porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dom wielopokoleniowy - czym powinien się charakteryzować?
Dom wielopokoleniowy - czym powinien się charakteryzować? Dom wielopokoleniowy to rozwiązanie, które sprzyja rozwojowi więzi rodzinnych. Jednak, ...
Woda deszczowa jak ją gromadzić i wykorzystywać

Jak odzyskiwać wodę deszczową?

Jak odzyskiwać wodę deszczową?

Wodę deszczową można gromadzić i wykorzystywać do podlewania.

fot.: Andrzej Szandomirski
Nadmiar wody deszczowej dookoła posesji to duży kłopot. Błoto i kałuże to nie wszystko. Może się zdarzyć, że spływająca w głąb gruntu woda podmyje fundamenty. Rozwiązaniem tego problemu jest system zbierania wody deszczowej.

Systemy zbierania wody deszczowej są łatwe w utrzymaniu i oparte na prostej technologii, a łączny koszt ich instalacji i eksploatacji jest znacznie niższy niż systemów oczyszczania czy pompowania wody. Także ich konserwacja nie wymaga wiele czasu ani energii.

Deszczówkę można odzyskiwać na kilka sposobów. Najpopularniejsze są naziemne i podziemne systemy zbierania wody deszczowej. Bardzo efektywne są wyłapywacze wody zwane też zbieraczami deszczówki. Łączy się je bezpośrednio z rurami spustowymi, a do ich wyjść przystawia zbiorniki mieszczące nawet kilka tysięcy litrów wody.

Dobrym pomysłem jest wykorzystywanie wody deszczowej do nawadniania i podlewania ogrodu, napełniania oczek wodnych czy basenów kąpielowych, a także do sprzątania. Dzięki temu zużycie wody można ograniczyć nawet do 50%. Deszczówka jest miękka, więc znakomicie nadaje się do prania (środki piorące lepiej się pienią) czy do mycia samochodu (nie pozostają białe ślady). Duże zbiorniki z zebraną wodą to doskonały pomysł na obszarach, gdzie istnieje zagrożenie pożarowe pobliskich lasów i krzewów. Gromadzona deszczówka może zaspokoić zapotrzebowanie na wodę całego zakładu przemysłowego, bez konieczności wyczerpywania pobliskich źródeł.

Zagospodarowanie wody deszczowej to nie tylko sposób na obniżenie rachunków, ale też duży krok w stronę troski o środowisko.

Na podstawie informacji prasowej firmy Galeco.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Niewidoczny system rynnowy. Jak wygląda montaż i konserwacja? Niewidoczny system rynnowy. Jak wygląda montaż i konserwacja?

Dążąc do ograniczenia elementów na fasadzie, projektanci coraz chętniej ukrywają rynny oraz rury spustowe. Jak efektywnie oczyszczać z liści niewidoczny system rynnowy?

RYNNY DREWNIANE – rodzaje, właściwości. Co warto wiedzieć o rynnach z drewna? RYNNY DREWNIANE – rodzaje, właściwości. Co warto wiedzieć o rynnach z drewna?

W sklepach ich nie znajdziemy – wykonywane są na zamówienie dla konkretnego domu. Rynny drewniane produkowane są tylko z drewna najlepszego jakości pochodzącego z drzew rosnących na obszarach...

DACHY BEZOKAPOWE: Jaka rynna na dach bez okapu? DACHY BEZOKAPOWE: Jaka rynna na dach bez okapu?

Zadaniem orynnowania jest przede wszystkim odprowadzenie wody deszczowej poza budynek. Równie istotne jest to, aby harmonijnie współgrało z kształtem i kolorem dachu oraz fasadą budynku.

Aktualizacja: 27.10.2014 13:55
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Arleta Bojke: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Arleta Bojke to reporterka, która otrzymała Wiktora 2015 w kategorii ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.