porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zaplanować plac budowy? Gdzie trzymać materiały budowlane na działce? Jeśli dobrze zaplanujesz składowanie materiałów na działce, zyskasz na czasie, ...
ABC piwniczki na wino. Jak ja stworzyć, by wino leżakowało w odpowiednich warunkach?

Jak stworzyć idealną piwniczkę na wino? Dlaczego warto mieć miejsce do przechowywania tego szlachetnego trunku?

Jak stworzyć idealną piwniczkę na wino? Dlaczego warto mieć miejsce do przechowywania tego szlachetnego trunku?

Ci którzy często delektują się winem i kolekcjonują co ciekawsze roczniki powinni zadbać by ich cenne zbiory były przechowywane we właściwych warunkach - najlepiej w piwniczce na wino.

fot.: Photos.com
Aby nasze wino było dobre po latach, należy mu zapewnić odpowiednie warunki przechowywania. Przy urządzaniu piwniczki na wino warto zwrócić uwagę na następujące rzeczy: temperaturę, wilgotność, wentylację, natężenie światła oraz drgania i wibracje. Poznaj zasady budowy piwniczki na wino.

Jakie warunki powinno spełniać pomieszczenie do przechowywania wina?

Najlepszym miejscem do przechowywania wina jest ciemna, chłodna i wilgotna piwnica. Ale na piwniczkę można też zaadaptować inne pomieszczenie, w którym stworzymy odpowiednie warunki. Powinno być wydzielone i zaciszne, dobrze wentylowane, a także wyposażone w klimatyzację, która utrzyma w nim stałą temperaturę. Aby kontrolować wszystkie te wskaźniki, w piwniczce dobrze jest zamontować termometr oraz wilgotnościomierz (higrometr). Ściany, podłogę oraz wszystkie otwory w piwniczce należy zaizolować, najlepiej poliuretanem (płytami grubości 7-8 cm), który jest bezzapachowy i nie pochłania wilgoci.

Odpowiednie parametry

Optymalna temperatura do przechowywania wina to około 11°C, a wilgotność mniej więcej 70%. Zbyt niska mogłaby spowodować wysychanie naturalnego korka, a w konsekwencji parowanie wina i jego utlenianie. Z kolei zbyt duża wilgotność może powodować rozwój pleśni na korku i jego rozszczelnienie. Sposobem na utrzymanie stałej wilgotności może być wysypanie podłogi piwniczki żwirem. Wchłonie on nadmiar wilgoci, a jej zbyt niski poziom można podnieść, polewając żwir wodą.

W piwniczce powinna być też dobra wentylacja, która zapewni winu stały dopływ świeżego powietrza. Jest to ważne ze względu na naturalny korek, który chłonie zapachy z otoczenia.

Bardzo ważne jest również natężenie światła w piwniczce. Najlepiej, by było w niej ciemno, ewentualnie może panować półmrok. Silne światło oraz światło neonowe emitujące promieniowanie ultrafioletowe wpływają bardzo niekorzystnie na dojrzewanie i przechowywanie wina. Z tego względu w piwniczce na wino nie powinno być okien, nie należy tam też instalować lamp halogenowych ani jarzeniówek.

Równie niekorzystnie jak silne światło wpływają na wino drgania i wibracje wywołane na przykład pracą sprzętów domowych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 25.12.2011 12:15
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Oscary 2015. Agata Trzebuchowska, aktorka z Idy - kim jest?
Oscary 2015. Agata Trzebuchowska, aktorka z Idy - kim jest?

Agata Trzebuchowska to młoda polska aktorka, któregoś dnia wypatrzona przez ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.