porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
REMONT. Ładna i wygodna armatura. Na co zwrócić uwagę wybierając baterie do łazienki lub kuchni?
REMONT. Ładna i wygodna armatura. Na co zwrócić uwagę wybierając baterie do łazienki lub kuchni? Salony z ekskluzywnymi łazienkami i kuchniami podobnie jak markety z ...
Wykładziny dywanowe, posadzki z beli i z metra cięte

Jak układać wykładzinę? Jak SAMODZIELNIE zrobić nową posadzkę?

Jak układać wykładzinę? Jak SAMODZIELNIE zrobić nową posadzkę?
Wykładzina dywanowa to idealne rozwiązanie do sypialni. Jest miękka i ciepła i miło się po niej stąpa. fot.: Norbert Banaszyk/DADA
Wykładzinę dywanową z powodzeniem możesz ułożyć sam. Zobacz, jak mocuje się poszczególne wykładziny i jakie zasady przy tym obowiązują. Jak samodzielnie ułożyć nową wykładzinę dywanową?

Wykładziny dywanowe produkuje się z wełny, włókien kokosowych lub syntetycznych (poliamid, poliester, polipropylen, poliakryl). Sprzedawane są na metry. W sklepie potrzebną ilość wykładzinyodcina się z wielkiej beli i ponownie roluje. W domu lub w mieszkaniu, po rozwinięciu, wykładzinę mocuje się do odpowiednio przygotowanego podłoża za pomocą kleju lub taśmy dwustronnie przylepnej.

Rodzaje wykładzin dywanowych

  • Wełniane – zdrowe i ekologiczne. Mają miękkie runo. Nie są aż tak odporne na ścieranie jak wykładziny z włókien syntetycznych. Są trudnozapalne i odporne na chemikalia.

  • Polamidowe – odporne na odkształcenia (zginanie, nacisk punktowy). Bardzo wytrzymałe na ścieranie. Ich kolory długo zachowują swój pierwotny wygląd. Niestety wykładziny takie łatwo się elektryzują.

  • Poliestrowe – ich runo jest sprężyste i dzięki temu odporne na wszelkie odkształcenia, choć nie aż tak, jak polamidowe. Ich kolory nie płowieją. Są trudnozapalne.

  • Polipropylenowe – są najbardziej odporne ścierania. Nie straszne są im również chemikalia. Wykładziny takie nie wchłaniają wody, co sprawia, że wygodnie się je czyści.

  • Poliakrylowe – są miękkie, sprężyste i elastyczne. Nie elektryzują się, a ich kolory nie płowieją pod wpływem słońca. Są trudnozapalne i samogasnące. Oznacza to, że po odjęciu źródła ognia, natychmiast gasną i nie rozprzestrzeniają płomieni.

Mierzenie

Najpierw zmierz dokładnie pomieszczenia, by wiedzieć ile wykładziny będzie potrzeba. Zmierzyć musisz długość każdej ściany w pomieszczeniu, a także głębokości wszystkich wnęk lub otworów drzwiowych. Wymiary te dodaj następnie do długości lub szerokości pomieszczenia. Do wyliczonej powierzchni zawsze trzeba dodać 1-2 m2 zapasu, gdyż podczas przycinania pewna część wykładziny zostanie stracona. Będąc w sklepie trzeba sprawdzić, w pasach jakiej szerokości sprzedawana jest wybrana wykładzina. Najczęściej będą one miały 2, 4 lub 6 m. Warto zdecydować się na taką szerokość, żeby w jednym pomieszczeniu nie trzeba było łączyć dwóch arkuszy wykładziny lub żeby tych połączeń było jak najmniej.

Przygotowanie do układania

W pomieszczeniach powinna panować temperatura nie mniejsza niż 5oC. Zanim zajmiesz się wykładziną, koniecznie musisz dokładnie przyjrzeć się podłożu. Powinny cię zaniepokoić wszelkie jego ubytki, zabrudzenia, spękania i nierówności. Podłoże powinno być równe, czyste i suche. Wykładziny można układać na wylewce podłogowej, starej wykładzinie elastycznej, równym i stabilnym parkiecie lub innej posadzce drewnianej, na posadzce z płytek PCW lub na równej posadzce ceramicznej.

Jeżeli stara posadzka drewniana nie jest wystarczająco równa najlepiej ją usunąć. Można ewentualnie wyrównać ją płytami pilśniowymi lub dyktą, ale nie zawsze daje to spodziewany rezultat. Poza tym, podnosi się wówczas poziom posadzki i trzeba skracać drzwi.

Zniszczone podłoże betonowe łatwiej jest naprawić. Miejscowe nierówności i ubytki można zaszpachlować zaprawą renowacyjną, a całą podłogę wyrównać masą samopoziomującą (kilka milimetrów). W podobny sposób można wyrównać podłoże z płytek ceramicznych. Zniszczoną wykładzinę elastyczną trzeba bezwzględnie zerwać. Gdy podłoże będzie należycie sprawdzone i przygotowane, można zacząć montaż wykładziny. Zanim jednak rozwiniesz rulony, powinny one poleżeć kilka godzin, a najlepiej jeden dzień, w pomieszczeniach, w których będą układane.

Cięcie

Arkusze wykładziny wymagają precyzyjnego docięcia i dopasowania do kształtów pomieszczeń. Podczas cięcia pamiętaj o pozostawieniu dookoła 10 cm zapasu. Arkusze po przycięciu układaj w pomieszczeniu „na sucho”. Za pomocą specjalnego noża przycinaj je, pamiętając jednocześnie, że krawędzie powinny być odsunięte od ściany o około pół centymetra. W progach drzwi wykładzinę docinaj tak, by jej krawędzie dostosowane zostały do kształtu ościeżnic. Podczas cięcia trzeba klęczeć na wykładzinie, aby nie mogła się przesuwać. Linia połączenia dwóch arkuszy wykładziny powinna być tak zaplanowana, by przebiegała w miejscu jak najmniej rzucającym się w oczy. Dwa arkusze układa się w ten sposób, by brzeg jednego zachodził na brzeg drugiego tworząc zakład szerokości około 5-8 cm. Po przyklejeniu ich do podłoża, ostrym nożykiem oba przecina się, pomagając sobie metalowym linijką. Dzięki temu ich krawędzie będą równe i idealnie dopasowane do siebie.

Mocowanie na taśmę

Przyklejanie wykładziny taśmą dwustronnie przylepną to tani i bardzo szybki sposób jej montażu. Sprawdza się jednak wyłącznie w niedużych pomieszczeniach – takich, których powierzchnia nie przekracza 20-30 m2 lub w takich, gdzie do przykrycia powierzchni wystarczy jeden kawałek wykładziny. W pierwszej kolejności musisz zwinąć arkusze wykładziny, które dociąłeś. Pasy taśmy obustronnie klejącej przylepia się do podłogi. Muszą przebiegać wzdłuż ścian, tuż przy nich i równomiernie przez środek podłogi. Taśmy nie może też zabraknąć w progach. Następnie wnosi się powtórnie arkusze, rozwija, wyrównuje ich położenie i delikatnie zwija do połowy. Z odsłoniętych przez wykładzinę taśm zerwij papier zabezpieczający. Gdy taśmy są już przygotowane do klejenia rozwijaj wykładzinę i wygładzaj ją rękoma. Czynność tą powtarzaj w identyczny sposób na drugiej połowie podłogi. Błędem jest mocowanie wykładziny na schodach za pomocą taśmy dwustronnie przylepnej. Nawet jeśli ułożono ją tą metodą we wszystkich pomieszczeniach, to do stopni powinna być przymocowana klejem.

Mocowanie na klej

Mocowanie wykładziny za pomocą kleju zapewnia większą jej stabilność, zwłaszcza w dużych pomieszczeniach. Unika się także marszczenia jej powierzchni. Jest to solidniejsza metoda niż przyklejanie wykładziny taśmą, jednak powoduje więcej kłopotu, gdy zechcesz ją zerwać i nie uszkodzić. Klejenie odbywa się w podobny sposób, jak mocowanie wykładziny na taśmach obustronnie przylepnych. Arkusze wykładziny zwijaj do połowy i odkrytą powierzchnię podłoża smaruj równomiernie klejem. Do jego rozprowadzania potrzebna będzie plastikowa packa zębata.

Pamiętać trzeba o tym, by nie układać wykładziny na kleju, który jeszcze nie osiągnął odpowiedniej lepkości. Schnie on wstępnie przez około 10 min. Po tym czasie jego kolor zmienia się z białego na lekko żółtawy. Po dotknięciu nie powinien przyczepiać się do palców. Dopiero wówczas możesz stopniowo przyklejać wykładzinę do podłogi starannie ją dociskając. Pomocny w tym będzie wałek. Identycznie postępuj z drugą połową arkuszy wykładziny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak położyć wykładzinę? Jak położyć wykładzinę?

Nowa wykładzina dywanowa niewiele kosztuje, a jej położenie jest bardzo proste. Dlatego zamiast brać się za kolejne pranie poplamionej i wytartej wykładziny, czas na mały remont. Mówimy, jak położyć...

Jak położyć płytki ceramiczne. Układanie płytek krok po kroku Jak położyć płytki ceramiczne. Układanie płytek krok po kroku

Jeżeli podczas remontu planujesz układanie płytek ceramicznych, koniecznie sprawdź, na co musisz zwrócić szczególną uwagę. Dzięki temu będziesz mógł zweryfikować pracę glazurników, a Twój remont nie...

REMONT MIESZKANIA: Jak znaleźć fachowca przez internet? REMONT MIESZKANIA: Jak znaleźć fachowca przez internet?

Każdy, kto remontował mieszkanie, wie, że połowa sukcesu to dobra ekipa. Ale jak ją szybko znaleźć? Pomocny może okazać się internet, ale trzeba wiedzieć, jak w nim szukać wymarzonego fachowca i jak...

Aktualizacja: 24.05.2014 17:25
Autor: Edwin Bobina
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
 Edyta Bielak-Jomaa - kim jest? Co o niej wiemy? [KARIERA, RODZINA]
Edyta Bielak-Jomaa - kim jest? Co o niej wiemy? [KARIERA, RODZINA]

Edyta Bielak-Jomaa będzie nowym Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych. Podczas ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.