porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dlaczego AZBEST jest SZKODLIWY dla zdrowia? Azbest i wyroby azbestowe są w Polsce powszechnie obecne, mimo ...
Przygotowanie ściany i podłogi pod glazurę. Czy płytki ceramiczne można układać na starych płytkach?

Jak przygotować ścianę do ułożenia glazury?

Układanie płytek ceramicznych to zajęcie czasochłonne i wymagające precyzji. Ważne jest, aby efekt końcowy był przyjemny dla oka oraz trwały. Aby płytki ceramiczne były ułożone równo i dobrze się trzymały, należy przed rozpoczęciem ich układania odpowiednio przygotować podłoże. Mówimy, jak to zrobić i czy można układać płytki na starej glazurze.

Układanie glazury - przygotowanie ścian malowanych

Odpowiednie przygotowanie podłoża zależy przede wszystkim od jego stanu. Układanie płytek na stare, dawno otynkowane i wielokrotnie malowane ściany może powodować późniejsze odspajanie płytek, co grozi powstawaniem nierówności lub, w najgorszym wypadku, odpadaniem płytek.

Najlepszym rozwiązaniem jest skucie tynku i ponowne otynkowanie ściany, co niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeśli ściana po usunięciu tynku jest równa, możemy układać płytki bezpośrednio na ścianie, pamiętając tylko o jej wcześniejszym zagruntowaniu, co zwiększy przyczepność.

Jeśli natomiast mamy krzywą ścianę - należy użyć specjalnej zaprawy wyrównującej. Alternatywą jest montaż płyt gipsowo-kartonowych, powodujący jednak zmniejszenie powierzchni użytkowej.

Jak ułożyć płytki na starej glazurze?

W przypadku gdy przeznaczone do ułożenia płytek podłoże jest już pokryte glazurą, możemy zdecydować się na ułożenie płytek na płytkach. Należy sprawdzić, czy stare płytki nadal trzymają się podłoża.

Test wykonujemy poprzez opukanie płytek gumowym młotkiem. Charakterystyczny pusty dzwięk wskaże nam miejsca, gdzie płytki nie trzymają się już dobrze i mogą nie utrzymać nowej glazury. Taką płytkę należy usunąć i w jej miejsce wstawić nową lub powstały ubytek wypełnić specjalną zaprawą wyrównawczą.

Stare płytki należy dokładnie wyczyścić i osuszyć, a następnie zagruntować w celu uzyskania lepszej przyczepności. Możemy do tego celu użyć również zaprawy klejowej.

Płytki ceramiczne to elementy gładkie i nienasiąkliwe, dlatego przyklejając do nich nową glazurę, należy wybrać odpowiednią zaprawę klejącą, która zapewni elastyczność i przyczepność. Nowe płytki należy układać w taki sposób, aby linie fugi nie pokrywały się w starej i nowej glazurze.

Pamiętaj o hydroizolacji

Płytki ceramiczne układane są zazwyczaj w łazience, mają więc kontakt z wodą i wilgocią. Należy zatem pamiętać o odpowiedniej hydroizolacji. Zazwyczaj ściany i podłogi w miejscach narażonych na kontakt z wodą izolujemy foliami w płynie. Preparaty te łatwo nanosi się za pomocą pędzla lub szpachli.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak przyklejać płytki ceramiczne? Jak przyklejać płytki ceramiczne?

Chcąc zaoszczędzić na wykonawstwie i spróbować własnych sił, można pokusić się o samodzielne ułożenie glazury lub terakoty.

Parametry klejów do płytek. Które świadczą o ich jakości? Parametry klejów do płytek. Które świadczą o ich jakości?

Będąc w sklepie, nie warto żałować czasu na uważną lekturę informacji zawartych na opakowaniach klejów. Można się z nich dowiedzieć wielu rzeczy o właściwościach danej zaprawy klejącej i zaleceniach...

Jakie kleje do jakich płytek? [SPRAWDZONE RADY] Jakie kleje do jakich płytek? [SPRAWDZONE RADY]

Niegdyś, zanim glazurnik przystąpił do przyklejania kafelków, musiał samodzielnie przygotować zaprawę klejącą. Dziś nikt już nie zadaje sobie tyle trudu. W sprzedaży jest wiele gotowych zapraw, na...

Aktualizacja: 09.03.2012 14:38
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paweł Domagała: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Paweł Domagała: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Paweł Domagała ma 31 lat i jest artystą wszechstronnie utalentowanym ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.