porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Grzejniki promiennikowe i grzejniki konwekcyjne. Czym się różnią? Jaki grzejnik wybrać?
Grzejniki promiennikowe i grzejniki konwekcyjne. Czym się różnią? Jaki grzejnik wybrać? Grzejniki promiennikowe czy grzejniki konwekcyjne - jakie wybrać? Budując dom ...
Jak uzyskać dofinansowanie na ocieplenie budynku?

Jak otrzymać PREMIĘ TERMOMODERNIZACYJNĄ na docieplenie budynku? Dofinansowanie na termomodernizację

Jak otrzymać PREMIĘ TERMOMODERNIZACYJNĄ na docieplenie budynku? Dofinansowanie na termomodernizację

Premia termomodernizacyjna to nie małe wsparcie dla inwestora modernizującego dom.

fot.: sxc.hu
Choć premię termomodernizacyjną otrzymuje się dopiero po zakończeniu prac remontowych, dociepleniu budynku i termomodernizacji, warto z niej skorzystać. Można uzyskać dofinansowanie w wysokości 20% kwoty kredytu. Mówimy jak to zrobić?

Pierwsze co trzeba zrobić, aby ubiegać się o premię termomodernizacyjną to skontaktować się z audytorem energetycznym, gdyż niezbędne jest wykonanie audytu termomodenizacyjnego. Następnie, na jego podstawie tworzy się plan prac remontowych. W ramach audytu oblicza się też wysokość premii termomodernizacyjnej oraz szacowane oszczędności wynikające z przeprowadzonej termomodernizacji.

Następnie trzeba złożyć wniosek o dofinansowanie. Należy dołączyć do niego wyniki audytu termomodernizacyjnego oraz wniosek kredytowy do jednego z komercyjnych banków, współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w zakresie premii termomodernizacyjnych.

Teraz pozostaje tylko czekać na pozytywną weryfikację dokumentów przez BGK. Gdy to nastąpi, inwestor może podpisać z bankiem kredytującym umowę na udzielenie kredytu i przyznanie premii. Wtedy dopiero warto zabrać się za prace budowlane.

Kiedy otrzymuje się premię termomodernizacyjną?

Dofinansowanie otrzymuje się dopiero po zakończeniu prac. Zgodnie bowiem z planami i terminami zawartymi w umowie kredytowej, bank udzielający kredytu przesyła komplet dokumentów do BGK. Na ich podstawie BGK wypłaca premię termomodernizacyjną przeznaczoną na spłatę części zadłużenia inwestora.

Kilka słów o ustawie termomodernizacyjnej

Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów z dnia 21 listopada 2008 roku umożliwia uzyskanie dwóch rodzajów dofinansowania, z których można skorzystać planując termomodernizację. Są to premie: remontowa i termomodernizacyjna.

O premię remontową mogą się ubiegać właściciele lub zarządcy budynków wielorodzinnych, których użytkowanie rozpoczęło się przed 14 sierpnia 1961 r. Jej wysokość to 20% wykorzystanej kwoty kredytu na realizację remontu, jednak nie może ona przekroczyć 15% rzeczywistych kosztów. Trzeba też wykazać osiągnięcie co najmniej 10% rocznych oszczędności na cele ogrzewania i c.w.u.

W ramach premii termomodernizacyjnej można uzyskać dofinansowanie bezpośrednio związane z poprawą efektywności energetycznej budynku, m.in. na docieplenie przegród zewnętrznych, przez które ucieka najwięcej ciepła. Wysokość premii termomodernizacyjnej może wynieść 20% kredytu, jednak nie więcej niż 16% kosztów inwestycji termomodernizacyjnej i nie więcej niż dwukrotność rocznych oszczędności kosztów energii i ciepła.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Program DOPŁAT do DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH i pasywnych. Komu przysługuje dofinansowanie? Ile wynosi?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
TERMOMODERNIZACJA. Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie? TERMOMODERNIZACJA. Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

W obecnych czasach, kiedy słowo „kryzys” pada z każdej strony, na zwiększanie wydatków reagujemy alergicznie. Zimą dla każdego z nas dodatkowym wydatkiem numer jeden jest ogrzewanie domu. Jak mimo...

Jak bardzo ocieplać dom? Kiedy się to opłaca, a kiedy przestaje? Jak bardzo ocieplać dom? Kiedy się to opłaca, a kiedy przestaje?

Praktycy radzą ocieplać dom materiałem izolacyjnym (wełną mineralną lub styropianem) o łącznej grubości 14-18 cm. Taka warstwa jest ich zdaniem opłacalna. Prawdziwe zyski z termomodernizacji...

Jak zaizolować podłogę na gruncie? Jak zaizolować podłogę na gruncie?

Przez podłogę i ewentualnie ściany piwnic domu traci się przeciętnie 8% energii dostarczanej do jego ogrzewania. Ale stosunkowo niewielkim kosztem można te straty znacznie ograniczyć. Jak?

Aktualizacja: 06.12.2012 15:31
Autor: bkz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ola Ciupa – kim jest? [KARIERA]
Ola Ciupa – kim jest? [KARIERA]

Ola Ciupa najczęściej kojarzona jest z teledyskami Donatana. Jednak piękna ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.