porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
DOM PASYWNY, czyli jak zbudować dom bez ogrzewania? Jeżeli chciałbyś rozpocząć budowę domu, który w przyszłości będzie bardzo ...
ABC instalacji kominka z DGP - dystrybucją gorącego powietrza

Jak efektywnie rozprowadzić ciepło z kominka za pomocą systemu DGP?

Kominek potrafi ogrzać dom, jeśli ma DGP - dystrybucję gorącego powietrza, czyli system kanałów, które rozprowadzają powietrze podgrzane przez wkład kominkowy do wszystkich pomieszczeń domu. O czym należy pamiętać, instalując kominek z DGP?

DGP - dystrybucja gorącego powietrza - to najlepszy sposób na rozprowadzenia ciepła z kominka po domu. Jak to zrobić?

  • Zadbaj o to, by kominek był usytuowany centralnie w domu.

  • Doprowadź powietrze do kominka z zewnątrz budynku, by nie pobierał powietrza z wnętrza (bo to spowoduje wychładzanie się domu).

  • Ciepłe powietrze samoistnie będzie leciało do góry. Trzeba zadbać o powrót  powietrza, zostawiając prześwit między drzwiami a podłogą.

  • Im odległości w poziomie są większe, tym bardziej warto zamontować turbinę elektryczną wspomagającą przepływ powietrza. Przy centralnym usytuowaniu kominka turbina może nie być potrzebna. 

  • Instalację DGP najlepiej wykonać z rur o gładkich powierzchniach, odpornych na temperaturę 90°C. Najczęściej będą to rury aluminiowe.

  • Wkład kominkowy powinien być regulowany – szczególnie ważne jest zamykanie dopływu powietrza do kominka. Kanał dopływu powietrza z zewnątrz powinien być zaopatrzony w przepustnicę odcinającą dopływ powietrza. 

  • Anemostaty przy wylotach rur w pomieszczeniach także powinny być regulowane. Pozwoli to ustawić dystrybucję ciepłego powietrza tak, by parter i piętro były jednakowo ogrzane.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co robić, by kominek działał długie lata? [SPRAWDZONE RADY] Co robić, by kominek działał długie lata? [SPRAWDZONE RADY]

Aby kominek służył nam latami, trzeba z niego korzystać zgodnie z zaleceniami producenta oraz regularnie czyścić i serwisować. Należy także dbać o komin i używać dobrego opału.

Czy można zamontować kominek w domu drewnianym? Czy można zamontować kominek w domu drewnianym?

Czy można montować kominek w domu z drewna? Nie da się ukryć, że kominek w domu drewnianym zwiększa ryzyko pożarowe. Do zapłonu drewna może bowiem dojść już w temperaturze 90°C. Jednak są sposoby na...

Jak działa KOMINEK Z PŁASZCZEM WODNYM?

Nowoczesny kominek jest zwykle wyposażony w wydajny wkład kominkowy, dzięki któremu palenie w nim jest bezpieczniejsze i większość ciepła powstającego podczas spalania drewna pozostaje w...

Aktualizacja: 22.03.2016 12:15
Autor: "Murator"
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Andrzej Duda, prezydent RP?
Kim jest Andrzej Duda, prezydent RP?

Andrzej Duda do niedawna polityk nieznany szerszemu gronu wyborców - zdobył ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.