyć pojemność szamba?

Aby opróżnianie szamba było organizacyjnie i finansowo jak najmniej kłopotliwe, trzeba odpowiednio dobrać jego pojemność.

Jak głęboko zakopać rury?

Przyłącze kanalizacyjne musi być zakopane dość głęboko w ziemi. Ten wymóg często przysparza problemów i bywa ignorowany, co może być powodem przykrych konsekwencji podczas użytkowania instalacji...

Jak wygodnie opróżniać szambo? RADY dla INWESTORÓW Jak wygodnie opróżniać szambo? RADY dla INWESTORÓW

Kiedy nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej i nie da się wybudować przydomowej oczyszczalni, ścieki trzeba gromadzić w bezodpływowym zbiorniku. Taki zbiornik stosunkowo szybko się napełnia, więc...

Aktualizacja: 14.08.2012 13:30
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Rodzina Anny Grodzkiej. Kim są członkowie jej rodziny?

Kim jest najbliższa rodzina Anny Grodzkiej? Była żona Grażyna, syn ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.