porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Działka budowlana. Jaka powinna być wielkość działki, na której ma stanąć dom? Wymiary działki a budowa domu Działka budowlana powinna mieć takie wymiary, by dom zachowywał odpowiednią ...
Wilgoć w łazience sprzyja rozwojowi mikroorganizmów. Jak sobie z tym radzić?

Jak pozbyć się grzyba z fug? Jak usunąć pleśń z fugi?

Jak pozbyć się grzyba z fug? Jak usunąć pleśń z fugi?

Jak sobie radzić z pleśnią na fugach?

fot.: Den Braven
Wilgoć w łazience jest pożywką dla grzyba. Atakuje on te powierzchnie, w których będzie mógł się rozwijać. Są to zazwyczaj ściany, a w łazience szczególnie lubi fugi. Można doraźnie czyścić fugi z ciemnych plam świadczących o grzybie, ale on wkrótce da o sobie ponownie znać. Co robić? Jak usunąć pleśń z fugi?

Grzyb na fugach, szczególnie w pobliżu wanny czy umywalki, wygląda nieestetycznie, ale przede wszystkim może być szkodliwy dla zdrowia. Gdy grzyb jeszcze nie zdążył głęboko wniknąć w strukturę fugi czy muru, rzeczywiście będzie wystarczało przemywanie powierzchni ścian pokrytych płytkami ceramicznymi różnymi preparatami grzybobójczymi – fugi prawdopodobnie trochę się wybielą. Problem jest wtedy, gdy grzybnia dotarła głęboko. W takiej sytuacji żadne zabiegi doraźne nie pomogą i grzyb na zainfekowanych powierzchniach będzie pojawiał się stale. W takich przypadkach trzeba zadziałać radykalnie.

Jak usunąć grzyba z fug? Poradnik

Przede wszystkim należy dokładnie usunąć zainfekowane pleśnią fugi i silikonowe uszczelnienia, czyli fugę trzeba całkowicie wydłubać, a silikon wyciąć ostrym nożem jak najgłębiej. Nie jest to proste, ale innej metody nie ma. Następnie trzeba zwalczyć pozostałości grzyba. Odsłonięte miejsca należy pokryć środkami grzybobójczymi, bo pozostawienie choćby kawałka grzybni będzie zalążkiem kolejnego wykwitu. Wybierając środek grzybobójczy, sprawdźmy, czy produkt nadaje się do stosowania w kontakcie z ceramiką i armaturą. Źle dobranym preparatem można zniszczyć wykończenie łazienki.

Po zaimpregnowaniu powierzchni wcześniej dotkniętych grzybem to prawie pewność, że usunęliśmy problem na dobre. Teraz najlepiej nowe fugi wykonać ze specjalnych materiałów odpornych na wnikanie wody, to samo dotyczy silikonowych uszczelnień – warto wybrać te zalecane przez producenta do pomieszczeń sanitarnych (mokrych) i mające zwiększoną odporność na grzyby i pleśń.

Swoją drogą, pojawienie się w łazience pleśni czy grzyba świadczy o tym, że nieprawidłowo jest ona wentylowana. Żeby nie mieć do czynienia z grzybem w innym miejscu, dobrze jest wezwać fachowca, który sprawdzi, skąd bierze się problem.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak czyścić fugi? Jak i czym impregnować fugi oraz płytki? Jak czyścić fugi? Jak i czym impregnować fugi oraz płytki?

Ściany i podłogi w łazience narażone są na działanie wilgoci. Dotyczy to nie tylko samych płytek ceramicznych, ale i spoin czyli fug. Jak je zabezpieczyć przed działaniem wody, jak czyścić fugi, aby...

Spoinowanie płytek, czyli fugowanie krok po kroku. Jak to zrobić samodzielnie? Spoinowanie płytek, czyli fugowanie krok po kroku. Jak to zrobić samodzielnie?

Spoinowanie płytek (potocznie fugowanie) to ostatni etap prac po zakończeniu układania glazury czy terakoty. Fuga, właściwie dobrana i wykonana, zapewni odpowiednią pracę powierzchni. Jeśli chcesz...

Aktualizacja: 12.06.2013 15:50
Autor: CzeM
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Michał Witkowski - kim jest? Co osiągnął?
Michał Witkowski - kim jest? Co osiągnął?

W ostatnim miesiącu znów głośno zrobiło się o pisarzu i ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.