porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Grzejniki promiennikowe i grzejniki konwekcyjne. Czym się różnią? Jaki grzejnik wybrać?
Grzejniki promiennikowe i grzejniki konwekcyjne. Czym się różnią? Jaki grzejnik wybrać? Grzejniki promiennikowe czy grzejniki konwekcyjne - jakie wybrać? Budując dom ...
Jak uzyskać dofinansowanie na ocieplenie budynku?

Jak otrzymać PREMIĘ TERMOMODERNIZACYJNĄ na docieplenie budynku? Dofinansowanie na termomodernizację

Jak otrzymać PREMIĘ TERMOMODERNIZACYJNĄ na docieplenie budynku? Dofinansowanie na termomodernizację

Premia termomodernizacyjna to nie małe wsparcie dla inwestora modernizującego dom.

fot.: sxc.hu
Choć premię termomodernizacyjną otrzymuje się dopiero po zakończeniu prac remontowych, dociepleniu budynku i termomodernizacji, warto z niej skorzystać. Można uzyskać dofinansowanie w wysokości 20% kwoty kredytu. Mówimy jak to zrobić?

Pierwsze co trzeba zrobić, aby ubiegać się o premię termomodernizacyjną to skontaktować się z audytorem energetycznym, gdyż niezbędne jest wykonanie audytu termomodenizacyjnego. Następnie, na jego podstawie tworzy się plan prac remontowych. W ramach audytu oblicza się też wysokość premii termomodernizacyjnej oraz szacowane oszczędności wynikające z przeprowadzonej termomodernizacji.

Następnie trzeba złożyć wniosek o dofinansowanie. Należy dołączyć do niego wyniki audytu termomodernizacyjnego oraz wniosek kredytowy do jednego z komercyjnych banków, współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w zakresie premii termomodernizacyjnych.

Teraz pozostaje tylko czekać na pozytywną weryfikację dokumentów przez BGK. Gdy to nastąpi, inwestor może podpisać z bankiem kredytującym umowę na udzielenie kredytu i przyznanie premii. Wtedy dopiero warto zabrać się za prace budowlane.

Kiedy otrzymuje się premię termomodernizacyjną?

Dofinansowanie otrzymuje się dopiero po zakończeniu prac. Zgodnie bowiem z planami i terminami zawartymi w umowie kredytowej, bank udzielający kredytu przesyła komplet dokumentów do BGK. Na ich podstawie BGK wypłaca premię termomodernizacyjną przeznaczoną na spłatę części zadłużenia inwestora.

Kilka słów o ustawie termomodernizacyjnej

Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów z dnia 21 listopada 2008 roku umożliwia uzyskanie dwóch rodzajów dofinansowania, z których można skorzystać planując termomodernizację. Są to premie: remontowa i termomodernizacyjna.

O premię remontową mogą się ubiegać właściciele lub zarządcy budynków wielorodzinnych, których użytkowanie rozpoczęło się przed 14 sierpnia 1961 r. Jej wysokość to 20% wykorzystanej kwoty kredytu na realizację remontu, jednak nie może ona przekroczyć 15% rzeczywistych kosztów. Trzeba też wykazać osiągnięcie co najmniej 10% rocznych oszczędności na cele ogrzewania i c.w.u.

W ramach premii termomodernizacyjnej można uzyskać dofinansowanie bezpośrednio związane z poprawą efektywności energetycznej budynku, m.in. na docieplenie przegród zewnętrznych, przez które ucieka najwięcej ciepła. Wysokość premii termomodernizacyjnej może wynieść 20% kredytu, jednak nie więcej niż 16% kosztów inwestycji termomodernizacyjnej i nie więcej niż dwukrotność rocznych oszczędności kosztów energii i ciepła.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Program DOPŁAT do DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH i pasywnych. Komu przysługuje dofinansowanie? Ile wynosi?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co pierwsze – ocieplenie czy modernizacja instalacji grzewczej? Co pierwsze – ocieplenie czy modernizacja instalacji grzewczej?

Remont domu wymaga dużych nakładów finansowych. Nie zawsze wszystko udaje się zrobić od razu. Od czego zacząć, gdy prace trzeba podzielić na etapy: ocieplać dom czy modernizować instalację grzewczą?

Jak ocieplić stary dom i zachować jego ładny wygląd? Jak ocieplić stary dom i zachować jego ładny wygląd?

Zanim docieplisz dom zamów projekt ocieplenia, inaczej dom może po ociepleniu przypominać bezkształtną bryłę z dziwnymi detalami.

Czy warto docieplać ściany domów? ANALIZA: WADY i ZALETY Czy warto docieplać ściany domów? ANALIZA: WADY i ZALETY

Po ilu latach zwróci się ocieplenie ścian? Zobacz, jaką symulację przeprowadzili specjaliści z Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska. Wniosek jest przede wszystkim jeden – im droższe paliwo, tym...

Aktualizacja: 06.12.2012 15:31
Autor: bkz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Co robił przez 4 lata? [SUKCESY i PORAŻKI]
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Co robił przez 4 lata? [SUKCESY i PORAŻKI]

Miały być tańsze leki, skrócenie kolejek i szybkie leczenie dla ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.