porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zadbać o komfortowe wnętrze domu – 3 najważniejsze zasady Jakie są cechy komfortowego wnętrza - co musi mieć, żebyśmy ...
Jak budować dom ekologicznie?

Jak prowadzić ekologiczną budowę?

Budowa w zgodzie z naturą - omawiamy 3 ważne cechy takiego budowania: planowanie, które pozwoli ograniczyć straty materiałów; ograniczenie ilości odpadów budowlanych i nadzór na każdym etapie, który zapewni wysoką jakość budowy.

Planuj budowę - nie będzie strat

Najważniejsza zasada, od której zależy powodzenie budowy, brzmi – zyski ekologiczne i energooszczędność trzeba planować na początku inwestycji. Kluczowe jest „zintegrowane planowanie”. Ważne, by inwestor, architekt, a także instalatorzy i ogrzewnicy ustalili, jaki cel chcą osiągnąć i jak będą współpracować. Jeśli celem ma być dach z paneli pozyskujących energię, racjonalne będzie zaprojektowanie połaci o nachyleniu 35-45° skierowanej na południe. Decyzja o budowie zielonego dachu również wymaga współpracy na etapie projektu.

Ograniczaj ilość odpadów

Jeśli chcesz budować w zgodzie z  naturą, zadbaj o jak najmniejszy wpływ budowy na środowisko: ograniczanie ilości odpadów budowlanych i ich segregację; jeśli w sąsiedztwie mieszkają ludzie, dbaj o to, by na budowie nie powstawał hałas; unikaj pylenia; chroń glebę na działce przed zanieczyszczeniem jej na przykład chemią budowlaną.

Ekologia to... wysoka jakość budowy

Inny ważny aspekt – trzeba zapewnić wysoki poziom prac budowlanych. Inspektor nadzoru zadba o jakość i trwałość domu, a pośrednio wymusi optymalną budowę, bez marnotrawstwa. Nadzór, jak widać, jest... ekologiczny. W tej kategorii są też pomiary jakości: kamerą termowizyjną, test szczelności budynku, certyfikat energetyczny. Urządzenia pracujące optymalnie oszczędzają energię!

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co to jest system LEED? Jak zdobyć certyfikat LEED? Co to jest system LEED? Jak zdobyć certyfikat LEED?

Ekologiczne budowanie w Polsce dopiero zyskuje na popularności. Poza zmienionymi warunkami technicznymi, które wymuszają na nas budowanie sprzyjające ograniczaniu strat energii, istnieją również...

Jakie materiały budowlane są ekologiczne?

Bardzo trudno uzyskać dane na temat tego, ile emisji CO2 i SO2 wiąże się z produkcją i rozkładem danego materiału budowlanego. Dlatego jeśli nie ma takich danych, lepiej wybierać materiały naturalne...

Dom zaprojektowany w zgodzie z naturą, czyli jaki?

Chcesz wykorzystać w swoim domu atuty natury, słońca, cienia? Weź sobie do serca te uwagi specjalistów od projektowania domów energooszczędnych i ekologicznych.

Aktualizacja: 26.04.2015 17:57
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bogumił Kulczycki, ojciec Jarosława Kulczyckiego. Kim był?
Bogumił Kulczycki, ojciec Jarosława Kulczyckiego. Kim był?

Kilka dni po scysji w programie Jarosława Kulczyckiego, prawicowa Gazeta ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.