porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Z jakiego drewna buduje się DOMY Z BALI? Lepsze drewno suche czy mokre? Domy z bali to w Polsce coraz częstszy widok. Z ...
Jak wygląda procedura przyłączenia domu do wodociągu i kanalizacji KROK PO KROKU?

Jak przyłączyć dom do WODOCIĄGU i KANALIZACJI? Kto płaci za przyłącza?

Jeśli w pobliżu działki, na której budujesz dom, jest sieć wodociągowa lub kanalizacyjna, musisz się do nich przyłączyć. Jest to dość kosztowna inwestycja. Jakie formalności są potrzebne do przyłączenia domu do sieci wodnej i/lub kanalizacyjnej?

Przyłącza to przewody łączące sieć wodociągową lub kanalizacyjną z wewnętrznymi instalacjami w nieruchomości odbiorcy.

Kto płaci za przyłącze?

Zgodnie z art. 15 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej na własny koszt zapewnia realizację przyłączy oraz studni wodomierzowej (lub pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego). Oznacza to, że trzeba zapłacić za wydanie warunków przyłączenia, za projekty przyłączy, za wszelkie uzgodnienia, za wybudowanie przyłączy oraz ich odbiory i próby techniczne. Ostateczny koszt zależy od długości przyłącza i cen rynkowych stosowanych w danej miejscowości.

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne poniesie jedynie koszt wodomierza głównego (nabycia, zainstalowania, utrzymania) i tak zwanej wcinki do sieci.

Procedura przyłączenia domu do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej KROK PO KROKU

Starania o przyłącza zaczynasz od złożenia w miejscowym zakładzie wodociągowym i/lub kanalizacyjnym wniosku o wydanie warunków technicznych zaopatrzenia w wodę i/lub odprowadzenia ścieków. Do wniosku dołączasz mapę zasadniczą w skali 1:500.

Zakład powinien wydać warunki w ciągu 21 dni. Po ich otrzymaniu należy zamówić wykonanie projektów przyłączy u projektanta z odpowiednimi uprawnieniami. Gotowe projekty muszą zostać uzgodnione w ZUD (zakład uzgadniania dokumentacji przy starostwie powiatowym) i następnie w zakładzie wodno-kanalizacyjnym. Do projektów trzeba dołączyć dokumenty poświadczające własność terenu (np. wypis z księgi wieczystej).

Po zaakceptowaniu projektów można już zlecić wybranemu wykonawcy budowę przyłączy i zgłosić to w zakładzie wodno-kanalizacyjnym, który będzie pełnił nadzór nad budową (przeprowadzi kontrolę przed zasypaniem i odbiór techniczny po zakończeniu robót).

Na koniec trzeba zlecić uprawnionemu geodecie wykonanie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej przyłączy. Zakład może wówczas zamontować wodomierz główny na przyłączu wodociągowym.

Ostatnia formalność to podpisanie umowy o zaopatrzenie w wodę i/lub odprowadzanie ścieków.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak podłączyć dom do kanalizacji?

Odprowadzanie ścieków do sieci kanalizacyjnej to najlepszy sposób pozbywania się ich z domu i terenu posesji, niestety zarezerwowany jedynie dla obszarów „uzbrojonych” w taką sieć.

Jakie dokumenty są potrzebne do budowy domu? Gdzie je zdobyć? Jakie dokumenty są potrzebne do budowy domu? Gdzie je zdobyć?

Żeby wybudować dom jednorodzinny i w nim zamieszkać, trzeba zdobyć kilkanaście uzgodnień i dokumentów. Podajemy ich listę i mówimy, gdzie je uzyskać.

Aktualizacja: 07.04.2014 12:57
Autor: ASK
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Kukiz: kim jest żona Pawła Kukiza?
Małgorzata Kukiz: kim jest żona Pawła Kukiza?

Paweł Kukiz to jeden z kandydatów, który w maju będzie ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.