porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
JAK POMALOWAĆ ściany? Malowanie ścian - ZRÓB TO SAM + cenne wskazówki
JAK POMALOWAĆ ściany? Malowanie ścian - ZRÓB TO SAM + cenne wskazówki Wiosna to czas na odświeżanie wnętrz. Dobrym pomysłem jest teraz ...
Gruntowanie ścian: grunt czy farba podkładowa?

JAK POMALOWAĆ POKÓJ: Czym różni się grunt od farby podkładowej?

JAK POMALOWAĆ POKÓJ: Czym różni się grunt od farby podkładowej?

Gruntowanie zapewnia dłuższą żywotność powłok malarskich i pozwala ograniczyć zużycie farby podczas malowania.

fot.: GLOBALL
Grunt czy farba podkładowa? Wiele osób przeprowadzających remont zastanawia się, który preparat gruntujący sprawdzi się przed malowaniem. Sprawdź, dlaczego warto wykonać gruntowanie ścian i jaki preparat gruntujący wybrać.

Jak pomalowac pokój? Grunt to ...dobry grunt!

Decydując się na remont mieszkania dużą uwagę skupiamy na wyborze odpowiedniej farby, jej jakości i oczywiście koloru. Nie możemy jednak zapominać o zakupie dobrego gruntu lub farby podkładowej.

Gruntowanie to wstępny etap przed nakładaniem na obrabiane podłoże kolejnych powłok. Preparat gruntujący charakteryzuje się zdolnością do silnego związania z podłożem i stworzenia jednolitej powłoki oraz zwiększenia przyczepności (np. wyrobów malarskich do malowanej powierzchni).Gruntowanie zapewnia dłuższą żywotność powłok malarskich i pozwala ograniczyć zużycie farby podczas malowania. Dlatego zastosowanie gruntów lub farb podkładowych pozwoli zmniejszyć koszty remontu. Mniejsza chłonność ściany oraz jednolity kolor oznaczają mniejsze zużycie i lepszy wygląd farby nawierzchniowej. Ponadto mocne związanie farby z podłożem sprawi, że nie trzeba obawiać się, że farba będzie się łuszczyć, czy odpadać.

Grunt czy farba podkładowa? Jaki środek gruntujący wybrać?

W sklepach dostępne są grunty i farby podkładowe, a ich wybór zależy głównie od tego czy malujemy stare czy nowe ściany.

Grunty służą głównie do wzmocnienia podłoża oraz zmniejszenia jego chłonności. Grunty polecane są na nowo wykonane warstwy ściany, tj. tynki czy gładzie gipsowe, na wszelkie podłoża pylące i mocno kredujące, które charakteryzuje wysoka chłonność. Grunty wzmacniają i stabilizują ich powierzchnię.

Farby podkładowe nakłada się w celu ujednolicenia powierzchni i wyrównania zabarwienia, ponadto farby podkładowe wzmacniają powierzchnię i poprawiają przyczepność. Farby podkładowe są szczególnie polecane w przypadku ścian pokrytych intensywnymi kolorami, ponieważ "odcinają" stare powłoki i nie trzeba nowej farby nakładać w kilku warstwach.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak dobrze pomalować ściany? Jak dobrze pomalować ściany?

Pomalować swoje mieszkanie każdy może. Malowanie nie jest czynnością wymagającą specjalnych umiejętności. Warto jednak wiedzieć, jak to zrobić, by zrobić dobrze oraz jak ustrzec się błędów.

Malowanie ścian. Jak uzyskać na ścianach efekt ombre? Malowanie ścian. Jak uzyskać na ścianach efekt ombre?

Ombre, czyli delikatne przejścia kolorystyczne można uzyskać nie tylko na włosach czy paznokciach. Efekt ombre stał się również modny w aranżacji wnętrz. Ombre można wykorzystać np. do dekoracji...

Czy farby podkładowe do metalu są antykorozyjne?

Farby gruntujące stosuje się często jako pierwszą warstwę nakładaną na metal. Czy mają one działanie antykorozyjne? Tak - uodporniają metal na rdzę, a niekiedy też potrafią zneutralizować istniejące...

Aktualizacja: 29.05.2014 23:29
Autor: Anna Trafisz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Nehrebecka. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Anna Nehrebecka. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Anna Nehrebecka to jedna z najbardziej znanych polskich aktorek. Kim ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.